Brno, bašta hudebního divadla, se koncem tohoto měsíce dočká zbrusu nové divadelní scény. Janáčkova akademie múzických umění v Brně totiž právě dokončuje stavbu vlastní divadelní budovy v centru města. Moderně vybavené Divadlo na Orlí / Hudebně-dramatická laboratoř poslouží především adeptům opery a muzikálu, kteří se vzdělávají na Hudební a Divadelní fakultě JAMU. Ke slavnostnímu otevření špičkového pracoviště pro širokou oblast hudebního divadla i multimediálních aktivit dojde 24. října 2012, tedy dva roky po zahájení stavby. Provoz nového školního divadla odstartuje českou premiérou tanečního muzikálu FOOTLOOSE.

„Záměr vybudovat vlastní scénu pro aktivity v oblasti hudebního divadla – především operní a muzikálové – ale i různé multimediální projekty, vyšel z potřeby generované rozmachem studijních oborů tohoto zaměření,“ vysvětluje rektor školy Ivo Medek. Dodává, že hlavním cílem bylo vytvořit akusticky a technologicky špičkový stánek určený primárně pro umělecké výstupy studentů Hudební i Divadelní fakulty JAMU, ale i pro výzkum a vývoj – tedy onu v podtitulu zmiňovanou laboratoř zvuku, obrazu i pohybu.
“Vlastní scéna umožní studentům obou našich fakult pracovat s nejmodernějšími divadelními, zvukovými a světelnými technologiemi a vstupovat tak plně připravení do praxe,” dodává Ivo Medek.

Budova je dílem architektů Milana Raka a Pavla Rady. Výškově je budova srovnatelná s okolní zástavbou, například s protilehlými obytnými domy, a je nižší než blízký obchodní dům Centrum na Malinovského náměstí. Hlavní sál je situovaný do vnitrobloku pojme 150 diváků a disponuje jevištěm, orchestřištěm, provazištěm a kabinou režie. V suterénu je špičkově vybavené nahrávací studio. Za zmínku jistě stojí i mimořádné vybavení: Speciální jevištní technologie, scénické osvětlení, systémy video a audio divadelního sálu, technologie nahrávacího studia a technologie inteligentní budovy. Nové pracoviště si navíc pořídí hudební nástroje v ceně 24 milionů korun. Celkové náklady na stavbu včetně zmíněného nástrojového vybavení dosáhly výše 343,3 miliony korun.

Současná doba, kdy skloňujeme slovo krize ve všech pádech, prý kultuře nepřeje. V Brně dokázali, že se o budoucnost příští generace herců, zpěváků a hudebníků nemusíme obávat.

Foto: JAMU Brno (za poskytnutí informací naše redakce děkuje Mgr. L.Marečkovi)

1) Vnější vizualizace budovy
2 – 4) Snímky z chystané inscenace muzikálu Footloose