Poprvé v historii se na repertoáru Národního divadla moravskoslezského objeví americký muzikál Funny Girl, a to ve skutečně hvězdném obsazení – roli Fanny Briceové alternují Monika Absolonová a Martina Šnytová. Režíruje Lumír Olšovský, o hudební nastudování se postará dirigent Jakub Žídek.

Slavný americký muzikál vypráví o nevšedním talentem a mimořádným smyslem pro humor obdařené „praštěné“ Fanny – ošklivém a nedoceněném káčátku, které čeká hvězdná kariéra a osudový vztah k hazardnímu hráči Nicku Arnsteinovi. Předobrazem hlavní hrdinky tohoto dnes už kultovního amerického muzikálu Funny Girl byla skutečná Fanny Briceová, která v letech 1910–36 fascinovala diváky v revuálních představeních legendárního režiséra a producenta Florenze Ziegfelda. Libretistka Isobel Lennartová zpracovala její neobyčejný životní příběh jako inteligentní hudební komedii. Písně, které na texty B. Merrilla napsal Jule Styne, se staly evergreeny. Život hlavní hrdince nenapodobitelným způsobem vdechla Barbra Streisandová nejen při světové premiéře na Broadwayi (1964), ale o čtyři roky později i ve stejnojmenném filmu Williho Wylera, za nějž obdržela Oscara. Na Broadwayi premiérová inscenace z roku 1964 zaznamenala třináct set repríz a byla oceněna hned několika prestižními cenami Tony.

Režisér Lumír Olšovský vysvětluje: „Právě na hlavní představitelku klade muzikál Funny Girl mimořádné nároky – musí totiž bravurně herecky, pěvecky i tanečně zvládat náročná revuální a komediální čísla a kromě nich i emotivně zahrát niterné konflikty osobního života populární umělkyně.“ Při světové premiéře na Broadwayi v roce 1964 i v pozdějším filmovém zpracování zazářila v hlavní roli herečka Barbra Streisand. Také premiérová ostravská inscenace nabídne svým divákům vynikající interpretky, skutečné hvězdy ve svém oboru: domácí Martinu Šnytovou a hostující Moniku Absolonovou, která již za ztvárnění této role v Ústí nad Labem získala Cenu Thálie 2011 a která Ostravanům vzkazuje: „Muzikál Funny Girl sám o sobě rozhodně stojí za to a já doufám a přeju si, abychom při ostravském uvedení byli všichni výborní.“

Diváci se dále mohou těšit na Lukáše Vlčka nebo Lumíra Olšovského (Nick Arnstein), který inscenaci také režíruje. Kromě nich v muzikálu účinkují Ondřej Bábor / Roman Harok, Zdenka Babrajová / Zdenka Mervová, Marcel Školout, Pavel Liška / Libor Olma, Peter Svetlík a mnozí další. O hudební nastudování se postará Jakub Žídek, choreografkou je Lucie Holánková, scénu navrhl výtvarník Šimon Caban a návrhy kostýmů jsou dílem Kateřiny Bláhové.

Premiéra se uskuteční v Divadle Jiřího Myrona 4. prosince 2014

Foto: Martin Popelář

1) Martina Šnytová a Lukáš Vlček
2) Lumír Olšovský, Libor Olma, Monika Absolonová
3) Monika Absolonová
4) Jan Drahovzal, Martina Šnytová a Lukáš Vlček

Vstupenky na zmiňované představení můžete zakoupit zde.Ticketportal