Hrad Kost, jedna z našich nejnavštěvovanějších historických památek, se nachází necelých 70 km od Prahy směrem na Turnov. Koncem července tato gotická perla Českého ráje již tradičně ožívá náporem milovníků tajemna, léčitelství a esoteriky. V jedinečných kulisách hradu se i letos konal již 7. ročník tradičního festivalu Magická Kost. Na sraz pravidelně vyráží nejen naši přední astrologové, numerologové, věštci a léčitelé, ale také esotericky zaměření umělci, takže je kongres doplněn otevřenými dílnami a speciálním programem, který pobaví celou rodinu. Letos se akce uskutečnila tuto sobotu 31. července a mezi umělci, kteří přítomným rozdávali svojí pozitivní energii a uzdravovali pomocí tónů, nechyběl ani jeden z pravidelných účinkujících, muzikant, skladatel, výtvarník, spisovatel a muzikálový autor Richard Pachman.

Richard Pachman je nesmírně charismatickým, všestranně zaměřeným umělcem, s nevídaně pozitivním přístupem k životu i vlastní tvorbě. Málokterý z návštěvníků jeho koncertů by uvěřil, jak těžkou životní etapou Richard zhruba před deseti lety prošel: Tehdy nešťastnou náhodou požil u přátel na chalupě louh, který byl v láhvi od balené vody. Došlo k poranění a zúžení jícnu, takže zpěvák, v té době přezdívaný „český Vangelis,“ nejenže nemohl vystupovat, ale řadu měsíců mu činilo potíže polykání a přijímání jakékoli potravy. Jak ale sám říká, nehoda měla i své opodstatnění v jeho životě – sice na čas přerušila slibně nastartovanou kariéru, ale otevřela mu i nové obzory a odlišné vnímání života. Po návratu na koncertní scénu se jeho tvorba více orientuje směrem k duchovní hudbě, esoterice, léčitelství a začal se výrazněji prosazovat i jako malíř. Obdivuhodným způsobem se vrátil nejen do běžného života, ale vydal již celkově šestadvacet CD, dvě knihy Jak chutná bolest a volné pokračování Jak chutná život a vytvořil několik desítek rozměrných pláten. Jeho skladby zní i z alb Evy Pilarové, Jana Musila nebo z kompilace Nejlepší z českých muzikálů, kde nalezneme v interpretaci Heidy Janků píseň Řád z muzikálu Babička.

Vedle Richarda Pachmana na čarodějnickém festivalu Magická Kost vystoupil například známý kytarový virtuos Štěpán Rak, hudební skupina Lisopea, Karel Kekeši nebo populární muzikálová herečka, hvězda Divadla Semafor a herecká partnerka Jiřího Suchého Jitka Molavcová.

Foto:
Josef Hrubý – Richard Pachman s hradním klíčem
Vítězslav Sladký – Hrad Kost