Jak už jsem naznačil v naší prázdninové glose, divadelní publikum ani během letošních letních prázdnin rozhodně nečeká okurková sezona. Venkovní plenéry hradů, zámků i parků lákají na produkce muzikálové, operní i činoherní, vypravit se lze ale i do několika kamenných divadel. Náš velký přehled o nejvýznamnějších počinech letošního kulturního léta nechť je pro vás alespoň základní orientační mapou. Budeme jej dále doplňovat a samozřejmě se budeme k jednotlivým produkcím vracet.

DIVADELNÍ LÉTO HLUBOKÁ NAD VLTAVOU
Muzikál ROMEO A JULIE
Od 16. července do 29. srpna celkem 19 představení
Proč navštívit: Muzikál Zdeňka Bartáka a Eduarda Krečmara se v kouzelné atmosféře druhého zámeckého nádvoří na Hluboké hrál s obrovským úspěchem už loni. Všechna představení byla beznadějně vyprodaná, takže se tragický příběh lásky Romea k Julii ze dvou znepřátelených rodů v režii Davida Codyho vrací i letos. V titulních rolích se představí Zuzana Benešová/Ivana Plachá/Kristýna Hulcová a Jan Kopečný/Lukáš Randák, těšit se můžete i na známé operní pěvce Dalibora Tolaše, Petra Dopitu, Kateřinu Hájovskou, Ivu Hošpesovou či finalistu Cesty ke slávě Ladislava Korbela. Dílo získalo v roce 2002 cenu Grand Prix za nejlepší muzikálovou hudbu asijského kontinentu, světová premiéra se totiž uskutečnila v jihokorejském Soulu.

METROPOLITNÍ LÉTO HERECKÝCH OSOBNOSTÍ,
ŠVANDOVO DIVADLO PRAHA
Muzikál HELLO, DOLLY!
Od 6. července do 30. srpna celkem 22 představení
Proč navštívit: Jeden z nejslavnějších klasických muzikálů proslavil řadu hereček a zpěvaček. V režii Ondřeje Sokola a pod taktovkou Kryštofa Marka tentokrát dostane tuto příležitost Ivana Chýlková, která vystoupí bez alternace. Slibně však znějí i další jména: Simona Babčáková, Kryštof Hádek, Yvonne Přenosilová nebo Naďa Urbánková. Další devizou inscenace je živý orchestr.

NÁRODNÍ DIVADLO – NOVÁ SCÉNA
Muzikál PROBUZENÍ JARA (Spring Awakening)
24. a 25. srpna od 20:00
Proč navštívit: Do Prahy opět zavítá Městské divadlo Brno, tentokrát s inscenací muzikálu Duncana Sheika a Stevena Satera podle kontroverzní hry Franka Wedekinda Procitnutí jara. Hra nese podtitul „dětská tragédie“ a vypráví příběh mladých lidí na přelomu dětství a dospívání, u nichž se začíná probouzet sexualita a přirozené lidské touhy. Režisér Stanislav Moša před dvěma týdny za režii tohoto muzikálu obdržel Cenu Divadelních novin v žánru hudebního divadla. Přijďte se podívat na skvělé představení a herecký koncert mladých sólistů brněnského souboru. I zde je živý orchestr samozřejmostí.

MUZIKÁLOVÉ ORATORIUM MISTR JAN HUS
Chrám sv. Mikuláše, Staroměstské náměstí, Praha
12., 19. a 26. července od 17:00
Proč navštívit: Scénické oratorium Mistr Jan Hus hudebního skladatele Richarda Pachmana sklidilo nejen příznivý ohlas kritiky, ale získalo také v roce 2006 zvláštní cenu v rámci festivalu Zlatá Praha. Letos zazní komorní verze oratoria v podání Richarda Pachmana (zpěv, hudba, texty) a Dity Vích – Hořínkové (zpěv, mluvené slovo). Pásmo o životním příběhu, myšlenkách a odkazu Husa, středověké skladby, soudobé písně na náměty Husovy korespondence a kázání. Představení k 595. výročí upálení Mistra Jana Husa.

LOKETSKÉ KULTURNÍ LÉTO 2010
HRAD LOKET
Od 16. do 31. července
Proč navštívit: Populární operetní, muzikálový a operní pěvec Jan Ježek si splnil dlouholetý sen a oživil loketský amfiteátr. Letos pořádá již 10. jubilejní ročník tohoto operního festivalu, kde v překrásné přírodní scenérii nabídl už řadu známých operních titulů, z nichž výsadní postavení má Dvořákova Rusalka.
Program:
16.7. Mozart na Bertramce
17.7. Rusalka
18.7. Carmina Burana
24.7. Nabucco
25.7. Ensemble Bona Fide
29.7. Písně slunné Itálie
31.7. Rusalka

DIVADELNÍ LÉTO POD PLZEŇSKÝM NEBEM
Od 28.6. do 12.7. KRÁL JELENEM, od 19. do 26.7. REVIZOR
Proč navštívit: Divadelní léto se v Plzni stalo novou tradicí a hojně navštěvovanou atrakcí. Letos plzenští herci pod vedením Viléma Dubničky přichystali pro diváky už třetí ročník oblíbeného festivalu. V roce 2008 nastudovali Dona Juana, loni Revizora a letos přidávají jako novinku klasickou italskou komedii Carla Gozziho Král jelenem. Režisér Dubnička každou inscenaci umístil do konkrétního místa plzeňského centra – Dona Juana pro proluky v Křižíkových sadech, Revizora před plzeňskou radnici na náměstí Republiky a Krále jelenem do parku před Západočeským muzeem.

RUSALKA NA ZÁMCÍCH
Od 3. července do 28. srpna celkem 15 představení
Proč navštívit: Dvořákova celosvětově nejúspěšnější opera Rusalka je přímo stvořená pro letní exteriérové produkce. Na české hrady a zámky jí letos přenese umělecká agentura Art Triton. Dirigentské taktovky se ujme šéfdirigent Jihočeského divadla Martin Peschík, režijně operu nastudoval Martin Otava. V hlavních rolích se divákům představí přední pěvci českých operních domů – Jitka Burgetová, Andrea Kalivodová, Liana Sass, Milan Vlček, Martin Gurbal a David Szendiuch.
Místa a termíny představení:
3.7. Slavkov u Brna
4.7. Žleby
9.7. Švihov
10.7. Loučeň
16.7. Štiřín
17.7. Lednice
23.7. Třeboň
24.7. Hradec nad Moravicí
30.7. Bechyně
31.7. Sychrov
13.8. Boskovice
14.8. Roudnice nad Labem
20.8. Bečov nad Teplou
21.8. Orlík nad Vltavou
28.8. Bor u Tachova

STÁTNÍ OPERA PRAHAVERDI FESTIVAL
Od 19. do 29. srpna, celkem 10 představení
Proč navštívit: Závěr divadelních prázdnin patří ve Státní opeře operním dílům G. Verdiho, nejhranějšího operního skladatele světa, zcela tradičně. Letos se diváci mohou vypravit hned na pětici hvězdných titulů – Aidu, La traviatu, Nabucca, Rigoletta a Otella. Kromě sólistů a stálých hostů SOP během festivalu vystoupí i několik dalších významných umělců, například sopranistky W.Lee, C.Boros, mezzopranistka R.Lamanda, barytonista S.Tolstov a dirigenti R.Paternastro, H.Griffiths nebo H.M. Förster.
Program:
19.8. Aida
20.8. La traviata
21.8. Nabucco
22.8. La traviata
24.8. Rigoletto
25.8. Otello
26.8. Nabucco
27.8. Aida
28.8. La traviata
29.8. Otello

LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI
Praha, Brno, Ostrava
Termíny konání: 24. června až 4. září
Proč navštívit: Jeden z nejvýznamnějších letních festivalů se zaměřuje na tvorbu W.Shakespeara. V premiéře letos diváci uvidí Jindřicha VI. v režii Lucie Bělohradské s Janem Dolanským, Ladislavem Mrkvičkou, Norbertem Lichým, Zdeňkou Žádníkovou, Martinem Preissem, Zuzanou Slavíkovou, Evou Salzmannovou ad. Premiéru má také Romeo a Julie ostravské produkce PaS de Theatre s Jitkou Smutnou v roli chůvy, veronské milence ztvární Marek Holý a Tereza Dočkalová. V reprízách zazní úspěšné tituly Veselé paničky windsorské, Macbeth, Komedie omylů a Antonius a Kleopatra. Na Slovensku a v Brně bude uvedena nová hra Oko za oko – Niečo za niečo. Chybět nebudou ani tituly v angličtině: V Praze, Ostravě a Brně představí Merry Wives of Windsor a As You Like It společnost GB THEATRE COMPANY.
Kompletní program naleznete na www.shakespeare.cz

OTÁČIVÉ HLEDIŠTĚ JIHOČESKÉHO DIVADLA
ČESKÝ KRUMLOV
4. června – 11. září v krumlovské Zámecké zahradě
Proč navštívit: Za obrovské podpory veřejnosti se podařilo jedinečnou scénu s otáčivým hledištěm na dalších několik let zachovat. Letos zde publikum uvidí řadu zajímavých titulů mnoha divadelních žánrů: V premiéře je to klasické drama Macbeth v režii Martina Glasera a překladu Martina Hilského, dále pak Goldoniho Sluha dvou pánů nastudovaný Jiřím Menzelem, pohádková opera C.M. von Webera Čarostřelec režírovaná Zdeňkem Troškou, taneční burleska Sen noci svatojánské Mendelssohna-Bartholdyho, Mozartova “opera oper” Don Giovanni v podání českých i zahraničních hvězd, výpravná zbojnická legenda Robin Hood a bejbypankový kabaret Kašpárek v rohlíku – Dneska to roztočíme.
Podrobný program naleznete na www.otacivehlediste.cz

DIVADLO AQUALUNG – Loď Tajemství bratří Formanů
Pytlákova schovanka aneb Šlechetný milionář
9. července 2010 ve 20:30
Proč navštívit: Vtipnou parodii zrežíroval tentokrát Ondřej Lážnovský a k Fričově filmové verzi přidal vlastní gagy , malované loutky a živou hudbu. Loď Tajemství kotví na Rašínově nábřeží poblíž železničního mostu na Praze 2.

Foto:
1) Josef Hrubý, Romeo a Julie, zámek Hluboká
2) Jef Kratochvil, MdB, Probuzení jara
3) Hrad Loket
4) Karel Kouba, SOP, opera Otello
5) Jihočeské divadlo ČB, opera Čarostřelec

.