Operní soubor Jihočeského divadla uvede dnes jako svou letošní premiéru před Otáčivým hledištěm v Českém Krumlově muzikálový evergreen Burtona Lanea Divotvorný hrnec. Jeho světová premiéra se pod názvem Finian´s Rainbow (Finianova duha) odehrála 10. ledna 1947 na Broadwayi v 46th Street Theatre v New Yorku v režii a choreografii Michaela Kidda. Autorem byl hollywoodský skladatel Burton Lane, jehož melodie byly opatřeny písňovými texty E. Y. Harburga a dialogy F. Saidyho, shodou okolností blízkými přáteli Jiřího Voskovce a Jana Wericha době jejich amerického exilu za 2. světové války. V ději tohoto broadwayského muzikálu hrálo jistou úlohu irské město Glocca Morra, z něhož pochází přistěhovalci Finian McLonergan a jeho dcera Sharon, kteří právě dorazili s „dočasně zapůjčeným“ divotvorným hrncem skřítka Oga do fiktivního jižanského státu Missitucky v USA. Dramatickým konfliktem muzikálu je – paradoxně – svornost bílých i černých obyvatel „Údolí duhy“, která je solí v očích senátorovi Billboardu Rawkinsovi.

Dějová linka adaptace slavné dvojice V + W, uvedená poprvé 6. března 1948 pod názvem Divotvorný hrnec, je s původním dějem v podstatě shodná, až na podstatný fakt, že Werich si „pro sebe“ přeměnil skřítka Oga v třeboňského vodníka Čochtana a z Irů se stali pravověrní Jihočeši. O okamžitý úspěch Hrnce u nás se zasloužila nejen chytlavá hudba Burtona Lanea, jehož písničky „S čertem si hrát“, „Tam za tou duhou“ či „Ten, kdo nemá rád“ v přebásnění Jiřího Voskovce provázejí už celé generace, ale také nesmrtelné Čochtanovy vyprávěnky.

Divotvorný hrnec byl historicky prvním americkým muzikálem uvedeným v Čechách a zároveň v kontinentální Evropě. Česká jeviště neopustil od té doby prakticky nikdy. Adaptace původní „Finianovy duhy“ byla posledním společným dílem tvůrců Osvobozeného divadla uvedená v divadle V + W ve Vodičkově ulici v paláci U Nováků. Následně přešla na mnoho let do repertoáru karlínské zpěvohry. O tom, že je Hrnec pevně zakotven i v českobudějovické kotlině a Vyšenských kopcích, svědčí fakt, že jeho nová inscenace v režii někdejšího Čochtana Josefa Průdka bude v Jihočeském divadle už třetí v pořadí.

Na Otáčivém hledišti v Českém Krumlově se od 26. června do 15. července odehraje letos celkem 18 představení Divotvorného hrnce.

Burton Lane – E. Y. Harburg – Fred Saidy: Divotvorný hrnec

Česká verze: Jiří Voskovec a Jan Werich

Hudební nastudování a dirigent: Martin Peschík
Režie: Josef Průdek
II. dirigent a sbormistr: Josef Zaplatílek
Scéna: Jaroslav Milfajt
Kostýmy: Tomáš Kypta
Choreografie: Sergej Škalikov

Osoby a obsazení:

Buz Collins: Jan Dvořák, Jan Konrád
Šerif: Josef Průdek
Josef Maršálek: Miloslav Veselý
Káča, jeho dcera: Radka Fišarová, Iva Hošpesová
Woody Rychtarik: Jan Kříž, Ondřej Veselý
Zuzana Rychtarik: Taťána Kupcová, Světlana Mládková
Čochtan: Martin Hruška, Pavel Klečka
Kets Mets Randall, senátor: František Brantalík, Pavel Oubram
Belinda: Romana Strnadová, Miroslava Veselá, Dagmar Volfová
Joe: Jakub Černý, Jakub Dušek
Diana: Agáta Dopitová, Simona Bednaříková
Harold, černý sluha; Kazatel: Josef Guruncz, Lukáš Randák
a další

Foto: Michal Siroň