Před deseti lety byla slavnostně otevřena Hudební scéna Městského divadla v Brně, svého času jediné moderní divadlo pro velké muzikálové produkce v České republice. Stalo se tak po několikaletém úsilí ředitele MDB Stanislava Moši. 4. října si Brňané otevření divadla, které dodnes udává tón naší muzikálové scéně, připomenou slavnostním koncertem, ve kterém zazní melodie z mnoha světových muzikálů, jenž prošly v uplynulém desetiletí jevištěm Hudební scény. Zároveň byla dnes ve 14 hodin pokřtěna na náměstí Svobody nová tramvaj v barvách Městského divadla, kterou na cestu svým zpěvem vyprovodili Petr Gazdík a Ivana Vaňková. Připomene hned dvě výročí, jež v této sezóně MdB oslaví. V červnu 2015 tomu bude již sedmdesát let, kdy vznikl předchůdce této instituce, tehdejší Svobodné divadlo. A přesně před deseti lety byla slavnostně otevřena zmíněná Hudební scéna Městského divadla Brno.

Hudební scéna má po první premiéře, kterou ve dnech 1. – 4. října 2004 obstaral kultovní americký muzikál Hair, za sebou celkem 48 titulů. Řadí se k nim takové skvosty světové tvorby, jako jsou Les Misérables (Bídníci), Evita, Jesus Christ Superstar, Fame, Kočky, Chicago, Probuzení jara, Čarodějky z Eastwicku, Jekyll a Hyde, Mary Poppins a mnohé další. Od samotného počátku však patřilo k hlavním záměrům pro využití tohoto muzikálového sálu také uvádění soudobých českých titulů. Pro Hudební scénu tak vznikla zcela nová díla, jako Nana, Markéta Lazarová, Odysseia, Balada o lásce, Červený a černý, Divá Bára, Peklo, Očistec či nejnovější Don Juan. Na prknech divadla se vystřídaly také operety Veselá vdova, Netopýr, Orfeus v podsvětí, Mamzelle Nitouche či zahraniční muzikály z evropských zemí – Papežka, Mozart!, Zorro či Jánošík aneb Na skle malované. Se zajímavým úspěchem se setkaly i tituly tradiční činohry, které byly na obrovském jevišti realizovány.

Městské divadlo Brno si ke svým desátým narozeninám nadělí kromě jiného také romantický muzikál DUCH, který byl napsán podle stejnojmenného filmového hitu s Patrickem Swayzem, Demi Moore a Whoopi Goldberg. Premiéra se uskuteční 18. října a v hlavních rolích se představí Dušan Vitázek nebo Aleš Slanina, Svetlana Janotová nebo Ivana Odehnalová a Zdena Herfortová nebo Markéta Sedláčková. Režíruje Stanislav Moša. K jubileu vydává divadlo také výpravnou publikaci s názvem 10 let Hudební scény Městského divadla Brno, která mapuje uplynulé období.

A konečně – v sobotu 4. října 2014 oněch deset let připomene slavnostní koncert, na němž zazní úryvky ze všech 48 titulů, které Hudební scénou prošly a procházejí. Na koncertu se bude podílet nejen současný umělecký soubor, ale také hosté, jejichž profesní dráha je neodmyslitelně spjata právě s brněnskou scénou na Lidické ulici, jako např. Helena Dvořáková či Jitka Čvančarová. Dirigentem představení bude Dan Kalousek, režie se ujal Petr Gazdík. Koncert bude zahájen v 19 hodin.

Ilustrační foto: MdB (Jef a Tino Krachvilové)