Fotbal, sport tak milovaný i nenáviděný, budí vášně nejen na stadionech Sparty, Slavie, Viktorky nebo Baníku, ale od soboty 26. září dokonce i na divadle. Muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla totiž na Nové scéně uvedl zbrusu nový autorský muzikál Viktorka Plzeň! aneb Jinak to nevidím, který už během premiéry rozdělil publikum na dvě poloviny. Zatímco jedni hercům převlečeným za Horváthovu partu nadšeně aplaudovali, skupinka konzervativnějších diváků se nechala slyšet, že dílo tak pokleslé se vůbec nemělo dostat na jeviště.

Když Giuseppe Verdi zkomponoval v roce 1853 La traviatu, jejíž hlavní hrdinkou je kurtizána umírající na souchotiny, způsobil poprask. Dnes se z nevyléčitelných chorob stalo oblíbené klišé, jež je součástí všech televizních seriálů a každého třetího muzikálu. Přesto se zdálo, že příběh skalního fanouška Viktorie Františka Novotného z pera scénáristy a režiséra Tomáše Svobody by mohl mít mimořádnou sílu, symbolizující nejen oddanost k sportovnímu klubu, ale také jistou životní naději, lásku a víru. Jenže to by musel Svoboda příběh daleko lépe vystavět. Po zhlédnutí představení si vlastně nejsem jist, zda chtěl divákům předložit lidový sitcom, parodii na novácké seriály, anebo seriózní hudební drama. Řada scének působila směšně i v místech, kde si to autoři patrně nepřáli, čímž nadějný příběh postupně narušovaly povážlivé trhliny. Děj začíná v období, kdy se týmu nedaří, avšak přichází „spasitel“ Vrba. Tým postupně míří ze dna ligové tabulky až do Ligy mistrů. Hlavní dějovou linku ale tvoří dramatický příběh zmíněného Františka, který neúspěšně bojuje se zákeřnou chorobou i city k sestřičce Janě.

Snad by nevadilo, že mladá zdravotnice se trochu nepravděpodobně zamiluje do na smrt nemocného pacienta, podobně bych ve fotbalovém prostředí toleroval i drsnější mluvu. Co ale tolerovat nelze, je neprofesionální vedení herců a naivní, až prostoduché texty. Pokud krátce před závěrečnou katarzí hlavní hrdina zpívá „Pane Bože, děkuji ti za sex s Janou,“ případně prozpěvuje „Chemoterapie, chemoterapie…, a už do mě chčije, svinská chemoterapie,“ nelze se divit, že z publika namísto soucitu zaznívají výbuchy smíchu. Ironií osudu nejkladnější osoba divadelní fotbalové jedenáctky, David Limberský, krátce před premiérou vyrobil známý alkoholový průšvih, čímž nechtěně přidal inscenaci další paradox. Představení zachraňuje alespoň solidní muzikálová muzika Reného Rypara a zejména pak skvělý výkon orchestru, který při premiéře přesnými a dynamickými gesty vedl dirigent Dalibor Bárta (alt. Pavel Kantořík). A několik vtipných sekvencí, např. sborovka zlatokopek nebo opilecká scéna na výsuvných stolech. Vtipnou choreografii secvičil Lukáš Vilt, iluzi pravého fotbalového stadionu úspěšně navodily výtvarnice Nikola Tempír a Anna Forstová.

Od herce Zdeňka Palusgy jsem nečekal bezchybný pěvecký výkon, překvapilo mne ovšem, že zkušený herec z Fidlovačky stěžejní part Františka zřejmě vinou nedobrého režijního vedení ani přesvědčivě neuhrál. Daleko lépe se dařilo vytvořit postavu charismatického trenéra Vrby Janu Krafkovi, s nepříliš kvalitním textem úspěšně zápolila i Adéla Petřeková coby sestřička Jana. Fotbalového nýmanda Jardu si s chutí zahrál Jozef Hruškoci, v úloze jeho protipólu Limberského vynikl pěvecky i herecky Pavel Režný, v jehož manželku Michalu se profesionálním výkonem prozpívala a protančila půvabná Kateřina Falcová. Sbory dívek i mistrů „kulatého nesmyslu“ byly velmi dobře sezpívané.

Po dlouhé odmlce vznikl muzikál vycházející přímo z plzeňského prostředí. Mohl to být hit, kdyby autor libreta účinněji pracoval s ústředním motivem, vyškrtal nesmyslné nadpřirozené bytosti a lépe vybalancoval tragikomiku příběhu. Nebo si alespoň sehnal geniálního dramaturga. Takhle sehraje jinak velmi profesionální muzikálový soubor na jevišti pouze lidovou estrádu se smutným koncem.

Obsazení premiéry 26. září 2015:

Dirigent: Dalibor Bárta

František Novotný: Zdeněk Palusga
Fanoušek René: Radek Štědronský Shejbal
Pavel Vrba, trenér: Jan Krafka
David Limberský: Pavel Režný
Jarda: Jozef Hruškoci
Darida: Aleš Kohout
Horvát: Martin Šefl
Jiráček: Lukáš Ondruš
Rezek: Adam Rezner
Rajtoral: Lukáš Vilt
Paclík, Rozhodčí: Roman Krebs
Míra Bosák: Míra Bosák
Doktor, Tatér, Bůh: Ondřej Černý
Míč: Jan Kaleja
Gól: Petr Ryšavý
Masér: Václav Kolář
Traktorista: Evžen Engler
Sestřička Jana: Adéla Petřeková
Michala Limberská: Kateřina Falcová
Karolína: Kateřina Herčíková
Sabina, Penalta: Kristýna Bečvářová
Hospodská Mamina, Liga: Hana Spinethová


Foto: Pavel Křivánek