Ve čtvrtek 8. března se na koncertu Plzeňské filharmonie představí houslistka Chloë Hanslip. A to v díle významného anglického komponisty 20. století Williama Waltona, v koncertu pro housle a orchestr. Po přestávce provedou filharmonici Symfonii č. 3 F dur Johannesa Brahmse. Hrát budou pod taktovkou Jana Schultsze. Koncert začíná v Měšťanské besedě v 19 hodin.

Chloë Hanslip (1987) již nyní zaujímá místo přední umělkyně mezinárodního formátu. Jako zázračné dítě debutovala na BBC Prom koncertech v roce 2002, v USA hrála poprvé v 2003. Hrála v předních koncertních sálech Velké Británie (Royal Festival Hall, Wigmore Hall), Evropy (Vienna Musikverein, Hamburg Laeiszhalle, Paris Louvre a Salle Gaveau, petrohradská Ermitáž) a také v Carnegie Hall, Metropolitan Arts Space v Tokiu a v Arts Centre v Soulu. Taktéž hrála s významnými orchestry spolupracovala s dirigenty jako například Sir Neville Marriner, Sir Andrew Davis, Mariss Jansons, Paavo Järvi, Charles Dutoit, Michail Jurowski a Jeffrey Tate.

Chloë nahrává pro Hyperion a její první CD pro tuto společnost přináší houslové koncerty skladatele Vieuxtemps. Její další nahrávky pro Hyperion zahrnují Glazunovovy a Schoeckovy koncerty a Medtnerovy houslové sonáty. Další významné nahrávky zahrnují Bruchovy koncerty s London Symphony Orchestra (Warner Classics), které získaly cenu Echo Klassik Award pro ‘Best Newcomer’ /pro nejlepšího nováčka/(2002) a ‘Young British Classical Performer’ /Mladý britský interpret klasické hudby/ cenu Classic BRIT Awards (2003) a vysoce ceněnou nahrávku houslového koncertu Johna Adamse s Royal Philharmonic Orchestra/Slatkin. Široký repertoár Chloë Hanslip obsahuje koncerty skladatelů jako například Britten, Prokofjev, Beethoven, Brahms, Korngold, Barber, Bernstein, Delius, Mendelssohn, Bruch, Elgar, Čajkovskij, Walton a Sibelius, ale také soudobých skladatelů jako Adams, Glass, Corigliano, Nyman, Huw Watkins, Peter Maxwell Davies a Brett Dean. Chloë hraje na nástroj Guarneri del Gesu z roku 1737.

Dirigent Jan Schultsz pochází z Amsterdamu, kde se učil hře na klavír a později hře na lesní roh. Studoval na Schola Cantorum v Basileji a na Conservatoire de Lausanne. Klavírní hru absolvoval na Basel Music Academy. Poté vystupoval jako sólista i komorní hráč a po celé Evropě. Byl spoluzakladatelem Basel-Kammerorchester. V letech 1991 – 1995 absolvoval studia dirigování v Basileji, Bernu a Curychu u Horsta Steina, Manfreda Honecka, Wilfrieda Boettchera a Ralfa Weikerta. Jako dirigent hostuje u mnoha významných orchestrálních těles ve Švýcarsku, Holandsku, Rakousku, Maďarsku i v Číně a Jižní Americe; spolupracuje s řadou operních orchestrů, s rozhlasovými a televizními stanicemi. Jan Schultsz realizoval nahrávky pro různé hudební společnosti, zajímavým počinem se stal komplet komorních skladeb švýcarského skladatele Josepha Joachima Raffa.

Foto: Archiv Plzeňské filharmonie