Fotografové Divadla J.K.Tyla v Plzni Pavel Křivánek a Marta Kolafová se včera v podvečer ocitli ve zcela netradiční pozici. Zatímco obvykle zachycují svými fotoaparáty veškeré významné počiny plzeňského divadla, tentokrát se samotní stali terčem objektivů novinářů a fotografů. V kavárně a čajovně Kačaba, která sídlí na Prokopově třídě přímo naproti Komornímu divadlu, totiž proběhla vernisáž výstavy jejich divadelních fotografií.

Na celkem dvanácti velkých panelech jsou prezentovány fotografie zachycující významné osobnosti plzeňského Divadla J.K. Tyla. Každému ze čtyř uměleckých souborů patří po třech fotografiích. Návštěvníci tak mohou obdivovat významné umělecké počiny operního, muzikálového, činoherního i baletního souboru. Jak uvedl během vernisáže ředitel divadla Jan Burian, většinou po derniéře té které hry po inscenaci zbyde jen několik novinových kritik a již zmíněné fotografie. Právě proto jsou snímky divadelních představení důležité nejen z uměleckých a propagačních důvodů, ale také jako archivní dokumenty. Současní fotografové Pavel Křivánek (fotografuje většinou činoherní a muzikálovou produkci) a Marta Kolafová (operní a baletní inscenace) s úspěchem navazují na své předchůdce, zejména Věru Caltovou a Vlastu Mikolášovou.

Kavárna Kačaba se právě díky bezprostřední blízkosti Komorního divadla stává často prvním místem, kam návštěvníci po představení zamíří. Kavárna je zároveň chráněnou dílnou, která nabízí pracovní příležitosti osobám se zdravotním postižením. Pilotní projekt “Kavárna a čajovna Kačaba – tréninkový pracovní program pro osoby s mentálním postižením” byl spolufinancován Evropskou unií a Plzeňským krajem v rámci Společného regionálního operačního programu – grantové schéma “Podpora sociální integrace v Plzeňském kraji”.

Výstava divadelních fotografií bude v interiérech kavárny v Prokopově ulici naproti Komornímu divadlu volně přístupná všem návštěvníkům Kačaby po celý měsíc duben.

Foto: Autor článku

1) Fotografové Marta Kolafová a Pavel Křivánek v Kačabě
2) Ředitel DJKT Plzeň Jan Burian během průvodního slova
3) Hosté vernisáže pod panely s fotografiemi