Populární písně Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra provází hru Tajemství Žlutého hřbetu, kterou v premiéře uvede brněnského Divadlo na Orlí v neděli 16. února. Kabaretní detektivku s prvky hororu, která populární songy známé dvojice představí ze zcela nového úhlu, napsal dramaturg vinohradského divadla Milan Šotek. Text na hraně němé grotesky a monty-pythonovského kabaretu je prosycený komickými až absurdními momenty i zmíněnými hororovými vzpomínkami na dětství.

„Tajemství Žlutého hřbetu je vlastně juke-box-musical, tedy dílko složené z už hotových písní,“ říká dramaturg Jan Šotkovský. Pocta Suchému podle autora nepocházela z jeho hlavy. “S nápadem, abych pospojoval písničky Suchého a Šlitra po způsobu muzikálu Mamma mia! za mnou ke konci studia přišel umělecký šéf příbramského divadla Milan Schejbal,” vysvětlil autor Milan Šotek, jehož hra získala 2. místo při udílení Ceny Evalda Schorma za rok 2011. Šotek, spoluzakladatel Cabaretu Calembour, psal hru pod pracovním názvem “Svůj slamák odhazuji v dál” přímo pro Divadlo A. Dvořáka v Příbrami, kde bylo Tajemství Žlutého hřbetu uvedeno 6. října 2011 poprvé.

Jak naší redakci sdělil Mgr. Luboš Mareček z brněnské JAMU, kabaretně hororovou detektivku režíruje v Brně Martin Pacek, který mluví o herecky nesmírně náročném představení s desítkami převleků. Snažení mladých herců doplní živý šestičlenný orchestr. Celá kabaretní detektivka se propojuje s písněmi Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra v nečekaných souvislostech. V devadesátiminutovém představení zazní klasické šlágry jako Míč, Chybí mi ta jistota, Blues o stabilitě, Šišlala, Sluníčko, Pramínek vlasů a jiné.

Chytře napsaná hra je určena zhruba pro desítku herců, kteří v ní však ztvární více než čtyřicet postav. “Suchého jako textaře nesmírně ctím. Je to až neuvěřitelné, jak mu to dodnes rýmuje, nevysezeně, rytmicky přesně. Stran dramatické nosnosti libret je však pro mě spíše zhrzenou láskou. Vždycky mu více slušela jonášovská, tingl-tanglová rozvolněnost. Když se dnes na různých scénách inscenují Klarinety, stejně je z toho pro diváka povětšinou jen čekání na písničky…” poznamenal Milan Šotek.
Premiéra Tajemství Žlutého hřbetu se mimochodem v Divadle na Orlí uskuteční den po nedožitých devadesátinách Jiřího Šlitra (15. února 1924 Zálesní Lhota u Jilemnice – 26. prosince 1969 Praha).

Tajemství Žlutého hřbetu

Hudba: Jiří Suchý, Jiří Šlitr
Libreto: Milan Šotek
Režie a choreografie: Martin Pacek
Hudební nastudování: Karel Albrecht
Dramaturgie: Jan Šotkovský
Scéna: Jana Boháčková
Kostýmy: Markéta Šlejmarová

V hlavních rolích se představí Marek Ouda, Pavel Režný, Kateřina Falcová, Nikol Kotrnetzová, Barbora Chrenková, Natálie Tichánková, Štěpán Kaminský a řada dalších.

Foto:

1) Plakát Tajemství Žlutého hřbetu (JAMU Brno)
2) Semaforská dvojice Jiří Šlitr a Jiří Suchý (repro redakce)