Nadmíru zajímavý repertoár nabídne svým divákům v příští sezoně muzikálový soubor Divadla J.K. Tyla v Plzni. Na jevištích Velkého a Nového divadla zazní moderní i osvědčené tituly, jeden ve světové a dva v české premiéře. Půjde o zcela nový český muzikál Viktorka Plzeň aneb Jinak to nevidím, u nás dosud neuvedený klasický americký muzikál Anything Goes (s českým názvem Děj se co děj) a velmi oblíbené Zvonokosy Jindřicha Brabce a Petra Markova. V květnu nová sezona vyvrcholí skutečně velkou muzikálovou událostí, když bude mít na scéně Nového divadla českou premiéru muzikál Bonnie a Clyde amerického hitmakera Franka Wildhorna.

Tomáš Svoboda, René Rypar: VIKTORKA PLZEŇ aneb Jinak to nevidím (světová premiéra)

Režie: Tomáš Svoboda
Dirigent: Dalibor Bárta, Pavel Kantořík
Choreografie: Ondřej Martiš
Scéna: Nikola Tempír
Kostýmy: Anna Forstová
Premiéra: 26. září 2015 v Novém divadle

Tento titul bude v současném repertoáru muzikálu Divadla J. K. Tyla patřit mezi méně obvyklé. Vzniká totiž přímo na tělo tohoto souboru. Od dob dirigenta J. O. Karla na dlouhou dobu přestala taková hudebně dramatická díla na objednávku vznikat. K této dramaturgické linii, pro životaschopné divadelní soubory naprosto přirozené a také nezbytné, se soubor vrátil až některými tituly ze začátku tisíciletí: Mechanický pomeranč (2003), Ferdinand (2004), Kniha džungle (2007) a hudebně-dramatická adaptace filmu Fantom Morrisvillu (2011). Děj nového muzikálu se odehrává v období, kdy trenér Pavel Vrba dovede fotbalovou Viktorku z ligového dna až na výsluní evropské fotbalové scény. Inscenace odvypráví životní příběh skalního fanouška Viktorie Františka i mikropříběhy jednotlivých hráčů, jejich lásek, nadějí, vítězství i proher.
“Považujeme za čest, že pro náš soubor vznikne dílo, které se tak úzce dotýká života v našem městě a plzeňského fotbalového fenoménu 21. století,” říká šéf muzikálového souboru Roman Meluzín.
Libreto a texty písní napsal plzeňský rodák, dramatik a režisér Tomáš Svoboda, hudbu složil René Rypar, výrazná osobnost české rockové scény.

Cole Porter: ANYTHING GOES / Děj se co děj (česká premiéra)

Překlad: Michael Prostějovský
Režie: Roman Meluzín
Premiéra: 28. listopadu 2015 v Novém divadle

Muzikál Anything Goes patří k zlatému divadelnímu fondu už od roku 1934, kdy měl premiéru v newyorském Alvin Theatre, o rok později byl uveden i na West Endu. Jeho autorem je hudební skladatel a textař Cole Porter (Kiss Me, Kate), na libretu se podíleli i Guy Bolton a P.G. Wodehouse. Vznikly i dvě filmové verze muzikálu (1936 a 1956) a televizní inscenace z roku 1954. Na Broadwayi byl naposled uveden revival muzikálu v roce 2011. V Čechách nikdy uveden nebyl a pro plzeňské divadlo jej překládá Michael Prostějovský.

Jindřich Brabec, Petr Markov: ZVONOKOSY

Premiéra: 5. března 2016 ve Velkém divadle

Muzikál Zvonokosy vznikl podle satirického románu Gabriela Chevalliera z 30. let minulého století, který byl dříve již mnohokrát zpracován pro divadlo i film a dodnes zůstává jednou z nejpopulárnějších humoristických knih vůbec. Směle konkuruje i dílům našeho Jaroslava Haška, jenž byl vlastně Chevalliérovým současníkem. Do muzikálové podoby Zvonokosy přetvořili libretista Petr Markov a skladatel Jindřich Brabec. Hned jeho první uvedení muzikálu v Hudebním divadle v Karlíně v roce 1983 znamenalo velký úspěch, který dílo provází dodnes, kdekoli se objeví. V karlínské verzi zazářila celá řada znamenitých herců (Ladislav Županič, Hana Talpová, Karel Hála, Naďa Urbánková nebo Eva Pilarová) a zejména pak Laďka Kozderková v roli Judity Čuprové. V následujících letech se Zvonokosy rozletěly do celé řady českých divadel, v Plzni sklízely obrovský divácký úspěch zatím v jediné inscenaci z roku 1987.

Frank Wildhorn : BONNIE A CLYDE (česká premiéra)

Překlad: Adam Novák
Režie: Roman Meluzín
Premiéra: 7. května v Novém divadle

Muzikál Bonnie a Clyde zkomponoval světově proslulý hudební skladatel Frank Wildhorn (Jekyll & Hyde, The Scarlet Pimpernel, The Civil War, The Count of Monte Cristo, Carmen) na texty D. Blacka a libreto I. Menchella v roce 2009. Premiéra se uskutečnila v Kalifornii, po dvou letech se muzikál dostal na Broadway. Přestože zde byl uváděn pouze několik týdnů, získal nominace na řadu prestižních cen, včetně dvou na Tony Awards. Daleko větší úspěch muzikálová adaptace známého příběhu o populárních zločincích, kteří se svým gangem procestovali střední část Spojených států amerických v době světové hospodářské krize v letech 1929-1933, sklidila v Tokiu, Soulu i v Německu. Wildhornova hudba se v tomto případě odklání od velkomuzikálových produkcí typu Jekyll & Hyde nebo Carmen a vychází ze směsice rocku, country, blues a gospelu. V Plzni zazní muzikál v české premiéře v překladu Adamu Nováka.

Ilustrační foto: Autor článku a archiv redakce