Pán prstenů – Dvě věže

Plzeňská filharmonie úspěšně pokračuje ve svém cestování mezi žánry. S velkým úspěchem doprovodila živě 18. února v filmové zpracování slavného románu J. J. Tolkiena Pán prstenů – Dvě věže v pražské O2 aréně, kde se před filmovým plátnem s plochou více než 150 metrů čtverečních sešlo přibližně 8000 diváků. A se stejným programem vyrazí Plzeňská filharmonie i na turné v Německu a Rakousku, kdy během dubna navštíví například Norimberk, Mnichov, Stuttgart, Berlín nebo Vídeň.

Práva na projekty the Lord of the Rings in Concert vlastní americká agentura, která si v každé zemi vybírá orchestr a sbor, který může hrát a zpívat oscarovou hudbu Howarda Shora. V České republice se této cti dostalo právě Plzeňské filharmonii, Kühnovu dětskému sboru a Vysokoškolskému uměleckému sboru Univerzity Karlovy. Plzeňskou filharmonii bude dirigovat švýcarský dirigent David Reitz. „Všechny tři soubory se na produkci připravovaly samostatně, společné zkoušky proběhly v prostoru DEPO 2015. Do prostor, kde zkouší filharmonie standardně (Studio S1), by se orchestr v takovémto složení nevešel. Proto bylo potřeba najít co největší prostor v Plzni,“ vysvětlil PR manager filharmonie Jakub Truneček.

Plzeňská filharmonie má s filmovými projekty již celou řadu zkušeností. „Velké filmové koncerty hrajeme již osmou sezónu. V zahraničí jsme byli velmi úspěšní s projekty Piráti z Karibiku, Titanic nebo Harry Potter,“ říká ředitelka Plzeňské filharmonie Lenka Kavalová. Náročnost koncertu v O2 aréně podtrhuje fakt, že sboristé zpívají v Tolkienových jazycích quenya, sindarin, khuzdul, adunic, což jsou černé řeči Mordoru. Netradiční nástroje musí zvládnout i hudebníci Plzeňské filharmonie. Skladatel filmové hudby v partituře nešetřil především s bicími nástroji a bicisté musí zvládnout hru na japonské taiko bubny, kovové zvony nebo řetězy. „Používáme třeba i distressed piano, což je vlastně také bicí nástroj. Museli jsme obětovat staré, vyřazené pianino, které nástrojař odstrojil tak, že zůstal pouze rám se strunami. Bicista používá těžký řetěz, kterým doslova bije do strun,“ vysvětluje Lenka Kavalová. Náročná je i délka samotného představení. Klasický koncert trvá přibližně dvě hodiny, Pán prstenů trvá tři a půl hodiny. Stejně náročné jsou i zkoušky, na které pečlivě dohlíží americká agentura, které velmi záleží na tom, aby diváci všude na světě měli srovnatelný zážitek.

K nejúspěšnějším filmovým projektům Plzeňské filharmonie v zahraničí patří především již zmiňovaní Piráti z Karibiku, dále Ledové království nebo One night with James Bond, což je program složený z nejznámějších bondovských melodií, který orchestr představil na hudebním festivalu v Regensburgu.

Nejčastěji koncertují filharmonici v hale Gasteig v Mnichově, Meistersingerhalle v Norimberku , Liederhalle ve Stuttgartu nebo v Alte Oper ve Frankfurtu.

Pán prstenů – Dvě věže

Foto: Plzeňská filharmonie