Tiskovou konferencí dnes oficiálně Divadlo J.K. Tyla v Plzni zahájilo novou divadelní sezonu, tentokrát s mottem “Dýcháme pro divadlo”. Všechny umělecké soubory však už pilně pracují na přípravách zbrusu nových inscenací – muzikál na prvním plzeňském uvedení Noci na Karlštejně (premiéra 24. září), zatímco soubor opery připravuje velkolepou operu Kníže Igor (od 29. října), činohra křehké drama Porcie Coughlanová (od 15. října) a balet klasický titul Raymonda (od 19. listopadu).

Jak uvedl ředitel DJKT Plzeň Jan Burian, mohou se letos diváci těšit na šestnáct nových titulů – šest činoher, čtyři muzikály, stejný počet oper a dva balety. Současně bude tento rok pro plzeňské divadelníky důležitý tím, že by se konečně měl začít plnit jejich dlouholetý sen, kterým je začátek výstavby nového městského divadla. To by již v dubnu 2014 mělo zahájit zkušební provoz a v září téhož roku by mělo být slavnostně otevřeno. Krátce se Jan Burian zmínil také o červencových prohlídkách historické budovy Velkého divadla v Plzni, během nichž do divadelního zákulisí nahlédlo více než 1700 navštěvníků. V srpnu pak v této budově pokračovala postupná rekonstrukce, která se letos týkala především výměny světelných technologií. Běžný repertoárový provoz začíná letos ještě před významným mezinárodním festivalem Divadlo (jemuž věnujeme samostatný článek) už zítřejšími reprízami muzikálu Fantom Morrisvillu a opery Rigoletto.

Nejvýznamnější novinkou v organizaci DJKT je čerstvá změna na postu šéfa činohry, kde po dvacetileté éře herce Pavla Pavlovského střídá režisér Juraj Deák.
Ten se bude podle vlastních slov snažit v této sezoně, kterou ještě dramaturgicky připravil jeho předchůdce, vplout do plzeňských vod a seznámit se s provozem divadla, tak, aby mohl přichystat soubor pro další období. V červnu však už bude v Komorním divadle režírovat Shawova Pygmaliona. K zajímavostem patří, že se stejnou látkou se momentálně setkává v pražském Divadle Na Fidlovačce, kde inscenuje muzikálovou podobu slavné hry pod názvem My Fair Lady.

Šéf muzikálového souboru Roman Meluzín na tiskové konferenci uvedl:
“My letos jako tradičně uvedeme čtyři nové tituly, z nichž všechny zazní v Plzni poprvé, jeden dokonce v české premiéře. Jako vždy se budeme snažit, aby každý titul směřoval ke konkrétní skupině diváků. Například zářijová premiéra Noci na Karlštejně patří do skupiny tzv. muzikálů pro celou rodinu. Křest ohněm nás pak čeká ve světovém top titulu Evita, kterým v Plzni publiku rovněž poprvé představíme žánr celozpívané rockové opery.” Zároveň Roman Meluzín poukázal na výjimečnou situaci, kdy do souboru nastupuje šestice čerstvých absolventů oboru muzikálového herectví na JAMU Petra Vraspírová, Eva Marešová, Jitka Cafourková, Martin Hubeňák, Jozef Hruškoci a Aleš Kohout.

Osm her z celkových šestnácti titulů uvidí Plzeňané vůbec poprvé, muzikál Prodavači snů aneb Špinaví prohnilí lumpové (Dirty Rotten Scoundrels) nastuduje divadlo v české premiéře. V únoru pak publikum čeká světová premiéra nové komedie z kouzelnického prostředí Kouzlo 4D z pera Antonína Procházky.

DJKT PLZEŇ – PREMIÉRY SEZONY 2011/12

MUZIKÁL A OPERETA:

Noc na Karlštejně, premiéra 24. září 2011, Komorní divadlo
Evita, premiéra 3. prosince 2011, Komorní divadlo
Prodavači snů, premiéra 25. února 2012, Velké divadlo
Adéla ještě nevečeřela, premiéra 12. května 2012, Komorní divadlo

OPERA

Kníže Igor, premiéra 29. října 2011, Velké divadlo
Don Giovanni, premiéra 28.ledna 2012, Velké divadlo
Nápoj lásky, premiéra 24. března 2012, Velké divadlo
La Gioconda, premiéra 2. června 2012, Velké divadlo

ČINOHRA

Porcie Coughlanová, premiéra 15. října 2011, Komorní divadlo
Macbeth, premiéra 17. prosince 2011, Velké divadlo
Kouzlo 4D, premiéra 11. února 2012, Komorní divadlo
Lakomec, premiéra 28. dubna, Velké divadlo
Pygmalion, premiéra 23. června 2012, Komorní divadlo
Plešatá zpěvačka, Klub Komorního divadla

BALET

Raymonda, premiéra 19. listopadu 2011, Velké divadlo
Sen noci svatojánské, premiéra 10. března 2012, Komorní divadlo

Foto:
Pavel Křivánek (Roman Meluzín, Jiří Pokorný, Jan Burian a Roman Meluzín s autorem článku během tiskové konference)

Vítězslav Sladký (plzeňské divadelní budovy)