Atraktivní hudební směs děl pro orchestr a sólisty uslyší publikum druhého abonentního koncertu řady B Plzeňské filharmonie, který se koná 20. listopadu v 19 hodin v sále Měšťanské besedy v Plzni. Filharmonici budou hrát pod taktovkou svého šéfdirigenta Tomáše Braunera, jako sólistka vystoupí koncertní mistr filharmonie, houslistka Hana Hložková.

Filharmonici často zařazují díla západočeských skladatelů, skladby Karla Pexidera slyšelo publikum v Měšťanské besedě již mnohokrát. A i tento koncert zahájí Pexidrovo dílo. Na úvod budou znít jeho Symfonické variace. Hana Hložková se jako sólistka představí v dílech Camilla Saint-Saënse – Introdukce a Rondo capricioso op. 28, dílech, která jsou oblíbenou skladbou houslových sólistů. A v druhé půli večera se publikum zaposlouchá do nesmrtelných melodií proslulé Symfonie č. 9 e moll Novosvětské Antonína Dvořáka.

Saint-Saëns komponoval všechny žánry. Je autorem řady oper, z nichž se dodnes uvádí hlavně Samson a Dalila, ze tří symfonií je velmi oblíbená třetí se sólovými varhanami, kterou mohli abonenti SOČRu slyšet v právě probíhající sezoně, často se hrává 2. klavírní a 3. houslový koncert. Vedle těchto „velkých pláten“ vytvořil skladatel řadu drobnějších kompozic, sloužících především k předvedení interpretačního výkonu. Velmi šťastně posazené nástrojové party, příjemně oddychový charakter těchto děl způsobily, že jde ve svém žánru o evergreeny.
Toho druhu je i dnes uváděná kompozice pro housle a orchestr, často též provozovaná s klavírním doprovodem: Introdukce a Rondo capriccioso. Camille Saint-Saëns ji zkomponoval ve svých pětadvaceti letech a platí pro ní všechny znaky, kterými bylo skladatelovo dílo charakterizováno.

Foto: Archiv Plzeňské filharmonie