Tři zkušení muzikáloví umělci spojili síly, aby napsali původní muzikál pro studenty z brněnské JAMU, který bude uveden už zítra v Divadle na Orlí, Hudebně–dramatické laboratoři zmíněné školy. Těmi autory jsou znalkyně světového muzikálu, dramaturgyně, překladatelka a pedagožka Pavla Hoggard, hudební skladatel Daniel Fikejz (např. Singoalla, Zvoník u Matky Boží, Markéta Lazarová, Musikalen Nyköpings Gästabud..) a zpěvačka a hvězda Městského divadla Brno Radka Coufalová. Inscenace dostala název POKREVNÍ SESTRY / BLOODSISTERS, ovšem se slavnými Pokrevními bratry Willyho Russella má podobnost jen v názvu. Nutno podotknout, že se nejedná o zcela nové dílo, ovšem původní verze z roku 2005 byla přepracována pro aktuální obsazení a dopsáno bylo také několik nových písní.

Hybatelem děje je silný konflikt dvou královen, anglické Alžběty I. a skotské Marie Stuartovny. V Pokrevních sestrách je soupeření o trůn historickou metaforou, bojem dvou žen zcela rozdílných povah, zcela rozdílných principů, a tím i zcela rozdílných osudů, a to jak v politickém, tak v osobním a milostném životě. Mezi oběma osobnostmi stojí personifikovaná Láska, s níž každá z nich zachází zcela odlišně. Kde je moc a přiblížení se k mužskému principu, tam láska není vítaná, je zatlačena do ústraní, ba se zabíjí, nejsou potomci. Kde vítána je, tam je život, hřejivé teplo, dítě, vytrácí se strach.

Pokrevní sestry nejsou formálně muzikálem, ale vaudevillem „ na královské téma“, jakožto hravým útvarem divadla na divadle, v němž udává tón Ceremoniář, uvádějící jednotlivá hudební a taneční čísla a komentuje historické události. Ve hře najdeme „zcizováky“, záměny a prolínačky, mluvené i zpívané monology, dialogy i dueta, ansámblová zpěvní i taneční čísla. Dějinná realita se prolíná s ryzí současností, postavy mluví soudobým jazykem, je užita také angličtina a francouzština, nechybí jemný i drsnější humor s velkou dávkou nadsázky a ironie. Jak písňové texty, tak hudba zcela podporují celkové vyznění díla a potažmo inscenace jako metafory dnešního světa, jeho vztahů a vazeb.

Pavla Hoggard, Dan Fikejz, Radka Coufalová: POKREVNÍ SESTRY / BLOODSISTERS

Režie: Jana Janěková
Hudební nastudování: Dada Klementová, Tomáš Küfhaber
Choreografie: Hana Litterová
Šerm: Libor Olšan
Scénografie: Katarína Kováčiková
Produkce: Ludmila Havelková
Světla: Roman Jajčík
Zvuk: Eirian Rhys Evans

Marie Stuartovna: Lucia Jagerčíková / Kateřina Sedláková
Alžběta: Jitka Jackuliak/Barbora Remišová
Láska: Natália Hatalová/Vendula Příhodová
Darnley: Marek Kolář
Leicester: Ján Filip
Bothwell: Peter Pecha
Ceremoniář (kabaretiér): Ondřej Studénka
Knox: Adam Rezner
Melville: Ondřej Studénka
Soudce: Ondřej Studénka

Premiéry v Divadle na Orlí 17. a 18. února 2013

Foto: JAMU Brno a Vítězslav Sladký