Včera odpremiérovalo českobudějovické Jihočeské divadlo americký muzikál Zpívání v dešti. Slavnou show na jihu Čech režíruje Oldřich Kříž v inscenačním tandemu se synem Janem, populárním muzikálovým zpěvákem. Ten je “druhým povoláním” scénografem, takže nejenže vystupuje v jedné z hlavních rolí Dona Lockwooda, ale zároveň navrhl kulisy, ve kterých se Zpívání v dešti odehrává. Pár chvil stráví společně oba Křížové i na jevišti, protože Oldřich alternuje postavu režiséra Dextera. Inscenace je uváděna ve spolupráci s libereckým divadlem F. X. Šaldy.

Muzikál má původ ve filmové předloze a divadelní adaptace se dočkal až v roce 1983. Autoři, Betty Comdenová, Adolph Green, Nacio Herb Brown a Arthur Freed, vystavěli na podkladě starších hitů oslnivou show, některými prameny pokládanou za „nejlepší hollywoodský muzikál všech dob.“ Jeho sláva stojí zejména na brilantních tanečních číslech, jenž jsou nad pěveckou složkou v převaze. Notoricky známá je především ústřední píseň tohoto titulu, obvykle doplněná atraktivním stepem.

Děj přivádí diváky do hollywoodských filmových studií, kde právě končí slavná éra němého filmu. Ovšem mluva a zpěv přináší hercům spoustu úskalí, které vyúsťují v řadu nečekaně komických situací. Píše se roku 1927 a hvězdný pár stříbrného plátna, Don Lockwood a Lina Lammontová jsou ze dne na den postaveni před hotovou věc: Ve svém novém filmu budou muset před kamerou nejen mluvit, ale dokonce zpívat! Don s tím nemá žádný problém, na rozdíl od Liny, jejíž hlas je, mírně řečeno, ne zcela příjemný. Už to vypadá, že natáčení skončí fiaskem, když se objeví mladá a krásná začínající herečka Kathy Seldenová, která nejprve okouzlí Dona a poté přijme nabídku, aby Linu dabovala…

„Muzikál je velmi složitý žánr, který vyžaduje komplexnost všech účinkujících. Musejí nejen dobře vypadat, ale také umět zpívat, mluvit, tančit nebo například i stepovat. Zpívání v dešti si bez stepařských čísel asi nikdo nedokáže představit. Ti tři hlavní představitelé (Jan Kříž, Jan Révai a Marie Blahynková) nikdy před zkoušením původní inscenace Zpívání v dešti v Liberci nestepovali. Prošli ročním peklem tréninků. Půl roku 3x týdně trénovali techniku a pak půl roku stavěli s choreografem čtyři stepařská čísla. Jsem přesvědčený, že jihočeský operní soubor spolu s baletem má dostatek zkušeností na to, abychom spolu Zpívání v dešti zvládli. Myslím, že čtyři hlavní role ve Zpívání v dešti jsou obsazeny tím nejlepším, co můžeme vidět v naší, sice malé, ale umělecky neskutečně plodné republice. Skvělé trio doplňuje geniální Lina Lamontová v podání Kateřiny Šildové. Snažili jsme se zachovat atmosféru hollywoodských filmových studií dvacátých let, které doplňují i nádherné kostýmy Veroniky Hindle,“ říká režisér inscenace Oldřich Kříž.

B. Comden, A. Green & N. H. Brown, A. Freed: ZPÍVÁNÍ V DEŠTI

Překlad libreta: Vojen Drlík a Petr Novotný
Překlad textů písní: František Zacharník
Dramaturgická úprava: Jan Kříž

Hudební nastudování: Martin Peschík
Dirigenti: Jan Bubák, Martin Peschík
Režie: Oldřich Kříž
Scéna: Jan Kříž
Kostýmy: Veronika Hindle
Sbormistr: Martin Veselý
Choreografie: Petra Parvoničová
Step: Pavel Strouhal

Osoby a obsazení:

Don Lockwood, filmová hvězda: Jan Kříž
Cosmo Brown, klavírista a skladatel: Jan Révai
Kathy Seldenová, herečka: Marie Blahynková
Lina Lamontová, filmová hvězda: Kateřina Šildová
R. F. Simpson, producent: Miloslav Veselý
Roscoe Dexter, režisér: Oldřich Kříž, Josef Průdek
Dora Baileyová, novinářka: Miroslava Veselá, Dagmar Volfová
Carmen Straciatella, vizážista: Jozef Novotný
Sid Phillipsov, choreograf: Josef Falta
Mr. Dinsmore, hlasový poradce: František Brantalík
a další

Foto: Michal Siroň