Zdá se, že muzikálovým tvůrcům nejen u nás pomalu dochází invence. Poté, co již vyčerpali příběhy skutečných, románových i pohádkových hrdinů, začínají sahat po čím dál neuvěřitelnějších tématech. Už 17. ledna příštího roku se v německém Frankfurtu nad Mohanem promění v hrdinu muzikálové show americký prezident a novopečený nositel Nobelovy ceny za mír Barack Obama.

Nebude to poprvé – už na jaře loňského roku uvedla produkce Hen and Chickens Theatre v Londýně muzikál Teddyho Hayese „Obama On My Mind“ a další hudební komedii, tentokrát nazvanou prostě „Obama The Musical,“ napsal George Orido pro Kenya National Theatre v Nairobi. Premiéra proběhla v listopadu 2008.

Nové dílo ponese název „Hope – Yes We Can“, jenž vychází ze slavné věty Obamova klíčového předvolebního projevu /Ano, můžeme/ a která se stane i mottem nového muzikálu. Přesnější by ovšem byl název „Naděje – Obamův muzikálový příběh.“ Muzikál souvisí s momentální Obamo-mánií, která předchází druhé návštěvě nejmocnějšího muže Ameriky v Německu. Velký úspěch například sklízí plyšové hračky, které vypodobnily Obamu jako sympatického psa. Muzikáloví producenti tudíž vycítili svojí šanci a rozhodli se zmapovat cestu zatím posledního prezidenta USA od počátku jeho politické kariéry až k triumfálnímu vstupu do Bílého domu. Proto mezi zhruba třiceti účinkujícími nebudou chybět skutečné postavy, jako třeba Sarah Palinová, Hillary Clintonová či Obamův protikandidát John McCain. Dění paralelně doplňují reakce obyvatel jednoho chicagského domu, v němž žijí lidé nejrůznějších kultur. Hudbu coby montáž žánrů od soulu přes funky, rap, gospel až po rock složil Randall Hutchins. “Obamův duch jsme přijali kompletně za vlastní. Vyprávíme, jak z tehdejší situace vzešla nová image Ameriky, která ovlivnila situaci na celém světě,” říká režisér muzikálu Roberto Emmanuele, který také zastupuje produkční společnost MOVE.

Do hlavní role si tvůrci vybrali amerického zpěváka a herce Jimmieho Wilsona. Podle producentů nebyla nejdůležitějším kritériem podoba, ale spíše, aby se jeho představitel svým přirozeným chováním Obamovi blížil. Když režisér Wilsona na castingu spatřil, byl nadšen: „Od Baracka se liší jen tím, že umí zpívat!“ Roli prezidentovy manželky Michelle dostala Della Milesová. Obrovskou výzvou pro diváky bude horká novinka – takzvaná „bicí perkusní sedadla.“ Publikum bude moct během představení bubnovat a tak se zapojit do hry.
V současné době jsou zkoušky muzikálu „Hope -Yes We Can“ v plném proudu. Zatím probíhají v německém lázeňském městečku Bad Sodenu, ale na finální doladění se přestěhuje celý tým do Frankfurtu. Zde se uskuteční 17. ledna 2010 slavnostní premiéra a poté se muzikál vydá na turné po Německu. Snem produkce je, aby samotný prezident jejich představení někdy navštívil.

Foto: Archiv Jimmieho Wilsona a plakáty předchozích muzikálů v Nairobi a Londýně