Ceny Thálie

Náš redakční tým přímo z tiskové konference v pražském Divadle Viola: Na prestižní Ceny Thálie v žánru muzikálu a operety byli letos nominováni Lucie Bílá, Natálie Grossová, Katarína Hasprová, Peter Pecha, Pavel Režný a Daniel Rymeš. Podívejte se i na širší nominace.

Muzikál, opereta nebo jiný hudebnědramatický žánr

Nominace na Cenu Thálie 2017 za mimořádný jevištní výkon

ŽENY:

Lucie Bílá

Role: Deloris Van Cartier / Sestra Mary Clarence

Název inscenace: Sestra v akci

Premiéra: 19. října 2017

Hudební divadlo Karlín – Praha

Ikona české pop music Lucie Bílá si prý známý muzikál Sister Act sama vybrala. A jako obvykle měla svérázná mnohanásobná „Slavice“ skvělou intuici. Roli potrhlé jeptišky si doslova užívá, jakoby jí byla napsána přímo na tělo. Její hlas neztrácí jistotu ani lesk, v brilantních výškách si doslova libuje. A velmi dobrá je tentokrát i herecky – v gangsterském prostředí suverénní, v demolici klášterních pořádků opravdová.

Natálie Grossová

Role: Sára

Název inscenace: Ples upírů

Premiéra: 12. února 2017

Goja Music Hall – Praha

Natálie Grossová excelovala jako dětské hvězda v mnoha muzikálech. Obsazením v době premiéry teprve čtrnáctileté dívky do hlavní ženské role Sáry v Plesu upírů producent Dr. František Janeček notně zariskoval. Ovšem vyplatilo se. Natálie Grossová zpívá náročný pěvecký part velmi pěkným sopránem a herecky vystihuje všechny polohy zprvu nevinné slečny, jíž láká vstup do světa dospělých, nadmíru přesvědčivě. Zrodila se světově nejmladší Sára a je výborná!

Katarína Hasprová

Role: Paní Danversová

Název inscenace: Rebecca

Premiéra: 9. března 2017

Národní divadlo moravskoslezské – Ostrava

Obsazení partu správkyně panství v Manderley paní Danversové je pro muzikál Rebecca stěžejní. V Ostravě hostující Katarína Hasprová je skutečným prototypem podlé ženy, femme fatale se vším všudy. Její pohled je zběsilý, výraz minimalisticky uměřený. Mrazivé songy interpretuje suverénně, k tomu hra očí, pomalá chůze. Příběhu dodává démonickou atmosféru a po zásluze sklízí vždy obrovský aplaus.

Širší nominace:

Michaela Horká – role Paní Danversová v muzikálu Rebecca (Národní divadlo moravskoslezské – Ostrava)

Dita Hořínková – role Hraběnka Karolína z Dubna v muzikálu Casanova (Severočeské divadlo opery a baletu – Ústí nad Labem)

Ivana Korolová – role Julie v muzikálu Romeo a Julie (Společnost Musical Production – Divadlo Hybernia – Praha)

Zuzana Kajnarová – role Marilyn Monroe/Norma v muzikálu Marilyn / Překrásné děcko (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)

Viktória Matušovová – role Ellie Blakeová v muzikálu Děsnej pátek (Městské divadlo Brno)

 

MUŽI:

Peter Pecha

Role: Rocky

Název inscenace: Rocky

Premiéra: 3. března 2017

Dark style agency s.r.o. – Kongresové centrum Praha

Každá velká muzikálová role klade na interprety značné pěvecké, herecké a pohybové nároky. Postava boxera Rockyho přichází navíc s obrovskými požadavky fyzickými, kterým musí předcházet tvrdý trénink. Peter Pecha všechny tyto aspekty naplnil měrou vrchovatou. Jeho Rocky je pěvecky suverénní, herecky bezprostřední a sportovně zdatný, aniž by jakkoli napodoboval filmového Sylvestera Stalonna.

Pavel Režný

Role: Tony

Název inscenace: West Side Story

Premiéra: 13. května 2017

Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Pěvecké party muzikálu West Side Story leží na pomezí opery a patří v muzikálové literatuře k těm nejnáročnějším. Pavel Režný zpívá Tonyho autenticky, bez patosu a přidává lehkost pohybu v náročných choreografických číslech i nevyumělkované herectví. Jeho výkon je precizní, rytmicky přesný a dramaticky vycizelovaný. S Kateřinou Falcovou (Maria) tvoří ideální jevištní pár.

Daniel Rymeš

Role: Chaplin

Název inscenace: Chaplin

Premiéra: 21. ledna 2017

Městské divadlo Brno

Titulní postavu dělí autoři mezi tři představitele – chlapce, mladého filmového hrdinu a stárnoucího muže. Zejména figura mladého Chaplina znamená obrovskou hereckou příležitost. Tu bezezbytku zužitkoval vynikající Daniel Rymeš. Exceloval nejen v groteskových výstupech (vč. typické chaplinovské chůze), ale také coby váhající umělec, politik i občan. Rymešův Chaplin je mužem úspěšným, ale i rozervaným a lidsky autentickým, jehož často využívají či zneužívají mladé ženy.

širší nominace:

Tomáš Novotný – role Maxim de Winter v muzikálu Rebecca (Národní divadlo moravskoslezské – Ostrava)

Přemysl Pálek – role Krysař v muzikálu Krysař (Divadlo Kalich – Praha)

Radek Antoním Shejbal – role Gumpán, vypravěč v muzikálu Zahrada divů (Divadlo J. K. Tyla v Plzni)

Martin Šrejma – role Princ Su – Čong , vypravěč v operetě Země úsměvů (Severočeské divadlo opery a baletu – Ústí nad Labem)

Pavel Vítek – role profesor Abronsius v muzikálu Ples upírů (Divadlo Goja Music Hall – Praha)