Ke dvěma změnám došlo v dramaturgickém plánu u muzikálových titulů Městského divadla v Brně. Česká bašta hudebního divadla nabídne divákům v letošní sezoně místo původně ohlášeného autorského projektu Zdenka Merty a Stanislava Moši Očistec světoznámou americkou komediální show Sugar! (Někdo to rád horké) a namísto muzikálu Jekyll a Hyde Franka Wildhorna neméně slavné Chicago Johna Kandera, Freda Ebba a Boba Fosseho. Zatímco Sugar již režíroval Stanislav Moša ve slovinské Lublani a v pražském Divadle pod Palmovkou, s Chicagem se potká poprvé. V Čechách tento muzikál uvedly v poslední době jen tři scény, Hudební divadlo Karlín, Divadlo J.K.Tyla v Plzni a Východočeské divadlo v Pardubicích, přičemž nejvýše bylo prozatím hodnoceno plzeňské nastudování, které vyneslo Thálii představitelce Velmy Kellyové Zuzaně Kolářové. Jeho česká premiéra se však konala právě v Brně – v Divadle bratří Mrštíků v roce 1978.
Muzikály Jekkyll a Hyde i Očistec se přesouvají do příští sezony – první z nich zazní na Hudební scéně už 24. září, druhý pak uprostřed nadcházející sezony.

Jule Styne, Bob Merrill, Peter Stone
SUGAR! (Někdo to rád horké)
Premiéra 5. února 2011

Příběh plný komických situací začíná ve chvíli, kdy se dva muzikanti, Joe a Jerry, nedopatřením stanou svědky vyřizování účtů dvou mafiánských gangů. Joeovi a Jerrymu se sice podaří uniknout pronásledování, ale pouze za tu cenu, že se převlečou za dívky. Ze saxofonisty Joea se tak stane Josefina a z kontrabasisty Jerryho Dafne. Oba pánové na útěku najdou úkryt v pomyslné „jámě lvové“ – ve výhradně dívčím jazzovém bandu. Jeho nekorunovou královnou je dráždivě nezodpovědná zpěvačka Sugar, která oběma muzikantům pořádně zamotá hlavu. Podle tohoto Oscarem a několika Zlatými glóby ověnčeného filmu později vznikl neméně slavný broadwayský muzikál Sugar, který úspěšně obletěl doslova celý svět – a podobně jako filmová předloha vyvolával v divácích salvy smíchu.

Režie: Stanislav Moša
Dirigent: Ondřej Tajovský
Překlad: Jiří Josek
Kostýmy: Andrea Kučerová
Dramaturg: Klára Latzková
Scéna: Jaroslav Milfajt, Petr Hloušek
Choreografie: Vladimír Kloubek

Osoby a obsazení:
Sugar Kane: Mária Lalková / Ivana Skálová
Joe (Josefina): Petr Štěpán / Roman Vojtek
Jerry (Dafne): Milan Němec / Aleš Slanina
Sladká Sue: Lenka Janíková / Pavla Vitázková
Bienstock: Michal Isteník
Sir Osgood Fielding: Jan Apolenář / Jan Mazák
Psí dečka: Tomáš Sagher
Párátko Charlie / Taxikář: Josef Jurásek
1. gangster / 1. milionář: Alan Novotný
2. gangster / 2. milionář / Liftboy: Jakub Przebinda
Frajer / 2. milionář: Petr Brychta
3. gangster / 3. milionář: Michal Matěj
Malý Bonaparte: Zdeněk Bureš
Olga: Svetlana Slováková
Dolores: Eva Jedličková
Mary Lou: Tereza Martinková
Rosella: Lenka Janíková
Swing: Lukáš Janota / Marta Prokopová


John Kander, Fred Ebb, Bob Fosse: CHICAGO
Premiéra 25. března 2011

Muzikál Chicago nabízí velmi zábavnou podívanou. Koho by nezajímala korupce, bulvární boj, sexy vražednice, násilí i notná dávka černého humoru, vše okořeněné populárními hity a strhujícími tanečními čísly. Ne nadarmo broadwayská inscenace získala cenu Tony Award. Samozřejmě nemůžeme zapomenout ani na slavný film z roku 2002 v režii Roba Marshalla, kde hrály hlavní postavy takové hvězdy jako Catherina Zeta-Jones, Renée Zellweger a Richard Gere. Film muzikál nesmírně zpopularizoval a přidal k nejvyššímu ocenění divadelnímu i filmové – Oscara za nejlepší film roku 2002.
Muzikál kritizuje zkorumpovanou a zločinem a jazzem prodchnutou americkou společnost dvacátých let 20. století. Podle hry Maurine Dallas Watkinové jej napsali Bob Fosse a Fred Ebb s hudbou Johna Kandera. Hlavní postavy, vražedkyně a po slávě toužící krásky Velma Kellyová a Roxie Hartová, se setkávají v ženské věznice a s pomocí proslulého advokáta Billyho Flynna všemi (především ženskými) zbraněmi bojují o přední stránky novin a titul „vražedkyně týdne“.