Moderátorka, pěvkyně a herečka Martina Kociánová vstoupila do českých domácností v roce 1994, kdy ve dvojici s Martinem Severou začala moderovat hlavní večerní zprávy v TV Nova. Prestižního novinářského postu se vzdala kvůli zpívání jedné z hlavních rolí v muzikálu Krysař Daniela Landy. Přestože byla jednou z nejpopulárnějších tváří Novy, tehdejší vedení mělo pocit, že hraní v muzikálu by mohlo moderátora zpráv znevěrohodnit. Po třinácti letech se nyní Martina Kociánová připravuje na titulní roli Káči v opeře Čert a Káča Antonína Dvořáka v Divadle F.X. Šaldy v Liberci.

Půvabná mezzosopranistka vystudovala historii a muzeologii na Slezské univerzitě v Opavě a současně také ostravskou Lidovou konzervatoř. V muzikálu Krysař v Divadle TaFantastika účinkovala tři roky, deset let uváděla hlavní zpravodajskou relaci na Primě a posléze diskusní pořad na ČT24. Po úspěšném jevištním debutu v muzikálu se zaměřila hlavně na klasický zpěv, zpívá koncertně a vystupuje v operách i operetách. Zúčastnila se několika mezinárodních pěveckých soutěží a za svou uměleckou činnost získala Cenu Gustava Mahlera. V Hudebním divadle Karlín nastudovala roli prince Orlovského ve Straussově Netopýrovi a s tímto souborem absolvovala i turné po Japonsku, jehož součástí byly i muzikálové koncerty, na kterých zpívala Webberovy a Bernsteinovy skladby. Pravidelně vystupuje s mozartovským Triem Amadeus a celou řadou významných hudebních těles, jako je Severočeská filharmonie, Královéhradecká filharmonie nebo Janáčkova filharmonie Ostrava. Koncertuje s Kateřinou Englichovou, Lubomírem Brabcem, Jaroslavem Svěceným či Wihanovým kvartetem. Ve svém repertoáru má mezzosopránové i některé sopránové role, řadu písňových cyklů a oratorních skladeb. Podílí se také na projektech našeho spolupracovníka, hudebního skladatele, zpěváka a výtvarníka Richarda Pachmana. Se svým občanským sdružením Aurelius se snaží o záchranu kláštera v Pivoni a pomáhá dětem z oblastí postižených katastrofami.

S libereckou operou Martina Kociánová spolupracuje často a ráda. Nastudovala zde už Orlovského v Netopýrovi, Fenenu ve Verdiho Nabuccovi, zpívala i v Madame Butterfly, Faustovi a Markétce či v Rigolettovi. Na postavě Káči pracuje s renomovaným operním režisérem Václavem Věžníkem a dirigentem Františkem Babickým. Jejími kolegy budou pěvci tak zvučných jmen, jako je Rafael Alvarez, Martin Šrejma, Pavel Vančura, Jurij Kruglov nebo Kateřina Jalovcová. Velmi zajímavou alternaci nabídne i role Kněžny, o kterou se podělí mladičká Adéla Velová (dcera slavného basisty Luďka Veleho) s Gabrielou Kopperovou, kterou známe rovněž z účinkovaní v několika operetách na scénách plzeňského a libereckého divadla.

Foto: Josef Hrubý (Richard Pachman a Martina Kociánová) a DFXŠ Liberec (s pěveckým partnerem Pavlem Vančurou)