Silvestr. Popravdě řečeno, nemám ten den rád. Slovy nás, pesimistů, něco končí, aby cosi stejného nebo ještě horšího začalo. Změna letopočtu, která nás udělá zas o rok staršími. Je vlastně co slavit? A tak slavíme jaksi z povinnosti – z povinnosti někam jedeme, z povinnosti se bavíme, z povinnosti vystřílíme do vzduchu v podobě rachejtlí pár desítek miliónů, krize nekrize…. A hlavně se z povinnosti opijeme. Což o to, my jedinci trénovaní to nějak přežijeme, ale ubozí abstinenti se s nebývalým množstvím sektu v hlavě vyrovnávají těžko a prožijí v nejednom případě krušné novoroční ráno. Ne nadarmo se v Netopýrovi zpívá: „Rychle snaž se pochopit, pochopit, pochopit, jen ten kdo se neopije, umí správně pít!“
A tak se nabízí myšlenka, zda neporušit ten letitý „povinnostní“ rituál (koneckonců s přáteli se lépe popíjí v létě u grilu na terase a v televizi jako každoročně nic nedávají) a nestrávit tento populární, milovaný i nenáviděný svátek trochu netradičně: V DIVADLE!
Některé scény nabízí tradiční představení jen okořeněná trochou humoru navíc, jiné naopak přichystaly mimořádný celonoční silvestrovský program. Tomu odpovídají i ceny – můžete zaplatit běžné vstupné v řádu nemnoha stokorun, ale také tisícové částky. Proto vám nabízíme alespoň stručný přehled, kde se v rámci hudebního divadla můžete pobavit, na kolik vás to přijde a zda ještě máte šanci vstupenky zakoupit tak říkajíc „last minute“.

PRAHA
Z muzikálových divadel Hudební divadlo Karlín, Broadway, Hybernia ani TaFantastika 31. prosince nehrají.
Nejsnáze seženete v hlavním městě vstupenky do Státní opery, kde tento den tradičně hrají Straussova Netopýra, tentokrát s dodatkem GALA. Prestižní operní dům láká nejen na nejznámější operetu vídeňského krále valčíku (v němčině), ale také na taneční program v doprovodu známého swingového orchestru, uvítací i půlnoční přípitek a „Zlatý Gala bufet“, se specialitami od Norska po Itálii, od Francie po Thajsko – ústřice, mušle, parmskou šunku, norského kraba, roastbeef, uzeného lososa, francouzskou kachní paštiku, výběr sýrů, čerstvé i exotické ovoce a bar s neomezenou spotřebou. Tomu odpovídá i cena: 5.600 – 8.400 Kč. Možnost zatančit si s přítelkyní, manželkou nebo luxusní společnicí na jevišti Státní opery holt není zadarmo… Prozatím je ještě k dispozici asi třetina kapacity sálu ve všech cenových relacích, ale počítejte s tím, že zahraniční turisté obvykle nakupují až po příjezdu do Prahy. Netopýr Gala začíná od 20 hodin a s ukončení programu se počítá kolem třetí hodiny ranní.

Vypravit se můžete ještě také do historické budovy pražského Národního divadla. Zde se už od patnácté hodiny hraje nedávná repertoárová novinka, hudební hra Žebrácká opera v režii Ivana Rajmonta. Těšit se můžete nejen na Vojtěcha Dyka v hlavní roli, ale také na Jana Novotného, Evu Salzmannovou, Antonii Talackovou, Sabinu Královou nebo Alexeje Pyška. Ještě je k dispozici pár vstupenek v běžných cenových relacích, zejména na galerie.
Na scéně Stavovského divadla zazní také od 15:00 skvělý soudobý balet hudebního skladatele Vladimíra Franze Zlatovláska, který se stal hitem této scény. O momentální dostupnosti vstupenek je nutné se informovat telefonicky na pokladnách divadla.

Na základě loňského úspěchu pozve k silvestrovskému představení i Divadlo Kalich, které uvede zábavný muzikál Mirjam a Daniela Landových Touha. Speciální představení zakončené silvestrovským přípitkem začíná v 17 hodin a v hlavních rolích diváci uvidí Radku Fišarovou, Dalibora Gondíka, Jana Kříže, Henricha Šišku, Ivana Vodochodského, Ondřeje Izdného, Petra Šudomu, Janu Fabiánovou, Richarda Tesaříka, Michala Pleskota, Matouše Rajmonta či Juraje Bernátha. V současné chvíli je ještě k dispozici zhruba 80 vstupenek v cenové relaci 399 – 699 korun.
Na další pražské muzikálové produkce už lístky zřejmě neseženete. Dvě představení amerického crazy muzikálu Sugar v režii Stanislava Moši v Divadle pod Palmovkou od 14 a 18 hodin jsou již vyprodaná. Cena vstupenek se pohybovala mezi příznivými 200 – 350 korunami, přičemž v rámci večerního představení proběhne i slavnostní přípitek.
Také Divadlo ABC uvede hned dvojici představení hudební komedie Pan Kaplan má třídu rád, jen začátky obou produkcí jsou o hodinu déle, v 15 a 19 hodin. Divadlo pro velký zájem už před časem vstupenky stáhlo z předprodeje a daly se pořídit pouze v pokladně divadla.

BRNO
Také jihomoravská metropole tradičně nabízí i 31. prosince znamenité divadelní zážitky. O silvestrovské produkci Městského divadla Brno jsme informovali již včera, takže jen stručně.
Na Hudební scéně se rozezní v osmnáct hodin rockový muzikál Mozart! a zda se i v tomto představení diváci dočkají nějakého překvapení zatím zůstává v utajení. Zato dění na Činoherní scéně slibuje pravou silvestrovskou zábavu. Po představení komedie Blbec k večeři zde propukne nefalšovaná silvestrovská noc, která skončí až s ranním svítáním. Chybět nebude cimbálová muzika, orchestr MdB, diskotéka Jindry Eliáše, bohatý raut o několika chodech, půlnoční přípitek a řada dalších překvapení. Na obě představení ještě zbývá omezený počet vstupenek, veškeré informace případní zájemci získají telefonicky. Zatímco lístky na Mozarta se pohybují v obvyklých relacích, vstupenka na celonoční zábavu vyjde letos na 2.510 korun.

Muzikál ale letos zavítá i do Janáčkovy opery Národního divadla Brno v podobě koncertu „Slavné muzikálové a filmové melodie“. Ty přednesou přední sólisté Csilla Boross, Pavla Vykopalová, Tereza Merklová, Jana Wallingerová, David Nykl, Zoltán Korda a Jakub Tolaš. Dirigentem a průvodcem večera je Caspar Richter, uznávaný nejen jako interpret klasické hudby, ale rovněž jako velmi úspěšný dirigent a spolutvůrce muzikálů. V distribuci je ještě několik vstupenek v cenovém rozpětí 200 – 650 Kč. Koncert začíná v 17:00.
Pro úplnost uveďme, že Mahenovo divadlo inscenuje od 18 hodin již vyprodanou rozvernou komedii Škola žen.

PLZEŇ
Rovněž na dvě představení lze zajít poslední den v roce do plzeňského Divadla J.K.Tyla. Činoherní soubor má letos poněkud netradičně volno a o zábavu diváků se tedy postará opera a opereta.
Ve Velkém divadle zazní v 17 hodin první tóny předehry ke komické opeře Gioacchina Rossiniho Lazebník sevillský, zatímco v Komorním divadle uvede soubor muzikálu a operety ve stejnou hodinu muzikál Hledá se muž. Zn.: Bohatý! Zatímco v Lazebníkovi publikum uvidí například Jiřího Hájka, Michaelu Kapustovou, Dalibora Tolaše či Aleše Voráčka, muzikáloví příznivci se mohou těšit na Kateřinu Šildovou, Radka Štědronského Shejbala, Ivanu Jirešovou, Bronislava Kotiše nebo Stanislavu Fořtovou. Pracovním dnem bude Silvestr i pro dirigenty Ivana Paříka a Martina Kumžáka. Obě představení se prodávala za běžné vstupné. Na operu Lazebník sevillský zbývá několik posledních vstupenek, na muzikál Hledá se muž. Zn.:Bohatý symbolická jedna.
Plzeňské divadlo jako jedno z nemnoha v republice hraje i na Nový rok, kdy tradičně uvede Smetanovu Prodanou nevěstu.

OSTRAVA
Velkou oblibu divadelních produkcí v Ostravě prokazuje i fakt, že na dvě muzikálová představení je již vyprodáno.
V Národním divadle moravskoslezském uvede operetní soubor na scéně Divadla Jiřího Myrona bláznivou hudební komedii Sugar, kterou v režii Dagmar Hlubkové divadlo odpremiérovalo už před dvěma lety. Představení, které začíná v 16 hodin, je již zcela vyprodáno.
Jediná symbolická vstupenka zůstala v prodeji také na muzikál osvědčené autorské dvojice Zdeněk Barták – Petr Markov Jedna noc na Karlštejně, na který mohou Ostravané vyrazit v šestnáct hodin odpoledne do Domu kultury ve Vítkovicích. Hravou hudební komedii zde zahraje Těšínské divadlo, jenž ji má v repertoáru již od roku 2005, kdy ji uvedlo ve světové premiéře.

DALŠÍ DIVADLA
Na muzikálovou inscenaci se mohou těšit ještě návštěvníci Severočeského divadla opery a baletu v Ústí nad Labem a Jihočeského divadla v Českých Budějovicích.
V Ústí se mohou vypravit na první v Čechách uvedený americký muzikál, totiž na Divotvorný hrnec. Pod taktovkou dirigenta Pavla Kantoříka se v úloze Čochtana představí populární komik Josef Náhlovský, v dalších rolích pak Jolana Smyčková (Káča), Martin Matoušek (Woody) a Petr Matuszek (Josef Novák). Vstupné se pohybuje v relaci 380 – 700 korun. Divotvorný hrnec začíná v patnáct hodin.
Jihočeské divadlo čeká dokonce na Silvestra předpremiéra, a to semaforského muzikálového kabaretu Kytice. K svéráznému autorskému počinu Jiřího Suchého a Ferdinanda Havlíka inspirovala známá sbírka K.J.Erbena. „Velký kapesní muzikál“ v Budějovicích nastudoval režisér a choreograf Martin Pacek a v hlavních rolích vystoupí Jan Dvořák, Taťána Kupcová, František Brantalík, Věra Hollá a řada dalších. Silvestrovské představení od šestnácté hodiny je již beznadějně vyprodáno, oficiální premiéra se chystá na 8. ledna.
Náš poslední přednovoroční pohled zamíří k blízkým sousedům – Nová scéna v Bratislavě se bude loučit nejen se starým rokem, ale také s úspěšnou inscenací muzikálu Na skle malované, který se na zdejším jevišti hrál od září 2005. Rovněž toto představení v režii Jána Ďurovčíka je už vyprodáno.

Foto:
1) Divadlo pod Palmovkou – Sugar
2) Plakát SOP
3) Jef Kratochvil, MdB – Mozart!
4) Marta Kolafová, DJKT Plzeň – Lazebník sevillský
5) Petr Berounský, SDOB – Divotvorný hrnec