Ač dlouhou dobu zůstával Macbeth ve stínu častěji uváděných děl Guiseppe Verdiho, jako je Nabucco, Maškarní ples, Síla osudu, Aida, Don Carlos, Otello a zejména pak trojlístek oper Rigoletto, Trubadúr a La traviata, v posledních letech se stal na světové scéně doslova znovuobjevenou bombou. Hraje se nejen v MET, ve Vídni, Amsterdamu, ale také v Praze či Opavě. Od 2. dubna bude i na repertoáru opery Divadla J.K.Tyla v Plzni.

“Přestože opery Giuseppe Verdiho se v Plzni hrají pravidelně, od posledního nastudování jeho Macbetha uplynulo plných 33 let. Tehdy byla tato opera uvedena v Komorním divadle v době rekonstrukce Velkého divadla. Macbeth je prvním Verdiho setkáním se Shakespearem, jeho opera měla premiéru v roce 1847 ve Florencii. Odehrává se v 11. století ve Skotsku a je strhujícím příběhem touhy po stále větší moci, po které touží nejen Macbeth, ale především jeho žena, která se nezastaví před ničím a žene svého chotě až do zkázy. Ona sama, pronásledována výčitkami svědomí, přijde o rozum a její choť je zabit Macduffem. Macbeth je spolu s Luisou Millerovou přímým předchůdcem slavného skladatelova trojhvězdí Rigoletto – Trubadúr – La traviata,” říká dramaturg opery Zbyněk Brabec.

Pro roli Lady Macbeth se podařilo získat jednu z nejžádanějších světových sopranistek, Csillu Boross. Ta vystoupí na sobotní premiéře, další možnost setkat se s touto dámou budou mít Plzeňané až v další sezóně. Přední umělkyně v oboru dramatického sopránu, která absolvovala Akademii hudby Ference Liszta v Budapešti a pravidelně se objevuje na prestižních operních scénách, zavítá do Plzně rovnou z americké Minnesoty a po premiéře ji čeká cesta do Vídně. Velké divadlo se tak zařadí mezi věhlasné operní domy. I v dalších rolích vystoupí v sobotu vynikající pěvci: Pavel Klečka, František Zahradníček a Paolo Lardizzone.

Giuseppe Verdi: MACBETH

Hudební nastudování a dirigent:
Jiří Štrunc
Dirigent: Norbert Baxa, Marek Šedivý
Režie: Martin Otava
Scéna : Ján Zavarský
Kostýmy: Aleš Valášek
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
Sbormistr: Zdeněk Vimr

V hlavních rolích:

Macbeth: Martin Bárta, Vladimír Chmelo, Pavel Klečka
Banquo: Jevhen Šokalo, František Zahradníček
Lady Macbeth: Csilla Boross, Ivana Veberová, Ivana Šaková, Katarína Jorda Kramolišová
Dvorní dáma Lady Macbeth: Radka Sehnoutková, Ivana Šaková
Macduff: Tomáš Černý, Paolo Lardizzone
Malcom: Tomáš Kořínek, Michal Bragagnolo
Král Duncan: Pavel Feiferlík

Foto: Pavel Křivánek