Městská divadla pražská se odhodlala k unikátní propagaci chystané inscenace. Šest žen, které uvidí diváci v březnové premiéře hry Holky z kalendáře v Divadle ABC, se v celé své kráse nechalo zvěčnit fotografkou Ilonou Sochorovou. Výsledkem je neobvyklý kalendář s fotografiemi odvážných zralých žen, jehož kmotrou se během prosincového křtu stala paní Květa Fialová.
Kalendář je v prodeji pouze na pokladnách divadel ABC a Rokoko.

Na třinácti lehce provokativních, avšak decentních fotografiích se představily dámy Dana Batulková, Veronika Gajerová, Radka Fidlerová, Jitka Smutná, Lenka Termerová a Kateřina Macháčková.
S myšlenkou vydat vlastní kalendář aktů pro Městská divadla pražská přišel Ondřej Zajíc, režisér připravované inscenace. „K nafocení kalendáře nás inspirovaly postavy ze hry Holky z kalendáře, jejíž premiéra je plánována na 19. března 2011 v Divadle ABC,“ odhaluje pozadí nápadu Ondřej Zajíc a dodal: „V této hře se šest starších dam z anglického venkova rozhodlo nafotit kalendář aktů pro charitativní účely. Jejich čin vzbudil mediální pozornost po celém světě a vlastně odstartoval celou mánii okolo focení kalendářů aktů k té či oné příležitosti. V Městských divadlech pražských je ve velké většině inscenací v centru pozornosti obyčejný člověk a jeho malé či velké vzpoury proti konvenčnímu světu. A to je přesně případ Holek z kalendáře. Moc mě těší, že naše herečky projevily stejnou odvahu jako dámy z anglického venkova.“

Akty se zrodily v ateliéru známé fotografky Ilony Sochorové, která se věnuje zejména portrétu, figuře a divadelním fotografiím. „Když jsem dostala nabídku nafotit akty pro kalendář k inscenaci Holky z kalendáře, měla jsem velkou radost. Rozhodla jsem se celou koncepci pojmout jako čistě aranžovanou ateliérovou fotografii, která by měla podtrhnout u všech dam především pohled na jejich osobitou ženskost. To je myslím obraz, který k ženě odjakživa patří a sluší jí. Chtěla jsem, aby z každé fotografie vycházela taková jemná až melancholická nálada, a to se nám myslím povedlo,“ prozrazuje Ilona Sochorová. „Velkou výhodou pro mě bylo, že moje „modelky“ jsou herečky, takže pro ně nebyl problém vcítit se na požádání do jakékoliv nálady. Jsem jim nesmírně vděčná za důvěru, kterou mi projevily, protože nikdo, kdo nesundával župan uprostřed atelieru, neví, o čem je řeč. Nervozita se střídala se sympatickým, někdy až sarkastickým humorem, který napomáhal zlehčovat celou tu nezvyklou situaci. Myslím, že to byla taková malá příprava na skutečnou atmosféru, která jistě nastane i při zkouškách a později i při premiéře na jevišti, i když nahota není vůbec tou primární myšlenkou scénáře. Premiéře přeji hodně štěstí a kalendáři, ať je správně pochopen a líbí se. Protože, nejde jenom o to odložit šaty, ale jak je odložíte a proč…,” dodává fotografka Ilona Sochorová.

Netradičně proděhl i slavnostní křest kalendáře. Odvážné herečky v čele se svou hereckou kolegyní a kmotrou Květou Fialovou pokřtily nové dílo namísto obligátním sektem polibkem.

Foto: Repro redakce (snímky zveřejněny se souhlasem MDP)