BRNO:
Premiéry slavného a v Brně netrpělivě očekávaného světového muzikálu Les Misérables – Bídníci se podle vyjádření tiskové mluvčí Městského divadla v Brně Lucie Broučkové posouvají o týden na 13. a 14.února 2009. Symbolicky tak vychází na „nešťastný“ pátek a svátek zamilovaných sv.Valentýna… Kvůli této změně se mění program divadla v několika únorových termínech /i po premiéře!/, takže jej doporučujeme pečlivě sledovat. Obsazení muzikálu se nijak nemění a najdete ho zde – www.musical-opereta.cz/index.php?id=144

PRAHA:
Produkce divadla Broadway konečně odtajnila kompletní obsazení muzikálu Mona Lisa. Původní muzikál autorů Bohouše Josefa, Michala Davida, Lou Fanánka Hagena a Libora Vaculíka podle předlohy Dietra Sinna bude mít premiéru 4.března tohoto roku. Přípravy muzikálu provázelo několik nejasností i bulvárních roztržek a dílo procházelo delším a složitějším vývojem. Zpočátku produkce ohlásila, že hudbu složí populární italský zpěvák Drupi, jehož posléze nahradila dvojice Michal David – Bohouš Josef, který původně s myšlenkou na toto téma údajně přišel. Olej do ohně přilila i Bára Basiková prohlášením, že jí role byla přislíbena, dlouhodobě se učí texty, ale nebyla nakonec vybrána pro titulní roli, nýbrž pro úlohu matky Mony Lisy, kterou odmítla. Naposledy noviny přišly se zprávou, že o svém účinkování pochybuje i Iveta Bartošová, která je mediální tváří nového muzikálu a nazpívala již promo píseň „Jako Fénix“. Ta nakonec smlouvu podepsala a tak doufejme, že zveřejněné obsazení je již konečné. Mezi účinkujícími se objeví řada špiček české pop music /Petr Muk, Helena Vondráčková, Petr Kolář, Hana Zagorová či zmíněná Iveta Bartošová/, zkušení muzikáloví harcovníci /Monika Absolonová, Tomáš Trapl, Marian Vojtko, Linda Finková, Tomáš Savka…/ i pohasínající hvězdičky ze Superstar /Ali Amiri, Petr Poláček a Vlastimil Horváth/.

Osoby a obsazení:
Mona Lisa – Bartošová Iveta, Absolonová Monika, Dasha
Leonardo da Vinci – Muk Petr, Josef Bohouš, Vojtko Marian
Giuliano de´ Medici – Kolář Petr, Beroun Tomáš, Toužimský Jan
Francesco del Giocondo – Vojtek Josef, Skala Martin
Caterina de´ Gherardini – Vondráčková Helena, Zagorová Hana, Finková Linda
Michelangelo Buonarroti – Bastien Alan, Josef Bohouš, Amiri Ali
Margerita Amadori – Jandová Marta, Trvalcová Zdenka, Procházková Markéta
Pietro Soderini – Čok Vilém, Trapl Tomáš, Pošta Martin
Raffael Santi – Savka Tomáš, Bernáth Juraj, Horváth Vlastimil
Bernardo Alfonso – Fiala Jan, Maxián Jan
Giacomo Salai – Barták Daniel, Poláček Petr, Tomeš Roman
Smrt – Bastienová Kristina, Fricová Gloria, Hájková Johana

PLZEŇ
V souboru muzikálu a operety Divadla J.K.Tyla v Plzni začaly 7.ledna zkoušky operety Emmericha Kálmána Vévodkyně z Chicaga. Dílo nastuduje šéf plzeňského ansámblu Roman Meluzín a dirigenti Jiří Petrdlík a Pavel Kantořík. Choreografie se ujímá opět Pavel Strouhal, který už v Plzni tanečně nastudoval veleúspěšné Chicago. Hrát se bude na scéně Jaroslava Milfajta a v kostýmech Pavla Kypty. Mezi účinkujícími se kromě domácích opor objeví i řada populárních hostů – například muzikálová herečka Zuzana Krištofová Kolářová, operní pěvec Aleš Briscein nebo herec a moderátor Vlastimil Korec.
Příběh marnotratné Miss Mary Lloyd a jejího spolku výstředních milionářek nás zavádí do mondénních klubů v Budapešti i do zchudlé Sylvarie. Právě tam žije princ Sándor Boris, který se snaží udržet jemu svěřené království na pokraji bankrotu, zatímco si místní král užívá hazardních hrátek v kasinech Monte Carla. Aby měli obyvatelé Sylvarie lepší náladu a vesele platili daně, je dobré zapomenout na starosti a slavit – nejlépe královskou svatbu. Zní to jako námět na filmovou romanci s nezapomenutelnými hrdiny? Jistě, však také jistý hollywoodský producent pátrá po představitelích hlavních rolí. Operetní melodie v překvapivé kombinaci s jazzovými a muzikálovými prvky jsou důkazem nevyčerpatelného daru skladatele Emmericha Kálmána. Vévodkyně z Chicaga se vrací na domácí jeviště po osmdesáti letech od české premiéry v nové úpravě a s texty Michaela Prostějovského. Plzeňské publikum bude mít jako první u nás mimořádnou příležitost vidět dílo, které se opět stává hitem na světových jevištích.

Rádi bychom vás také upozornili, že plzeňské divadlo opět přichází s možností zakoupení valentinských dárkových balíčků na dvojici představení. Tentokrát můžete vybírat ze dvou možností a cena je stanovena na 380Kč za osobu. Možná dobrá inspirace na příjemný dárek…

1.
8. 2. 2009 – ZPÍVÁNÍ V DEŠTI /muzikál, VD/ – pozor od 19:30 !!!!
28. 2. 2009 – CELEBRITY s. r. o. /činohra, KD/ – od 19:00

2.
7. 2. 2009 – CARMEN /opera, VD/ – od 19:00
22. 2. 2009 – COPPÉLIA /balet, VD/ – 19:00

Ilustrační foto: Logo muzikálu Les Misérables