V Americe počátku 30. let se stále ještě nesmělo pít, zato odevšad zněl swing. Kontrabasista Jerry a saxofonista Joe, kteří se nechtěně připletou do cesty gangsterům a musí zmizet, mají štěstí v neštěstí – dívčí hudební skupina právě hledá hráčky na basu a saxík. Z Jerryho se tedy stane Dafné, z Joea Josefína a jako dvě roztomilé dívky odjíždějí na turné na Miami. Brzy se seznámí s hvězdou orchestru, zpěvačkou a hráčkou na ukulele, půvabnou Sugar Cane. Ta má zase smůlu na chlapy a její slabost pro saxofonisty se jí zatím vždycky vymstila. Proto se rozhodla, ŽE na Miami uloví nějakého nefalšovaného milionáře…

Slavnou parodii na černobílé gangsterky Někdo to rád horké z roku 1959 asi není třeba představovat. V režii Billyho Wildera hrál Tony Curtis Joea alias Josefinu a Jack Lemon Jerrho alias Dafné. Nezapomenutelnou roli Sugar vytvořila Marilyn Monroe – a byl to jeden z jejích největších filmových úspěchů! Potenciál filmu spojujícího prvky hudební komedie, grotesky a parodie na gangsterky neunikl pozornosti muzikálových tvůrců. Jevištní muzikál Sugar vznikl o třináct let později, tedy v roce 1972. Libreto k němu nenapsal nikdo menší, než Peter Stone, velmi plodný a talentovaný americký scénárista a libretista, který je podepsaný mimo jiné i pod slavným muzikálem Sladká Charity (Sweet Charity). Hudbu složil Jule Styne, jeden z největších „hitmakerů“ americké populární hudby druhé poloviny minulého století. Zkomponoval hudbu k tak slavným dílům, jako jsou „Pánové mají raději blondýnky“, „Funny Girl“, „Gypsy“ nebo „DO-RE-MI“. Zpěvní texty pak dodal Bob Merrill, původně herec, později režisér a producent, který se nakonec prosadil také jako textař (např. Funny Girl).

Česká premiéra „Sugar – Někdo to rád horké“ se uskutečnila roku 1986 v Hudebním divadle v Karlině, následně se muzikál rozletěl do mnoha českých divadel. V Plzni byl uveden zatím jen jednou, v roce 1993. A nyní se vrací. Režíruje tentokrát Ondřej Lážnovský, scénické řešení navrhl Hynek Dřízhal, kostýmy Dana Haklová. Představení řídí dirigent Dalibor Bárta, choreografie je dílem Richarda Ševčíka.

Peter Stone, Jule Styne, Bob Merrill: Sugar aneb Někdo to rád horké

Překlad a české texty: Ivo Osolsobě, Vladimír Fux
Režie: Ondřej Lážnovský
Dirigent: Dalibor Bárta
Choreografie: Richard Ševčík
Scéna: Hynek Dřízhal
Kostýmy: Dana Haklová

Osoby a obsazení:

Sweet Sue: Stanislava Topinková Fořtová / Venuše Zaoralová Dvořáková
Sugar: Soňa Hanzlíčková Borková / Petra Vraspírová
Olga: Simona Lebedová
Dolores: Kateřina Falcová
Mary Lou: Lucie Zvoníková
Rosella: Kristýna Bečvářová
Beenstock: Adam Rezner
Joe: Josef Hruškoci / Martin Hubeňák
Jerry: Aleš Kohout / Pavel Režný
Osgood: Miro Grisa
Psí dečka: Radek Štědronský Shejbal
Dude: Lukáš Ondruš
Gangsteři z party Psí dečky: Aleš Kohout / Pavel Režný, Lukáš Vilt
Kotníček Norton: Bronislav Kotiš
Gangsteři z party Kotníčka Nortona: Martin Šefl, Jan Kaleja, Václav Kolář
Mechanik: Evžen Engler
Agent, později poslíček: Zdeněk Šlajchrt
Taxikář: Martin Šefl
Průvodčí: Václav Kolář
Milionáři: Roman Krebs, Martin Šefl, Jan Kaleja

Premiéra 29. listopadu 2014 v Novém divadle v Plzni

Foto: Pavel Křivánek

1) Soňa Hanzlíčková Borková (Sugar Cane)
2) Soňa Hanzlíčková Borková, Jozef Hruškoci (Joe)
3) Soňa Hanzlíčková Borková, Aleš Kohout (Dafné), Jozef Hruškoci
4) Aleš Kohout a Jozef Hruškoci