Muzikál Finian´s Rainbow měl premiéru na Broadwayi 10. ledna 1947. V Praze jej uvedli Voskovec s Werichem už v červenci 1948 pod názvem Divotvorný hrnec jako první americký muzikál nejen u nás, nýbrž v celé kontinentální Evropě. Ale jednalo se opravdu o „americký muzikál“? Hudebně jistě. Textově jej ovšem dvojice V+W zcela přetvořila a postavám vtiskla typický werichovský, tedy český humor. Celé generace diváků mylně řadí „Hrnec“ k českému divadelnímu odkazu téměř tylovského formátu, až tak se nám nesmrtelná úprava V+W vryla pod kůži. Však právě tento muzikál patří v Čechách k nejčetněji uváděným, jen v Plzni se hraje už počtvrté (1950, 1976, 1994). Svoji zatím poslední premiéru si odbyl na scéně Komorního divadla v sobotu 28.září 2013.

KOTIŠŮV ČOCHTAN JE HRAVÝ
Na plzeňských jevištích patřila postava vodníka Čochtana (v Praze ji hrál sám Jan Werich) ve všech předchozích nastudováních legendárnímu Rudolfovi Kutílkovi, naposledy v alternaci s Františkem Dvořákem. V mimořádně šťastném, výrazně omlazeném obsazení, se hraje i tentokrát. Bronislav Kotiš je Čochtanem méně robustním a výrazně pohyblivějším, moudrost a dobrosrdečnost doplňuje hravostí. Wericha ani Kutílka nikterak neimituje, což je jedině dobře. Ostatně typickou werichovskou bodrost na jeviště přenáší Jiří Untermüller v postavě Josefa Maršálka. Člověka, který se trmácí až za velkou louži, aby zde podle staré legendy rozmnožil vodníkovo zlato s jediným cílem – aby jeho dcera byla šťastná. Untermüller má patrně rád hry Osvobozeného divadla, se slovíčky pracuje obratně a s chutí, takže Maršálek patří k jeho nejlépe vystavěným figurám. Káča Maršálková se stává první velkou muzikálovou rolí původně činoherečky Kamily Kikinčukové. Je rozpustilá, divoká, pohledná, ve vzpomínkových motivech dojímající. Herecky i tanečně přesvědčivá, pěvecký výkon byl při premiéře na hranici jejích současných možností. O Stanislavě Topinkové Fořtové víme, že se narodila s muzikálovým čertem v těle, což dokonale prokazuje i v postavě „černé“ Bellindy. Podobně se dařilo Radkovi Štědronskému Shejbalovi (Woody Rychtarik), a to nejen v pěkně provedených duetech s Kamilou Kikinčukovou. Půvabnou hereckou proměnou prošel Jan Kaštovský coby napravený senátor Randall, Buzz Collins je vydařeným plzeňským debutem Adama Reznera (pozor na monolog o úrocích, musí být pronesen bez zaváhání!). Zvlášť příjemnou podívanou byly taneční kreace nakonec promluvivší němé Zuzany v provedení půvabné Jarmily Dyckové.

REŽIE PIETNĚ CTÍ TEXTY V + W
Režisér Petr Palouš zacházel s texty V+W takřka pietně, jen sem tam přišel s drobnou politickou narážkou, což ve své době dělal i Werich. Herce podpořil v jejich přirozenosti, inscenace je v dobrém slova smyslu koncepčně klasická. Zuzana Kolářová, která sama ztvárnila na jevišti už plejádu muzikálových postav, do temperamentní choreografie citlivě včlenila řadu moderních prvků, které však v tradičně pojaté inscenaci nepůsobí nijak násilně. Scénu i kostýmy navrhla Jitka Moravcová. Nepostradatelnou studnu nahradila barevnými pneumatikami, nápaditě stylizovanou vrbu doplňují pestré a zábavné kostýmy. Vše dokresluje působivý světelný design. Za dirigentským pultem úspěšně debutoval dosavadní klarinetista souboru Dalibor Bárta. Jeho hudební nastudování je pečlivé, gesta dobře čitelná, orchestr hraje pod jeho vedením citlivě a rytmicky přesně. Nadstandardní práci odvedli v problematickém prostoru Komorního divadla zvukaři.
Víc než šest desítek let starý Divotvorný hrnec ani přes určitou naivitu překladu nezrezivěl. Hudební pohádka se známými písničkami a dobrým koncem jistě potěší jak muzikálové, tak i konzervativní operetní publikum. Nejen v dosluhujícím Komorním divadle, ale i v nové divadelní budově, kam se inscenace příští rok přestěhuje. Snad jen malá otázka na závěr – nestálo by za úvahu představit publiku i u nás takřka neznámou originální verzi Finian´s Rainbow?

Premiérové obsazení ze dne 28. září 2013:

Josef Maršálek: Jiří Untermüller
Káča Maršálková: Kamila Kikinčuková
Woody Rychtarik: Radek Štědronský Shejbal
Vodník Čochtan: Bronislav Kotiš
Zuzana: Jarmila Dycková
Bellinda: Stanislava Topinková Fořtová
Senátor Kets Mets Randall: Jan Kaštovský
Buzz Collins: Adam Rezner
Šerif: Roman Krebs

NAPSÁNO PRO PLZEŇSKÝ DENÍK ZE DNE 1. října 2013

Foto: Pavel Křivánek

1) Jarmila Dycková (Zuzana), Bronislav Kotiš (Čochtan)
2) Nataliia Shchegliuk, Stanislava Topinková Fořtová (Bellinda), Martina Diblíková
3) Radek Štědronský Shejbal (Woody), Kamila Kikinčuková (Káča)
4) Jan Kaštovký (Randall), Jiří Untermüller (Maršálek)
5) Kamila Kikinčuková a taneční company