Velkolepou podívanou slibuje dnešní koncertní dvojprogram v pražském Kongresovém centru. Od zde 14:00 a 19:00 zazní výběr toho nejlepšího z díla jednoho z největších hudebních géniů 19. století Guiseppe Verdiho, který v druhé polovině programu završí exkluzivní provedení světoznámé kantáty Carmina Burana německého skladatele Carla Orffa. Jde o jeden z nejvýznamnějších opusů novodobé klasické hudby, skladbu nadanou mimořádnou emocionalitou a sdělností. V případě nového pražského nastudování její působivost ještě umocní výpravné světelné a pyrotechnické efekty, připravené renomovanými německými tvůrci ze skupiny Apollo Art of Laser & Fire.

Program Verdi Gala přinese v první části programu nejznámějších árie a sborové scény z maestrových nesmrtelných oper Aida, Nabucco, Rigoletto, Trubadúr, Síla osudu či La Traviata v podání předních sólistů českých operních domů, jako Nikolaj Višnjakov, Jarmila Mrkusová nebo Damir Basyrov. Doprovodí je Severočeská filharmonie Teplice pod vedením dirigenta Norberta Baxy, Český filharmonický sbor Brno a oblíbený dětský sbor Pueri Gaudentes. „Chtěli jsme hned na začátku roku ukázat, že letos si bude celý svět připomínat 200. výročí narození jednoho z největších hudebních skladatelů všech dob,“ říká Pavla Filipová z pořádající umělecké agentury ArtTriton.

Rovněž slavná kantáta Carla Orffa Carmina Burana je dílem schopným vyvolat silné emoce v širokém spektru posluchačů, daleko přesahujícím okruh zájemců o tzv. vážnou hudbu. Monumentální dílo vyniká nejen mimořádnými nároky na velký symfonický orchestr s výrazně posílenými bicími nástroji, smíšený i dětský pěvecký sbor a tři sólové zpěváky, ale stává se během času jedním z nejrespektovanějších a také nejhranějších děl 20. století i hudební historie vůbec. Po premiéře 8. července 1937 ve Frankfurtu autor vycítil potenciál svého životního opusu a napsal svému vydavateli: „Všechno, co jsem dosud napsal a Vy také bohužel vytiskl, můžete nyní hodit do stoupy. Teprve od Carmina Burana začíná mé souborné dílo“.