Hana Hložková

Hana Hložková

Plzeňská filharmonie připravila pro své posluchače mimořádný vánoční program. Koncert nazvaný J. J. Ryba: Česká mše vánoční, který se uskuteční 8. 12. 2016 od 19 hodin v Měšťanské besedě v Plzni, slibuje mnohem více, než jen klasickou „Rybovku“. V průběhu večera zazní také Sinfonia č. 4 F dur J. A. Bendy a Il serpente di bronzo J. D. Zelenky.

Rybova mše „Hej, mistře“ patří neodmyslitelně k tradici českých Vánoc. „Je zajímavé, že sám Ryba si této své skladby příliš necenil, byla jen jednou z řady pastorálních děl, která psal záměrně prostým a v podstatě konzervativním stylem přístupným širokému publiku,“ připomíná hudební historička z plzeňské konzervatoře Lenka Bočanová. A na vyprodaný koncert se kromě posluchačů těší i samotný orchestr, stejně jako koncertní mistryně Plzeňské filharmonie Hana Hložková: „Téměř každé Vánoce dovolím osudu, aby mi nějakou aktivní účast na České mši vánoční přihrál do cesty. Ve většině případů se provozuje s náhodným seskupením muzikantů různé úrovně, v prostředí o teplotě kolem 0°C a v ustřižených prstových rukavicích. O to více se těším na letošní profesionální provedení se svou Plzeňskou filharmonií ve vytápěném koncertním sále,“ říká Hana Hložková.

Plzeňskou filharmonii na posledním abonentním koncertu v končícím kalendářním roce povede šéfdirigent Tomáš Brauner a ve spolupráci s renomovaným plzeňským sborem Česká píseň Plzeň doprovodí sopranistku Gabrielu Eibenovou, altistku Lenku Čermákovou, tenoristu Václava Čížka a barytonistu Romana Janála.

 

Foto: Archiv PF