Na začátku roku 2010 přišlo Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě se senzační zprávou: V nové sezoně uvede moderní světový muzikál Marguerite od několikanásobného držitele Oscarů a cen Grammy, francouzského skladatele Michela Legranda a autorské dvojice legendárních muzikálů Les Misérables a Miss Saigon Alaina Boublila a Claude-Michela Schonberga! Zároveň byly vyhlášeny otevřené konkurzy na hlavní a vedlejší role v tomto muzikálu, které se odehrály v Ostravě v půli února 2010. Jejich audiovizuální záznam následně putoval do New Yorku k panu Alainu Boublilovi, který následně navštívil náš inscenátorský tým v Česku na začátku května 2010. Společně s režisérkou inscenace Gabrielou Haukvicovou a dirigentem představení Karolem Kevickým vybral obsazení workshopů, ze kterých později vzešlo finální obsazení muzikálu. Českou republiku Alain Boublil přitom navštívil vůbec poprvé. Přijel společně se svou manželkou, zpěvačkou Marií Zamorou a svými dvěma syny Adrianem a Maximem v samém závěru divadelní sezony 2009/10 do Ostravy, aby se osobně zúčastnil workshopů pořádaných v Národním divadle moravskoslezském od 23. do 26. června.

Tento způsob obsazování muzikálů, běžný v Londýně či na Broadwayi, zvolil český tým pro dokonalé prověření schopností všech uchazečů. Zároveň má tak možnost vytvořit alternace vyvážené po všech stránkách a přesvědčit se, že obsazení bude fungovat. V zahraničí je již samotné přizvání k takovému workshopu považováno umělci za velký kariérní úspěch. Konalo se celkem 7 workshopů se sedmi různými obsazeními, kde se především měnili kandidáti představitelů hlavních rolí.

Doba před prvním ranním workshopem ve středu 23. června byla poznamenána nervozitou a napětím. Mezi účastníky dokonce padlo z legrace několik humorných poznámek o smyšlenosti celého příjezdu pana Boublila. Když tu náhle Alain Boublil vešel do místnosti spolu s Marií Zamorou a po té, co byl představen, celý ansámbl propukl ve spontánní potlesk. Pak již nic nestálo v cestě, aby workshopy mohly začít. Za dlouhým stolem usedl celý tým – Alain Boublil, Marie Zamora, režisérka Gabriela Haukvicová, český libretista Michael Prostějovský a scénograf a kostýmní výtvarník Aleš Valášek. Pan Karol Kevický dal od piána znamení a rozezněla se tak vůbec poprvé píseň, Paříž 1942, kterou autoři speciálně připsali pro ostravské uvedení v podáni prvního kandidáta na roli Armanda.
Vzápětí, jak děj postupuje, se k němu přidávají ostatní postavy. Poprvé máme možnost sledovat první dějství muzikálu, poprvé ožívají české texty Michaela Prostějovského. Některé části scénáře probíhají pouze jako čtená zkouška, jiné režisérka Haukvicová již zaranžovala s herci v prostoru. Celý tým pozorně sleduje jednotlivé uchazeče, dělá si poznámky a zároveň se mezi sebou radí. Alain Boublil a Marie Zamora vše sledují laskavým a vstřícným, přesto přísným pohledem. První dějství je u konce a následuje pauza, ve které Marie prosí spolu s režisérkou, aby zůstali představitelé hlavních rolí. S každým pak individuálně spolupracují společně s Karolem Kevickým na jejich partu a vybrušují interpretaci hlavních árií jednotlivých postav. Marie ještě požádá o předvedení několika písní z druhého dějství muzikálu. Adeptka na roli Marguerite ještě musí zazpívat stěžejní píseň z druhého dějství nazvanou A New Song, která byla pro ostravské uvedení rovněž speciálně připsána.

Stejný harmonogram se následně opakoval po zbylé dva dny. Ve čtvrtek ráno dirigent Karol Kevický přizval k poslechu Alaina Boublila do orchestrálního sálu, kde mu předvedl svou orchestraci písně New Song. Karol Kevický kromě toho, že představení hudebně nastuduje, bude zároveň autorem aranží k novým písním, které nebyly uvedeny ani v Londýně ani v Japonsku. Odpoledne pak pan Alain Boublil provedl úpravy scénáře na základě workshopů. Při soukromé večeři, kterou pořádala režisérka Gabriela Haukvicová, zároveň proběhla diskuze nad scénickými a kostýmními návrhy Aleše Valáška.

V pátek se přidala k inscenátorskému týmu choreografka inscenace Kristýna Černá a zahájila páteční zkoušku ukázkou choreografie písně Paris Will Be Paris. Fotograf NDM Vojtěch Bartek zároveň pořídil fotografie všech účastníků, které mimo jiné posloužily jako pomůcka při výběru definitivního obsazení. Rozhodlo se v pátek odpoledne po oficiálním obědě pořádaném ředitelem NDM panem Jiřím Nekvasilem. Workshopy pak ukončila paní Marie Zamora a Alain Boublil poděkováním všem uchazečům, kladouc jim na srdce, že takový muzikál, jakým Marguerite je, vyžaduje absolutní spolupráci a souznění mezi všemi v obsazení s tím, že neexistuje nadřazenost mezi jednotlivými rolemi. Celý tým potom znovu prošel upravený scénář a byl pozván Alainem Boublilem na večeři na rozloučenou.

Paní Marie Zamora a Alain Boublil dodávali všem během workshopů odvahu a svým pozitivním přístupem udržovali celý průběh konkurzů v přátelské a příjemné atmosféře. O finálním obsazení pan Boublil uvedl, že je takové, jaké by obstálo na newyorské Broadwayi či londýnském West Endu. Zároveň během tiskové konference poznamenal, vzhledem k zajímavým hereckým typům jednotlivých sólistů, že pokud by Marguerite měla dostat filmovou podobu, představoval by si filmové představitele přesně takto. V sobotu 26. července spolu s rodinou Aleain Boublil odcestoval do Londýna kvůli přípravám nové zájezdové verze muzikálu Les Misérables nastudované k 25. výročí uvedení tohoto muzikálu.
Náš tým zároveň obdržel pozvání k pracovní schůzce do soukromé vily Alaina Boublila v Itálii, jejímž předmětem bude práce s novým scénářem, prezentace scénografického modelu a zároveň práce s vybranými sólisty muzikálu.

I během divadelních prázdnin všichni členové týmu pracují na přípravách inscenace. Michael Prostějovský přebásňuje druhé dějství muzikálu, zatímco Karol Kevický se věnuje hudebnímu aranžmá. Gabriela Haukvicová připravuje v úzké spolupráci s Alešem Valáškem režijně – scénografickou koncepci. Definitivní obsazení jednotlivých rolí zůstává zatím utajeno do začátku nové divadelní sezóny. Nicméně již teď můžeme prozradit, že je jedinečné a diváci se mohou těšit na nevšední a kvalitní umělecký zážitek. Romantický příběh odehrávající se pod Eiffelovou věží během 2. světové války se začne odvíjet v Divadle Jiřího Myrona od 2. prosince 2010.

Na závěr bychom rádi uvedli, že NDM má privilegium uvést novou, dosud neinscenovanou verzi Marguerite v evropské kontinentální premiéře. Ostravský soubor nastuduje tento muzikál jako teprve třetí divadlo na světě! Svým způsobem půjde o světovou premiéru, protože autoři dílo pro toto uvedení speciálně přepsali a připsali zároveň několik nových písní.

MARGUERITE MUSICAL

Music by Michel Legrand
Book and original French lyrics by Alain Boublil
Lyrics by Herbert Kretzmer
Additional lyrics by John Dempsey and Alain Boublil
Additional book by Marie Zamora

Based upon the original book of the 2008
English production by Alain Boublil,
Claude-Michel Schonberg and Jonathan Kent

Orchestrations by Michel Legrand and Sean Alderking

Based on “La dame aux camelias” by Alexandre Dumas

Foto: Vojtěch Bartek, NDM Ostrava
Návrh loga: Aleš Valášek
1) Hana Fialová, Martina Šnytová, Veronika Gidová
2) Logo Marguerite
3) Alain Boublil
4) Marcel Školout a Zdeňka Mervová
5) Alain Boublil a Michael Prostějovský
6) Logo Marguerite

DALŠÍ SNÍMKY NALEZNETE VE FOTOGALERII K ČLÁNKU VPRAVO NAHOŘE.