V sobotu 14.února, kdy většina divadelních médií nasměrovala svoji pozornost k premiéře Bídníků v Brně, se na scéně Horáckého divadla v nedaleké Jihlavě odehrávala premiéra hudební komedie Jiřího Suchého s písněmi Jiřího Šlitra Kdyby 1000 klarinetů.
Divadelní hra měla premiéru 9.prosince 1958 v nově založeném a následně velmi slavném Divadle Na Zábradlí, které v podstatě “klarinety” otevíraly. Děj tohoto dnes již legendárního muzikálu je postaven na groteskní antimilitantní situaci, kdy se zbraně promění v hudební nástroje. Jednoduchý příběh je rámcem pro písničkovou revue – jeden z vojínů se nechce podřizovat nesmyslným rozkazům velitelů a opustí armádu. V přestrojení se schová ve škole v blízkém městečku. Armáda po něm pátrá jako po zběhovi a míní s ním řádně zatočit. Dochází však ke zmíněnému zázraku a vojáci si uspořádají estrádu přímo za účasti televizního štábu. Zjišťují, že hudba je zábavnější, než nesmyslné zabíjení.
Podle původní hry vznikl v roce 1964 populární český film režisérů Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka. V něm excelovala celá tehdejší špička pop music /Karel Gott, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Jiří Suchý, Hana Hegerová…/ i řada tehdy velmi slavných herců, jako byl Vlastimil Brodský, Jiří Menzel, Martin Růžek nebo Jana Brejchová. Kapela byla složená ze špičkových muzikantů, z nichž jmenujme alespoň Ladislava Štaidla, Rudolfa Rokla a Ferdinanda Havlíka.

V Jihlavě se komedie Kdyby tisíc klarinetů ujal hostující režisér Milan Schejbal, výtvarnice Kateřina Baranowská a osvědčený muzikálový a operetní choreograf Martin Pacek. Živá kapela hraje pod vedením dirigenta Lubomíra Šrubaře.

Osoby a obsazení hlavních rolí:
Mistr Kornet: Zdeněk Stejskal
Tereza (Evita): Barbora Mošnová
Potrhlý žoldák Klaus: Jakub Škrdla
Oficír Henry a Klaun: Milan Šindelář
Jeho choť Stella: Anna Bazgerová
Pán v cylindru: Josef Stara
Anita: Ludmila Forétková
Babeta: Lenka Schreiberová
Cecila: Kateřina Jačková
Doris: Tereza Otavová
Sestřenice: Lucie Sobotková-Štorková
Kapelník: Josef Kundera

Kdo propásl nedávnou premiéru, může si nesmrtelné filmové šlágry, jako je Babetta, Dotýkat se hvězd, Tereza, Motýl či Kapitáne, kam s tou lodí přijít poslechnout do jihlavského divadla hned 20., 24. a 27.února. Z dalších hudebních inscenací Horáckého divadla by vaší pozornosti neměl uniknout slavný muzikál Donaha! a komedie Valčík tučňáků.

Foto: Jan Černo