Zcela zaplněné hlediště Komorního divadla v Plzni se v sobotu 23. listopadu rozloučilo se světoznámou rockovou operou Tima Rice a Andrew Lloyd Webbera Evita, která zde měla v režii Romana Meluzína premiéru 3. prosince 2011. Derniéra byla zároveň jubilejní 40. reprízou. Se slavným muzikálem o Evě Perónové, která se prodrala z nejnižší sociální příčky až na post vlivné argentinské první dámy, se české publikum neloučí na dlouho. Už 20. března 2014 zavítá Evita po Praze, Brně a Plzni již do čtvrtého města v Česku, do Ostravy. Na severu Moravy muzikál nastuduje režisér Petr Gazdík, hrát se bude potřetí v řadě v přebásnění Michaela Prostějovského. V titulní roli se představí Hana Fialová a Radka Coufalová, která Evitu v minulosti nastudovala i v Městském divadle v Brně. V dalších úlohách vystoupí Petr Gazdík, Robert Jícha nebo Tomáš Savka (Che), prezidenta Peróna si zahrají Marcel Školout v alternaci s Milanem Němcem.

Tim Rice – Andrew Lloyd Webber: EVITA

Přebásnění a české texty: Michael Prostějovský
Režie: Petr Gazdík
Hudební nastudování: Jakub Žídek
Dirigent: Jakub Žídek, Marek Prášil
Hudební supervize: Petr Gazdík
Choreografie – Lucie Holánková
Scéna: Ondřej Zicha
Kostýmy: Veronika Hindle
Dramaturgie: Patrick Fridrichovský

Osoby a obsazení:

Eva Duarte de Perón: Hana Fialová / Radka Coufalová
Che: Petr Gazdík / Tomáš Savka / Robert Jícha
Juan Domingo Perón: Marcel Školout / Milan Němec
Augustín Magaldi: Roman Harok / Robert Jícha
Perónova milenka: Veronika Gidová / Martina Šnytová

Vraťme se však ještě k plzeňské úspěšné inscenaci. Evitou podle slov šéfa souboru muzikálu a operety a režiséra představení Romana Meluzína zdolal ansámbl další interpretační velehoru, když se poprvé pustil do rockové opery skutečně světového kalibru. Publiku se přitom v Plzni představily dvě skvělé představitelky titulní role, brněnská Ivana Odehnalová Skálová a domácí Soňa Hanzlíčková Borková, která byla za Evitu dokonce nominována na Cenu Thálie v oboru muzikálu. V úloze vypravěče a průvodce dějem Che zazářil Roman Říčař, kterému jako tzv. understudy velmi úspěšně kryl záda Jan Kaštovský. Velkou pozornost si zaslouží skutečnost, že se plzeňské produkci podařilo získat práva i k písni You Must Love Me, kterou autoři dopsali dodatečně pro film z roku 1996 s Madonnou v titulní roli a získali za ni Oscara. Tento superhit zazněl v Plzni v české premiéře.

Podobně jako v případě Ježíše autoři Tim Rice (libreto a texty písní) a Andrew Lloyd Webber (hudba) nejprve dílo vydali na gramofonovém albu a teprve posléze uvedli jevištně. Stalo se tak v Prince Edward Theatre v Londýně 21. června 1978 a počet repríz se zastavil až na čísle 2.913. Z Londýna se Evita rozletěla na Broadway a následně na řadu scén po celém světě. Do Prahy dorazila v létě roku 1998, kdy ji v Divadle Spirála nastudoval režisér Petr Novotný společně s Romanem Štolpou a s Radkou Fišarovou a Terezou Sloukovou v titulní roli. V březnu 2009 pak Evitu nově nastudoval v překladu Michaela Prostějovského režisér Pavel Fieber na Hudební scéně Městského divadla v Brně. Zde se o titulní roli dělí Radka Coufalová s Hanou Holišovou a Ivanou Skálovou. Plzeňští diváci, z nichž mnozí možná kdysi viděli pražskou verzi, měli možnost si světový muzikálový hit vychutnávat po dva roky na domácí scéně a v odlišné jazykové verzi.

Derniéra byla vyprodána do posledního místa včetně přístavků, sklidila množství opon i potlesků na otevřené scéně. Divákům zpívali Soňa Borková, Roman Říčař, David Uličník, Martin Hubeňák a Jitka Macháňová, dirigoval Pavel Kantořík.
Dont cry for me, Plzeň!

Foto: Pavel Křivánek, inscenace DJKT Plzeň