Městské divadlo v Mostě uvede 17. září na Velké scéně premiéru Noci na Karlštejně. Nebude to však klasická činoherní verze Jaroslava Vrchlického, nýbrž jeho muzikálová úprava, kterou na základě známé hudební komedie s písněmi Karla Svobody vytvořili Vlastimil Novák se Zbyňkem Srbou.

Pro režiséra muzikálu Zbyňka Srbu je Noc na Karlštejně osobní srdeční záležitostí. Poprvé jej totiž viděl jako dítě a byl to pro něj obrovský zážitek! Ve své bohaté kariéře se s touto látkou setkává poprvé. Srba také prozradil, že byť k látce přistupuje s úctou: “Bude to fofr…” O ten se postarají obě točny na Velké scéně a atraktivní choreografie hromadných výstupů.
Muzikál Noc na Karlštejně je náročný také na zpěv. S pěveckými party se musela vypořádat také jedna z hlavních postav Eliška, v podání Veroniky Valešové:
“Snažila jsem se s tím poprat, snad se to povedlo…” předesílá herečka.
To už budou moci diváci poprvé posoudit v sobotu 17. září. Těšit se zároveň mohou na známé hity, které dodnes nezestárly.

Hudební základ tohoto legendárního muzikálu vychází z filmové podoby, kterou v roce 1973 připravil režisér Zdeněk Podskalský s hudebním skladatelem Karlem Svobodou a textařem Jiřím Štaidlem podle vlastního scénáře. Kromě už jmenovaných spoluautorů si přizval ke spolupráci řadu předních českých herců – Vlastimila Brodského, Janu Brejchovou, Karla Högera, Jaroslava Marvana, Jaromíra Hanzlíka, Danielu Kolářovu a další.
Režiséru Podskalskému se formou muzikálu podařilo Vrchlického historizující látku oživit a přitom jí ponechat původní kolorit a půvabné archaismy. O podobný tvar budou v rámci svých množností usilovat i mostečtí divadelníci pod režijním vedením Zbyňka Srby, který spolu s dramaturgem Vlastimilem Novákem napsal podle Vrchlického textu nové libreto.

Inscenace je nastudována a uváděna při příležitosti oslav 100.výročí otevření historické budovy Městského divadla v Mostě.

J.Vrchlický-K.Svoboda-J.Štaidl-E.Krečmar: NOC NA KARLŠTEJNĚ

Nová úprava: Vlastimil Novák a Zbyněk Srba
Režie: Zbyněk Srba
Hudební nastudování: Tomáš Alferi
Dramaturgie: Vlastimil Novák
Choreografie: Hana Charvátová
Scéna: Petr Kastner
Kostýmy: Romana Tůmová

Osoby a obsazení:

Karel IV.: Miroslav Večerka
Eliška: Veronika Valešová
Arnošt z Pardubic: František Nedbal
Ješek z Vartemberka: Stanislav Oubram
Petr: Otto Liška
Štěpán II.: Miroslkav Středa
paní Otka: Regina Razovová
Pešek: Lukáš Rous
Alena: Karolína Herzinová
Dětřich: Bohuslav Patzelt
a company

Premiéra na Velké scéně Městského divadla Most 17. září 2011 od 19:30h

Foto: L.Prošek (snímky laskavě poskytlo Městské divadlo Most)