Smutná zpráva přišla během velikonočních svátků z Herecké asociace – 3. dubna zemřel po dlouhé nemoci významný český divadelní, filmový a televizní choreograf Josef Koníček. Během své dlouholeté kariéry se coby aktivní tanečník, choreograf i režisér věnoval převážně muzikálovému a operetnímu žánru. Do podvědomí širší veřejnosti vstoupil zejména poté, co roztančil filmové muzikály Limonádový Joe, Dáma na kolejích, Noc na Karlštejně či legendární Starce na chmelu, kde navíc ztvárnil jednoho z trojice kytaristů.

Josef Koníček se narodil v Praze 3. října 1931. Vyučil se typografem a posléze studoval Taneční konzervatoř, kterou však nedokončil. Několik sezon odtančil v Hudebním divadle Karlín, poté přešel v roce 1959 do divadla Semafor, kde byl například autorem choreografie Člověka z půdy, první divadelní hry Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, a odtud putoval do divadla ABC, kde strávil celých 15 sezon. Svou první choreografii udělal v Karlíně pro koncertní verzi Prokofjevova baletu Péťa a vlk, pak následovaly choreografie operet, které uváděla zájezdová skupina tenoristy Karla Jahna. Do divadla ABC jej přivedl Miroslav Horníček. Byl choreografem laskavým, který nikdy nekřičel, a tudíž u činoherců a zpěváků velmi oblíbeným. V sedmdesátých a v první půli let osmdesátých byl velmi žádaným choreografem Československé televize. Televarieté, Kabaret u dobré pohody i velké televizní Silvestry, pod všemi těmito pořady je podepsán jeho taneční rukopis.

Od roku 1978 pracoval Josef Koníček na volné noze. Připravoval choreografie pro zájezdové operety, činohry i televizní pořady, hojně spolupracoval s divadly v Teplicích, Karlíně, Brně, Olomouci, Prešově a zejména v Plzni, kde se v letech 1986 – 1991 prosazoval nejen jako choreograf, ale také jako operetní režisér. Už v roce 1963 zde tanečně připravil po boku režiséra Miroslava Doutlíka tehdejší muzikálovou novinku Kiss me, Kate!, později zde sám nastudoval operety Doňa Francisquita, Dcera tržnice, Král tuláků, Maskotka, Orfeus v podsvětí, koňskou operu Limonádový Joe a zejména Mamzelle Nitouche, inscenaci, která od své premiéry v roce 1991 sklízela na scéně Komorního divadla mimořádný divácký úspěch.

Posledních několik let žil Josef Koníček v ústraní. Objevil se ještě v roce 2007 na slavnostním setkání umělců ve Velkém divadle v Plzni, na sklonku života jej ale bohužel těžká cukrovka připravila o nohu. Přesto s chorobou statečně bojoval a šířil dobrou náladu v celém svém okolí. Zejména díky filmovému plátnu se stal nesmrtelným.

Foto:
1) Filmové ateliéry Barrandov – Josef Laufer, Josef Koníček a Petr Musil jako kytaristé v muzikálu Starci na chmelu
2) Archivní snímek Josefa Koníčka