Začátek letních prázdnin patří v Plzni letos poněkud netradičně opeře. Přesněji Armel opera festivalu, který už několik let nabízí mimořádnou inscenace, povětšinou v podání mladých talentovaných interpretů. Do Plzně zavítají špičkové evropské operní soubory, aby zde odehrály svá nejlepší představení. Diváci se setkají s umělci z Antwerp, Miśkolce, Szegedu, hostitelské Divadla J. K. Tyla v Plzni už přehlídku odstartovalo 24. června svojí nejnovější inscenací Mozart a smrt v režii Tomáše Pilaře.

Na začátku prázdnin diváky čekají tři zajímavé opery. 5. července se představí opera z Antwerp zcela unikátním představením Private view, které mělo v letošním roce světovou premiéru. Opera belgické skladatelky Annelies Van Parys je sice jen 80 minut dlouhá, ale dle slov nizozemských kritiků přináší velmi koncentrovaný a silný zážitek, spojující současný herecký jazyk s multimediálními prvky. Mladá skladatelka na ní spolupracovala se skotským libretistou Jenem Hadfieldem, držitelem Eliotovy ceny, a irským režisérem Tomem Creedem. Jako inspirační zdroj si zvolila slavné filmy Alfreda Hitchcocka a sama toto představení nazývá operním thrillerem.

Mozartova opera Don Giovanni je často nazývána operou oper a právě její nové zpracování přiveze do Plzně 6. července maďarské Národní divadlo v Miśkolci. Tato inscenace zvítězila v celonárodní soutěži operních divadel jako nejlepší maďarská inscenace roku 2014 a vzhledem ke své velké technické náročnosti je zcela mimořádné, že ji mohou Plzeňané vidět i mimo její domácí jeviště. Festival pak uzavře slavnostní představení Mozartovy Kouzelné flétny, kterou v Plzni zahraje 7. července operní soubor z maďarského Szegedu. Velkým lákadlem tohoto představení je skutečnost, že ji režíroval Robert Alföldi, slavný a cenami ověnčený režisér, známý pro svůj atraktivní výtvarný jazyk a progresivní hereckou práci.

Foto: Armel opera festival