muzikál Chaplin

muzikál Chaplin

Městské divadlo Brno se snaží divákům nabízet nejen největší muzikálové hity, ale také novinky světové muzikálové scény. Už v sobotu 21. ledna uvede na Hudební scéně evropskou premiéru muzikálu Chaplin.

„O Charlie Chaplinovi bylo napsáno mnoho knih a ještě více statí, ale řekly by nám všechny málo, kdybychom při jejich čtení před sebou neviděli Chaplinovy filmy. Dokonce ani pokusy mnoha zkušených spisovatelů zapsat Chaplinovy filmy při promítání nekončí většinou úspěšně. Ideje, myšlenky a city, naplňující filmy Charlie Chaplina, není možné vyjádřit jenom pomocí dialogů a popsáním děje – jeho filmy jsou podobny symfoniím. Je ovšem možno popsat symfonii, podrobně a postupně vyprávět o tom, co hraje každý nástroj, ale to vše bude jenom popis hudby a nikoli sama hudba. Takový je Chaplin, takové jsou i jeho filmy.“ Tato slova filmového kritika G. Alexandrova uvozují jednu z řady knih o legendě stříbrného plátna, Charlie Chaplinovi. Tato nepřehlédnutelná osobnost filmové historie má na svém kontě kolem devadesáti filmů. K většině z nich napsal scénář, sám je režíroval a vytvořil v nich i hlavní roli. Později, již v éře zvukového filmu, skládal ke svým novým filmům i vlastní hudební doprovod. Byl skutečně renesanční osobností, která ovlivnila generace dalších tvůrců a umělců, a dodnes je inspirativním zdrojem dalších autorů.

„Hudební divadlo rádo hledá a nachází svá témata ve skutečných příbězích. Však i divák Městského divadla Brno zná řadu životopisných muzikálů, které se řadí mezi nejoblíbenější tituly posledních let. Vzpomeňme například na německý muzikál Mozart! vyprávějící o životě slavného skladatele, legendární Evitu zobrazující oblíbenou manželku argentinského diktátora nebo drama hned o dvou nezapomenutelných ženách Marlene Dietrich a Edith Piaf z poslední doby – Vrabčák a anděl. Tyto a další tituly zpracovávají uměleckou formou skutečné osobnosti a události. Není tedy divu, že se renomovaní autoři Christopher Curtis a Thomas Meehan rozhodli zpracovat i životní osudy právě Charlie Chaplina. Jeho život je stejně vzrušující jako jeho filmy, a proto je jistě vhodnou látkou pro divadelní zpracování. Christopher Curtis, který spolupracuje jako pianista a zpěvák s takovými hvězdami, jakou je například Stevie Wonder, a je zároveň i nadějným mladým autorem, napsal muzikál Chaplin ve spolupráci s Thomasem Meehanem, kterého známe například jako autora libreta k muzikálům Producenti, Mladý Frankenstein nebo Rocky. Muzikál Chaplin byl poprvé uveden v New Yorku v roce 2006, na Broadway se po řadě změn dostal v roce 2012 a zaznamenal zde kolem sto padesáti repríz. Na české jeviště se tedy dostává krátce po své premiéře,“ uvádí dramaturgyně MdB Klára Latzková.

Muzikál vypráví životní příběh Charlie Chaplina tak, jak se pravděpodobně mohl stát, a představuje divákům složitou osobnost geniálního muže z mnoha úhlů pohledu. Setkáme se zde s Chaplinem – synem majícím problematický vztah jak s matkou, tak otcem, Chaplinem – bratrem, Chaplinem – manželem, Chaplinem – milencem, Chaplinem – tvůrcem i Chaplinem – politikem. Tyto všechny polohy jsou rozděleny mezi dva, respektive tři herce (včetně dětské role), kteří představují Chaplina v různých fázích jeho života. A tak se díky mnoha historkám z umělcova života dozvídáme mnohé o jeho složité osobnosti. Vrátíme-li se ovšem k úvodnímu citátu, celková Chaplinova osobnost zůstává stále zahalena rouškou tajemství, a ačkoli vábí k odhalování, v celku je stále neuchopitelná. Přesto stojí za to se jím zabývat pro jeho celoživotní odhodlání jít si vždy a za všech okolností za svými cíli s jednoznačným humánně akcentovaným vztahem ke světu, s kritickým myšlením vůči zvrhlé politice i s jasným názorem na bídu společnosti, ve které žil.

Českou premiéru muzikálu s poutavou hudbou odkazující k době, o níž příběh vypráví, uvede MdB v režii a překladu Stanislava Moši, který připravil se Zuzanou Čtveráčkovou, hudebním nastudování Martina Procházky a Tomáše Küfhabera a choreografii Michala Matěje. Kostýmy jsou z tradiční dílny Andrey Kučerové a scénu vytvořil Christoph Weyers. V titulní roli diváci uvidí Daniela Rymeše a Marca Salvadoriho. Premiéra proběhne 21. ledna 2017 na Hudební scéně MdB.

muzikál Chaplin

muzikál Chaplin

Foto: jef a Tino Kratochvilové