Na Josefa Koníčka, proslulého choreografa a režiséra operetních i muzikálových inscenací, vzpomínali účastníci letošního evropského Gala baletních škol, které se konalo v minulých dnech v Divadle J. K. Tyla v Plzni v budově Velkého divadla. „Každoročně vzpomínáme na naší akci na významné tanečníky a choreografy. Letos jsme vystoupení tanečních nadějí našich i zahraničních věnovat právě jemu,“ říká předsedkyně pořádajícího sdružení Balet o.s. a hlavní organizátorka Bohumila Mejcharová, někdejší sólistka baletu DJKT.

Tento muž roztančil mimo jiné nezapomenutelný muzikál Starci na chmelu, v němž si zahrál i jednoho ze tří kytaristů. Během své dlouholeté kariéry coby aktivní tanečník, choreograf i režisér věnoval převážně muzikálovému a operetnímu žánru. Do podvědomí širší veřejnosti vstoupil zejména poté, co vytvořil choreografie pro filmové muzikály Limonádový Joe, Dáma na kolejích či Noc na Karlštejně. V Plzni působil v letech 1986 – 1991 a prosazoval se zde nejen jako výborný choreograf, ale také jako skvělý operetní režisér. „Byl režisérem a choreografem laskavým, nikdy nekřičel, neurážel a v dobré náladě probíhaly i zkoušky. Proto s ním herci a tanečníci rádi spolupracovali,“ vzpomíná Bohumila Mejcharová. Svou první choreografii vytvořil pro koncertní verzi Prokofjevova baletu „Péťa a vlk“ v Karlíně. Následovaly choreografie operet, pro zájezdovou skupinu tenoristy Karla Jahna.

V sedmdesátých a osmdesátých letech byl velmi žádaným choreografem Československé televize. Televarieté, Kabaret u dobré pohody i velké televizní Silvestry, pod všemi těmito pořady je podepsán jeho taneční rukopis. Od roku 1978 pracoval Josef Koníček na volné noze. Hojně spolupracoval s divadly v Teplicích, Karlíně, Brně, Olomouci, Prešově a zejména v Plzni. Zde v roce 1963 tanečně připravil po boku režiséra Miroslava Doutlíka výjimečné a vynikající představení – tehdejší muzikálovou novinku – Kiss me, Kate! Některá taneční čísla se pro velký ohlas u diváků musela opakovat. Později zde sám nastudoval operety „Doňa Francisquita“, „Král tuláků“, „Maskotka“, „Orfeus v podsvětí“ s taktéž často opakovaným kankánem, koňskou operu „Limonádový Joe“ a zejména „Mamzelle Nitouche“, inscenaci, která od své premiéry v roce 1991 sklízela na scéně Komorního divadla mimořádný divácký úspěch. Proto je jeho jméno se západočeskou metropolí a její scénou úzce spjato.

Gala baletních škol přivedlo letos do Plzně v sobotu 22. listopadu na sto dvacet žáků z celkem dvaadvaceti baletních škol, z toho šest bylo zahraničních. Z Německa, Rakouska, Polska a Slovenska. Na této mezinárodní přehlídce prezentovali své umění vítězové a laureáti prestižních tuzemských i mezinárodních soutěží. Věkové rozpětí účastníků bylo široké – tančily děti pětileté, ale i mladí lidé do pětadvaceti let.

Foto: Repro redakce