Jako druhou letošní novinku uvedl soubor muzikálu a operety Divadla J.K. Tyla v Plzni na scéně Komorního divadla populární komedii ze „zlatých šedesátých“ Dáma na kolejích. Byť divadelní verze uvedená v brněnské Redutě v roce 1966 o pár měsíců svojí slavnější filmovou sestru předběhla, většina diváků má v paměti spíš nesmrtelný snímek Ladislava Rychmana s Jiřinou Bohdalovou v titulní roli.
Po úspěchu Starců na chmelu natočil režisér Rychman po dvou letech další hudební film a ke spolupráci přizval stejný tým – scénáristu Vratislava Blažka a trio hudebních skladatelů Bažant-Malásek-Hála. Děj formou zpěvohry vypráví příběh sedřené tramvajačky Marie, která náhodně zahlédne manžela, jak na chodníku objímá atraktivní blondýnu, což vyžaduje okamžitou pomstu! Marie opouští nejen svůj všední svět, ale symbolicky i tramvaj, jíž zablokuje dopravu. Na nevěru reaguje svérázně, alespoň ve svých představách: Vybere všechny úspory, vtrhne na módní přehlídku, vykoupí drahé modely a začne se z šedé myšky proměňovat v dámu…

S nápadem vdechnout zaprášené komedii nový život přišel v Plzni dramaturg Patrick Fridrichovský a režisér Lubor Cukr. Mladý inscenátorský tým se rozhodl pro složitější cestu, tedy neinscenovat známou látku jako retro titul, ale soustředit se na její jemnější podtóny a téměř faustovský podtext o osudech jedné z nás, která se snaží symbolicky vymanit ze zaběhnutých kolejí svého všedního života. Režisér Cukr přišel s přehršlí nápadů, v nichž se patrně neutopil jen díky zkušeným praktikům z operetního souboru. Některé vyšly výborně, jiné by bylo žádoucí ještě přesněji dokreslit a dohrát: Děj v určitém taktu prolíná krátká reklama, jejímiž protagonisty je „ideální pár“ boxera Bedřicha a modelky Kateřiny, na jevišti určité sekvence snímá kameraman on-line, velmi citlivě je rozšířena úloha taxikáře Štorkána, naopak zásadní okamžik hry, kdy Marie z tramvaje zahlédne objímající se dvojici, je navozen tak nenápadně, až jej divák může přehlédnout.

Hudba, podobně jako taneční scény, není pro dějovou linku klíčová a spíše dokresluje atmosféru na jevišti, klasické filmové písničky se ani nesnaží o výraznější práci s motivem. V podstatě je může interpretovat jak pětičlenná kapela, tak velký orchestr. Dirigent Pavel Kantořík se rozhodl pro orchestrální aranžmá, v jeho nastudování získaly písně hutnější barvu a staly se tak činoherní složce rovnocennějšími. Choreografie Lindy Fikar Stránské dala inscenaci téměř neustálý pohyb a správný temporytmus, k moderní vizuální podobě přispěli také oba výtvarníci: Scénograf Jan Kříž zejména skvělým využitím točny, kterou jednoduše a nápaditě proměňuje v tramvaj, obývací pokoj i boxerský ring a vše doplňuje dnes snad už neodmyslitelnými projekcemi. Marie Marková oblékla účinkující v duchu zvolené koncepce současně, v případě hlavní hrdinky po zásadní proměně bohužel nepříliš slušivě.

Marika Procházková v titulní roli Marie Kučerové je naprosto typově odlišná od Jiřiny Bohdalové. Nepřehlédnutelná už svojí výškou, herecky decentnější a samozřejmě lépe zpívající. První půli táhne společně s company téměř sama, drží výraz i gesta, například nezapomíná na imaginární madlo při řízení tramvaje. Jen pozor na detaily – kupříkladu při jízdě v taxíku není na místě vstávat. Spolehlivým partnerem jí je jak Jiří Untermüller jako taxikář Štorkán, který si i zde úspěšně „střihnul“ roli jakéhosi průvodce a komentátora, tak Radek Štědronský – Shejbal coby její manžel Václav. Pěvecky nejvýraznějším protagonistou premiérového večera byl pak zcela určitě Radim Schwab v úloze boxera Bedřicha, herec pro tuto roli disponovaný i fyzicky, osobnost řady pražských produkcí. V důležité, ale plochou už menší roli Kateřiny zaujala Lucie Zvoníková, podobně se dařilo i manželům Markovým v podání Romana Krebse a Hany Spinethové.

Přiznávám, že filmovou verzi Dámy na kolejích jsem nikdy nedokoukal do konce. Ač ani divadelní adaptace není titulem mého srdce, bavila mne neskonale víc.

PLZEŇSKÝ DENÍK DNE 10. PROSINCE 2009

Foto: Pavel Křivánek
1) Marika Procházková a Roman Krebs
2) Marika Procházková spolu s company
3) Radim Schwab a Radek Štědronský Shejbal
4) Modní přehlídka

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň