Foto: Městské divadlo Brno

První letošní muzikálovou novinkou se v Městském divadle Brno stane hororová komedie The Addams Family. Podivná rodinka vtrhne na Hudební scénu už 28. října.

Jejich nejoblíbenější barva je černá a za nejkrásnější věc na celém životě považují smrt. Také žijí v ponurém domě kousek od hřbitova a libují si v morbidním humoru. Každodenní strašidelná rutina Addamsovy rodiny se však razantně změní, když si mladá Wednesday přivede nového přítele Lucase. Zamilovaná Wednesday požaduje po svých příbuzných nemožné – aby se chovali normálně, tedy úplně jinak, než jsou zvyklí. Při společné večeři, kdy dochází ke spoustě trapných výstupů, nakonec Wednesday oznámí, že se budou s Lucasem brát, což se všemi teprve pořádně zamává…

Členové podivné rodiny Addamsovy se poprvé objevili v roce 1938 v komiksu Charlese Addamse a jejich příběhy vycházely pak v časopise The New Yorker pět desetiletí až do autorovy smrti v roce 1988. Addams za svůj život nakreslil přes 1 300 komiksů. V šedesátých letech se pak oblíbené postavičky dostaly i na televizní obrazovky v hraném seriálu, kde získaly jména, která jim zůstala dodnes. Následovalo několik animovaných seriálů a také celovečerních hraných filmů. 

Muzikálová adaptace vyšla z dílny broadwayských matadorů Marshalla Brickmana a Ricka Elice, kteří napsali libreto a hudbu. Písňové texty stvořil Andrew Lippa, mimo jiné autor písní k muzikálu Velká ryba (Big Fish). Muzikál Addams Family mohli nejprve spatřit diváci v Chicagu v roce 2009, oficiální broadwayské premiéry se pak dočkal v divadle Lunt-Fontanne Theatre v New Yorku 8. dubna 2010. Původní obsazení na Broadwayi bylo skutečně hvězdné: Nathan Lane, známý především jako Max Bialystock z Producentů a Bebe Neuwirth, původní Velma Kelly z muzikálu Chicago. V Čechách se premiéra muzikálu Addams Family odehrála v Hudebním divadle Karlín v roce 2014 za účasti Lucie Bílé v úloze Morticie Addams.

Brněnští diváci se mohou těšit na velmi vtipnou, ironickou a lehce hororovou podívanou pro celou rodinu v novém překladu Zuzany Čtveráčkové a v režii Stanislava Slováka. Orchestr budou dirigovat František Šterbák nebo Ema Mikešková, o choreografie se postará Martin Pacek a zcela jistě velkolepou scénu navrhne Christoph Weyers. V hlavních rolích se představí Jiří Daniel, Alan Novotný nebo Adam Kaňák (Gomez), Svetlana Janotová, Tereza Navrátilová a Andrea Zelová (Morticia), Esther Mertová, Klára Ondrůšková (Wednesday), Tomáš Sagher, Oldřich Smysl (Fester), Adam Gazdík, Josef Gazdík či Šimon Fikar (Lucas) a řada dalších.