Dvě ikony evropské pop-music 80. let, Michal David a italský zpěvák Drupi, se sešly v pražském Alchymist Grand Hotelu & Spa na Malé Straně, aby tiskovou konferencí odstartovaly 1. ročník Festivalu italsko – českého přátelství, jehož hlavní část proběhne na Staroměstském náměstí 2. června tohoto roku od šestnácti do dvaadvaceti hodin. Diváci se mohou těšit na hvězdy italské pop-music, české muzikálové zpěváky, gastronomické speciality z kuchyně Emanuela Ridiho či módní show Českých Miss. Na akci se bude podílet také Nadace Terezy Maxové dětem, společnost Cleopatra Musical a pražský magistrát pod vedením primátora Bohuslava Svobody.

Za celou akcí stojí právě Michal David s Drupim a majitelem zmíněného půvabného pražského hotelu Giorgiem Binellim, který se stal zároveň ředitelem festivalu. Novinářům prozradil, že myšlenka, jako celá řada dalších, vznikla u láhve dobrého vína a zároveň dodal, že přestože jsou Italové od Čechů povahově odlišní, pojí oba národy dlouholeté kulturní přátelství. Nejenže se u nás těší obrovské oblibě italská operní díla nebo výtvarné umění, ale už před více jak třiceti lety doslova dobyla české hitparády píseň Setkání, kterou nazpíval Drupi s Hanou Zagorovou. Právě na ní by rádi oba hlavní protagonisté festivalu rádi navázali a speciálně pro festival nazpívali píseň Amico, která zazní na Staroměstském náměstí 2. června živě v premiéře.

Michal David prohlásil, že je vlastně italofilem a tuto jihoevropskou zemi doslova miluje:
“Já bych tak úplně s Giorgiem nesouhlasil, že jsme nějak navzájem jiní. Jak známo, Italové k nám jezdí za krásnými ženami a my k nim zase za dobrým vínem a jídlem, takže máme mnoho společného, neboť, jak známo, láska prochází žaludkem,” upřesnil s vtipem Michal David a dodal, že všichni účinkující vystoupí bez nároku na honorář. “Chceme, aby tentokrát skutečně nešlo o peníze, ale o přátelství,” řekl doslova český hitmaker.

My jsme se samozřejmě zajímali, zda si zpěvák a skladatel Drupi nevezme příklad z českého protějšku a nepotěší diváky také nějakým muzikálový titulem:
“Na to jsem příliš líný. Nechce se mi, narozdíl od Michala Davida, pracovat čtyřiadvacet hodin denně,” odpověděl na náš dotaz s odzbrojující upřímností stále charismatický italský hudebník. Michal David byl v tomto ohledu sdílnější:
“V tuto chvíli mohu prozradit, že Drupi chce vstoupit v jednání s Oldřichem Lichtenbergem, takže nemohu vyloučit, že už má v hlavě nějaký tajný nápad. Měli jsme vzájemně spolupracovat už na muzikálu Mona Lisa, z čehož sešlo pouze a jedině z časových důvodů, protože pan Drupi je velmi vytížen nejen v Itálii, ale po celé Evropě. Proto se nakonec musel vzdát nabízené spolupráce, nicméně není vyloučeno, že společně něco nenapíšeme v budoucnosti.”

Krom Drupiho, Michala Davida a Giorgia Bonelliho se včerejší tiskové konference zúčastnily i Terezie Sverdlinová z Nadace Terezy Maxové či zpěvačka, tanečnice a modelka Kateřina Mátlová. Hostitelé novinářům prozradili, že na hlavní akci nového festivalu vystoupí nejméně desítka muzikálových hvězd divadel Broadway a Hybernia v čele s Radkou Fišarovou, Mariánem Vojtkem a Ilonou Csákovou.

Takže nezapomeňte: Italsko – české přátelství bude oficiálně stvrzeno 2. června na Staroměstském náměstí. Počítá se, že 1. ročník festivalu otevře každoroční tradici.

Foto: Vítězslav Sladký

1) Křest festivalu – zleva Drupi, Michal David, Giorgio Bonelli a Kateřina Mátlová
2) Italský zpěv a dobrá káva patří k sobě – Drupi s šálkem silného espressa
3) Dvě ikony pop music – Michal David a Drupi