Přestože v Městském divadle v Brně právě finišují přípravy muzikálu Les Misérables – Bídníci, hned 28.března bude mít na stejné scéně premiéru další světový muzikálový megahit – EVITA hudebního skladatele A.L. Webbera a Tima Ricea.
Oba autoři Evitu napsali po obrovském úspěchu jejich rockové opery Jesus Christ Superstar /mezi těmito dvěma díly ještě napsal Webber mj. hudbu k muzikálu By Jeeves/. Příběh líčí nelehký, a libretistou velmi zkreslený, životní příběh Evy Perón, manželky argentinského diktátora Juana Peróna, která si dokázala získat srdce lidí celé Argentiny i místo první dámy.
Evita je narozdíl od Ježíše daleko více popová, tvrdší rocková složka zde poněkud ustoupila líbivosti. Zároveň bylo toto dílo posledním společným Webberovým a Riceovým triumfem, neboť po něm se letití spolupracovníci a přátelé rozcházejí.
Obrovskou popularitu dílu zajistilo i filmové zpracování Alana Parkera z roku 1996 s Madonnou a Antoniem Banderasem v hlavních rolích
Někteří členové MdB se s Evitou již setkali – Stanislav Moša ji premiéroval se svým brněnským týmem 18.října v německém Herfordu, následně toto provedení viděli i diváci ve Wiener Stadthalle ve Vídni. Dirigentem této inscenace je Karel Albrecht, choreografem Vladimír Kloubek, kostýmy navrhla Andrea Kučerová a režisérovi asistovali Petr Gazdík a Jiří Horký. Mezinárodní obsazení vzešlo povětšinou z konkursu v Mnichově.

V brněnské inscenaci poprvé zazní na scéně překlad Michaela Prostějovského, jenž jej připravoval už pro pražské uvedení, ale produkce se pro něj nakonec nerozhodla. Režírovat bude Pavel Fieber, který zároveň navrhne také scénu. Důležitou složkou muzikálu s podtitulem “taneční” jistě bude choreografie, o kterou se opět postará Vladimír Kloubek. Za dirigentským pultem by se měl střídat Igor Vavrda s Jiřím Petrdlíkem a Martinem Procházkou.

Obsazení hlavních rolí:

María Eva Duarte de Perón – Radka Coufalová / Hana Holišová / Ivana Skálová
Che (vypravěč) – Ján Jackuliak / Stano Slovák / Dušan Vitázek / Karel Škarka
Juan Domingo Perón – Jiří Horký / Ladislav Kolář / Igor Ondříček
Augustín Magaldi – Jiří Mach / Radek Novotný
Perónova milenka – Johana Gazdíková / Mária Lalková
Evina sestra Elisa – Tereza Martinková
Evina sestra Blanca – Hana Kováříková
Evina sestra Erminda – Eva Jedličková
Evin bratr Juan – Robert Rozsochatecký

O historii muzikálu Evita přineseme samostatný článek.

Foto: Logo muzikálu Evita