Těsně před vánočními svátky, v pátek 23. prosince, uvede operní soubor Divadla F.X. Šaldy v Liberci slavný americký muzikál Zpívání v dešti. Muzikál má původ ve své filmové předloze a divadelní adaptace se dočkal až v roce 1983. Autoři, Betty Comdenová, Adolph Green, Nacio Herb Brown a Arthur Freed, vystavěli na podkladě starších hitů oslnivou show, některými prameny pokládanou za „nejlepší hollywoodský muzikál všech dob.“ Jeho sláva stojí zejména na brilantních tanečních číslech, jenž jsou nad pěveckou složkou v převaze. Notoricky známá je především ústřední píseň tohoto titulu, obvykle doplněná atraktivním stepem.

Děj muzikálu přivádí diváky do hollywoodských filmových studií, kde právě končí slavná éra němého filmu. Ovšem mluva a zpěv přináší hercům spoustu úskalí, které vyúsťují v řadu nečekaně komických situací. Píše se roku 1927 a hvězdný pár stříbrného plátna, Don Lockwood a Lina Lammontová jsou ze dne na den postaveni před hotovou věc: Ve svém novém filmu budou muset před kamerou nejen mluvit, ale dokonce zpívat! Don s tím nemá žádný problém, na rozdíl od Liny, jejíž hlas je, mírně řečeno, ne zcela příjemný. Už to vypadá, že natáčení skončí fiaskem, když se objeví mladá a krásná začínající herečka Kathy Seldenová, která nejprve okouzlí Dona a poté přijme nabídku, aby Linu dabovala…

Novou inscenaci chystá v Liberci stejný inscenační tým jako v případě veleúspěšného muzikálu Sugar. Ten po dvou letech od premiéry stále zaplňuje hlediště libereckého divadla. Režii má opět Oldřich Kříž, hudební nastudování dirigent a šéf opery Martin Doubravský. Těšit se můžeme na Jana Kříže v roli filmové hvězdy Dona Lockwooda (a také v roli scénografa a autora dramaturgické úpravy muzikálu), na Ivanu Jirešovou a Kateřinu Šildovou v roli jeho hvězdné partnerky Liny Lamontové, také na Silvii Soldánovou a Marii Blahynkovou, které přiznačně ztvární herečku a zpěvačku Kate Seldenovou a konečně na Jana Ravaie a Zbyška Kalinu v roli věčně usměvavého a mírně potrhlého klavíristy Cosmo Browna. V dalších rolích vystoupí Michala Pleskota, Blanku Černou, Zdeňka Nádeníka, ale třeba také Martina Polácha. Jak se na správný muzikál ze světa filmu patří, inscenace bude plná filmových projekcí, které se natáčely v prostorách Malého divadla.

B. Comdenová, A. Green, N.H. Brown a A. Freed: ZPÍVÁNÍ V DEŠTI

Režie: Oldřich Kříž
Dirigent: Martin Doubravský
Choreografie: Petra Parvoničová
Scéna: Jan Kříž
Kostýmy: Veronika Hindle
Dramaturgická úprava: Jan Kříž
Sbormistr: Martin Veselý
Dramaturg: Vojtěch Havlík

Premiéra v Divadle F.X. Šaldy v Liberci v pátek 23. prosince od 19h

Foto: Roman Dobeš, DFXŠ Liberec