Švandovo divadlo na Smíchově chystá zájímavý hudebně dramatický projekt – cyklus zhudebněných balad, jejichž společným tématem je cyklický čas kalendářního roku . Každá z nich je věnována některému z měsíců od ledna po prosinec. Autorem projektu Český kalendář je básník, textař a libretista Michal Horáček, režie a tvorby konceptu se ujal Dodo Gombár.

Některé z krátkých a úderných textů zaznějí z jeviště zhudebněné, jiné zinscenované, další jen v náznaku jevištní skici a asociace. Výjimečnost projektu potvrzuje fakt, že ani jeden díl nebude totožný s tím předcházejícím nebo budoucím.
„Český kalendár sa bude pretvárať v čase, na základe vonkajších impulzov, nových podnetov, prežitých skúseností a nových poznaní. Presne tak, ako sa pretvára a mení kalendárny rok a naše emócie v ňom,“ prozrazuje o chystaném projektu režisér Dodo Gombár.

V roce 2008 obrátil Michal Horáček pozornost k villonské baladě, formálně náročnému básnickému žánru, jemuž se v české tradici naposledy věnoval Vítězslav Nezval. Jak se jednotlivé básně postupně rodily, uveřejňoval je autor na webu s výzvou „všem, které inspirují“, aby se je pokusili zhudebnit. Počet zaslaných kompozic převýšil číslo tisíc!
O dva roky později začal Michal Horáček připravovat projekt Český kalendář, sbírku básní v žánru villonských balad, a to ve spolupráci s literární historičkou a kritičkou Danielou Iwashitou jako editorkou. Knižní podoba villonských balad se blíží završení. Kniha, doprovázená fotografiemi prof. Jindřicha Štreita, je určena k publikaci v květnu 2012. Ve studiu v současnosti vzniká písňová podoba Českého kalendáře. Mezi interprety jsou Vojtěch Dyk, Viktor Dyk, Ondřej Ruml, Katarína Koščová, Lucia Šoralová a další osobnosti české i slovenské hudební scény.

S těmi autory hudby ke svým baladám, které Michal Horáček ze zaslaných vybral, předstupuje společně s vybranými herci a zpěváky za doprovodu živého orchestru poprvé před obecenstvo – a to na scéně Švandova divadla.
„Nepôjde o plnohodnotné divadlo v zmysle naskúšaného a nemenného tvaru, pôjde skôr o pohľad do tvorivej dielne – vždy štyroch spevákov, hercov, inšpiratívnych ľudí a šesťčlennej kapely. Zároveň bude v každej časti prítomný jeden hosť. Súčasťou každého dielu bude tiež premyslená a nečakane zakomponovaná prítomnosť autora,“ vysvětluje Gombár a doplňuje: „Nie aby dianie na javisku kontroloval, ale aby prežil silu mlčiaceho slova z papiera, či monitoru počítača, v inej dimenzii, spolu s ostatnými.“

Zpívat budou Lucia Šoralová, Petra Hřebíčková, František Segrado, Ondřej Ruml a hosté, verše zazní z úst autora Michala Horáčka. Režie se ujal Dodo Gombár, výpravy Michaela Hořejší. Český kalendář bude Švandovo divadlo uvádět každou třetí neděli v měsíci, první díl představí 22. ledna 2012, další potom 19. února a 18. března 2012.

Foto: Jan Trnka (zveřejněno s laskavým svolením Švandova divadla)