Slavný český Jean Valjean z muzikálových Bídníků (Praha 1992, Praha 2003 a Brno 2009) Jan Ježek se promění v ryze českého učitele Bendu z Dvořákova Jakobína. Poprvé v této roli vystoupí již zítra během slavnostní premiéry Jakobína na scéně Velkého divadla v Plzni. Sám pěvec naší redakci v této souvislosti prozradil:
„Během své pěvecké kariéry jsem měl to štěstí zazpívat si mnoho velkých rolí ze světového muzikálového, operetního i operního repertoáru. Těžko říct, zda mám raději Valjeana, svou životní muzikálovou roli, Eisensteina v Netopýrovi nebo Števu z Její pastorkyně. Po úloze učitele Bendy jsem však toužil už delší dobu a proto jsem další nabídku z plzeňské opery přijal s nadšením. Antonín Dvořák v Jakobínovi mistrně vykreslil atmosféru českého maloměsta přelomu 18. a 19. století, každá z jeho figurek je napsána přesně, s vyhraněným charakterem. Domnívám se, že i Benda je takovým ‚typicky českým učitelem‘. A kantorova serenáda, kterou nacvičuje s dětským sborem, jistě patří k nejpůvabnějším melodiím, které Dvořák zkomponoval.“

Jakobín vznikl v období vrcholných skladatelových sil v 2. polovině 80. let 19. století. Poprvé zazněl na scéně Národního divadla v Praze 12. února 1889. Autorkou konzervativního libreta je spisovatelka Marie Červinková – Riegrová, která proslula nejen jednou z prvních „charitativních“ knih Ochrana chudé a opuštěné mládeže a dílem Vlastní životopis Františka Palackého, ale také librety k operám Dimitrij, Jakobín a Zmařená svatba a překladem Evžena Oněgina od Čajkovského. V Jakobínovi se Antonín Dvořák také naplno projevil jako obratný dramatik. Opera má sice árie a klasická uzavřená hudební čísla, skladatel však tyto ucelené složky mistrně začlenil do kompaktního rámce a jednotlivé postavy charakterizoval velmi působivě.

Jak uvádí dramaturg opery DJKT Plzeň Zbyněk Brabec, příběh opery se odehrává v roce 1793 na malém českém městečku, kam se po letech vyhnanství vrací syn hraběte z Harasova Bohuš se svou ženou Julií. Vrací se právě včas, neboť jeho otec se chystá předat vládu nad panstvím svému synovcovi Adolfovi, jehož zlé intriky před lety přiměly Bohuše k útěku do Francie. Na Adolfův příkaz je Bohuš jako podezřelý jakobín zatčen a jen díky Julii a učiteli Bendovi se podaří starého hraběte informovat o bezpráví, kterého se na Bohušovi Adolf dopustil. V závěru opery vše dobře dopadne a Bohuš se smíří se svým otcem.

Kromě zmíněného Jana Ježka vystupují v Jakobínovi i další pěvci, které známe z muzikálového a operetního světa. V úloze intrikánského padoucha Adolfa z Harasova se publiku například představí Dalibor Tolaš, který se nikdy nezříkal exkurzí mimo operní žánr a s úspěchem se zhostil mnoha velkých hudebně dramatických rolí, jako je Fred Graham v Kiss me Kate, Otto ve Ferdinandovi, Jupiter v Orfeovi v podsvětí, Obolski v Ohňostroji, Populescu v Hraběnce Marice, Dr. Falke v Netopýrovi, Starobyl Vznešený v Cats, Otec Lorenzo v muzikálu Romeo a Julie, Zorba nebo Zaremba v Polské krvi. Radka Sehnoutková (Terinka) zase vystupuje ve scénickém programu Státní opery Praha Vivat opereta! a v titulní úloze Miss Mary Lloyd z Kálmánovy Vévodkyně z Chicaga. Z tohoto díla známe i Aleše Voráčka (Jiří), který má za sebou také úspěšné role v operetách Ptáčník či Mamzelle Nitouche.

Antonín Dvořák: JAKOBÍN

Dirigent: Ivan Pařík
Režie: Magdalena Švecová
Výprava: Zuzana Přidalová
Sbormistr: Zdeněk Vimr
Dramaturg: Zbyněk Brabec
II. dirigent: Tomáš Brauner

Osoby a obsazení:

Hrabě Vilém: Pavel Horáček, Pavel Vančura
Adolf: Dalibor Tolaš, Martin Matoušek
Bohuš: Martin Bárta, Jiří Hájek
Julie: Ivana Šaková, Ivana Veberová
Jiří: Aleš Voráček, Juraj Nociar
Terinka: Radka Sehnoutková, Barbora Perná
Benda: Jan Ježek, Miroslav Kopp
Purkrabí Filip: Aleš Hendrych, Jevhen Šokalo
Lotinka: Valentina Čavdarová, Ivana Klimentová

PREMIÉRA NA SCÉNĚ VELKÉHO DIVADLA V PLZNI V SOBOTU 30. ŘÍJNA OD 19:00.

Foto: Marta Kolafová (snímky z připravované inscenace opery Jakobín) a archiv autora (portrét Antonína Dvořáka)

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň