Necelé dva měsíce zbývají do premiéry nové pražské inscenace světově proslulého muzikálu Les Misérables – Bídníci. Ten se na pražskou scénu vrátí už potřetí: Poprvé jej přivezl do Prahy producent Adam Novák už v roce 1992, kdy se Bídníci hráli během letních prázdnin na scéně Divadla na Vinohradech, dalšího návratu se diváci dočkali po více jak deseti letech v roce 2003. Stejně jako tehdy bude i tentokrát od začátku března zmíněný muzikálový hit uváděn na pražském výstavišti v divadle GoJa Music Hall (bývalá Pyramida). Podobný je i inscenátorský tým, který opět povede režisér Petr Novotný (nastudoval všechny pražské “bídnické” inscenace), za dirigentský pult se krom Milana Svobody tentokrát postaví i hudební skladatel a dirigent Michal Macourek. Těšit se můžeme na novou londýnskou orchestraci.

V této chvíli zkouší herci na zkušebně v Hudebním divadle Karlín jednotlivé obrazy, zatímco se v divadle GoJa Music Hall instaluje dekorace Les Misérables. Postupně tam nyní vyrůstá pařížské „náměstí“ do výše 10m, 35m na šířku…. Zároveň se dekorace „rozpohybovává“, oplášťovává a tak podobně. Tato fáze by měla být hotová zhruba do poloviny ledna, pak se soubor přesune do “domovského” divadla do dekorace a začne se zkoušet tam. Od února přibude orchestr, pak kostýmy a celé martyrium vyvrcholí před premiérou sérií hlavních a generálních zkoušek.

Připomeňme, že muzikál Bídníci hudebního skladatele Clauda – Michela Schönberga a libretisty Alaina Boublila vznikl původně ve francouzské verzi, na níž se textově podílel ještě J.M.Natel. Původní představení netrvalo ani polovinu současné tříhodinové délky. Premiéra této originální inscenace se uskutečnila v Paříži v roce 1980, dále se hrála ještě v Alžíru, neboť režisérem inscenace byl Robert Hossein, Francouz, jehož kořeny sahají až na Kavkaz a do Persie. Přelomovým okamžikem se pro Les Misérables stalo až zaujetí producenta Camerona Mackintoshe, který však nemohl dlouho najít schopného libretistu, aby dílo rozšířil a převedl do angličtiny. Odmítla celá řada textařů zvučných jmen – od Lernera přes Harnicka až po básníka Fetona. Šťastná se nakonec ukázala volba v podobě Herberta Kretzmera. Nová verze Bídníků měla premiéru 8.10. 1985 v londýnském Barbicanu a je dnes uváděná jako premiéra světová. Od té doby se v Londýně hraje nepřetržitě šestadvacet let, jen se inscenace přestěhovala na West End do Queen’s Theatre, kde je na repertoáru dodnes. Muzikál získal na 50 prestižních cen, hrál se v jednadvaceti jazycích, existuje 31 nahrávek a 38tisíc představení v 214 městech světa už zhlédlo přes 50 miliónů diváků.

LES MISÉRABLES – PRAHA 2012

Muzikál autorské dvojice ALAIN BOUBLIL a CLAUDEMICHEL SCHÖNBERG
Spoluautor: HERBERT KRETZMER
Český překlad: ZDENĚK BOROVEC

Producent: DR. FRANTIŠEK JANEČEK

Režie: PETR NOVOTNÝ
Hudební nastudování a dirigent: MILAN SVOBODA
Druhý dirigent: MICHAL MACOUREK
Scéna: MIHAIL TCHERNAEV
Kostýmy: LUCIE LOOSOVÁ
Sbormistr: IRENA PLUHÁČKOVÁ

Osoby a obsazení:

Jean Valjean: MARIAN VOJTKO / DAVID ULIČNÍK / JOSEF ŠTÁGR
Javert: DANIEL HŮLKA / TOMÁŠ BARTŮNĚK / JOSEF ŠTÁGR
Fantine: KATEŘINA BROŽOVÁ / JITKA ČVANČAROVÁ / PETRA PETEROVÁ
Marius: PAVEL VÍTEK / TOMÁŠ LÖBL / JOSEF VÁGNER
Eponine: MAGDA MALÁ / VLAĎKA SKALOVÁ
Cosette: TEREZA MÁTLOVÁ / TEREZA VÁGNEROVÁ / HEDVIKA TŮMOVÁ
Thénardier: FILIP ČAPKA / JAN URBAN
Mme Thénardier: MONIKA ABSOLONOVÁ / MARTA JANDOVÁ / RENÁTA PODLIPSKÁ
Enjolras: MICHAEL FORET / MICHAL SKOŘEPA
a další, dětské role a company

Foto: Agentura GoJa (snímky z inscenace Les Misérables z roku 2003)

Vstupenky na toto představení zakoupíte zde.Ticketportal