CD Ostravská Broadway

Nejlepší písně z nejlepších inscenací ostravského souboru operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského vychází konečně na CD. Muzikály Andrewa Lloyda Webbera Sunset Boulevard, Ježíš, Josef a dále Marguerite, Edith a Marlene či Fantom Londýna zpívají přímo představitelé hlavních rolí. Nechybí mezi nimi držitelka Ceny Thálie Hana Fialová, Martina Šnytová či Roman Harok, kteří jsou dnes miláčky nejen domácího obecenstva. Na ostravském jevišti zdomácněla i celá řada muzikálových interpretů z jiných měst: Tomáš Savka, Roman Tomeš, Katarína Hasprová, Lukáš Adam nebo Jitka Zelenková, která v Ostravě hostuje coby královna Viktorie v muzikálu Fantom Londýna, který získal tři ceny na Mezinárodním festivalu DIMF v jižní Koreji. „Nabídku zahrát si v muzikálu, ve kterém každá z postav může být vrahem, jsem přijala z několika důvodů,“ vysvětluje Jitka Zelenková své účinkování ve Fantomovi. „Jednak jsem dobře věděla, že je to výborné divadlo, jeho sólisté byli mnohokrát po právu úspěšní na divadelních cenách Thálie, a nadchlo mne, že nás ve Fantomovi Londýna bude doprovázet symfonický orchestr s výbornými dirigenty. Navíc jsem byla ráda, že písňové texty napsal Michael Prostějovský, jeden z našich nejlepších muzikálových textařů a libretistů. A taky miluji temné příběhy. Jsou mi mnohem bližší než rozjásané komedie s humorem za každou cenu. Mám prostě ráda tajemství a strašidelné zápletky. Kuplet královny Viktorie jsem si nakonec zamilovala a moc ráda ho hrála a zpívala.“

Za skvělým muzikálem se do Ostravy nejen začalo jezdit, ale je možné si to nejlepší poslechnout i doma.  Soubor operety/muzikálu Národního divadla moravskoslezského uvádí v posledních letech celou řadu světových muzikálů superlativů i vlastní původní tvorbu. Výběr nejznámějších melodií z toho nejlepšího, co se v Ostravě hrálo a hraje, byl nahrán za doprovodu špičkových orchestrů, tedy Symfonického orchestru Českého rozhlasu a Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma. Ostravané dokonce drží oficiální, v Londýně uznaný světový rekord: Čtyři inscenace krále muzikálu Andrewa Lloyda Webbera (Evita, Josef a jeho úžasný pestrobarevná plášť, Sunset Boulevard a Jesus Christ Superstar) na repertoáru v jedné sezóně. A za rok přibude pátý, legendární Kočky. Všechny přebásnil Michael Prostějovský.

Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, foto : NDM Ostrava

Nahrávky z CD Ostravská Broadway vznikly v průběhu posledních let v koprodukci Českého rozhlasu a agentury Musical-media a ve spolupráci s Národním divadlem moravskoslezským. Určeny byly primárně pro rozhlasový pořad Muzikál expres. Nyní vycházejí i na CD.

Album je příjemné už na ‚první poslech‘. Na rozdíl od mnoha muzikálových kompilací nabízí řadu neokoukaných melodií, nebo ty, které nikdy nevyšly v češtině. Upozornit musím zejména na song Ta tvář, co znám z muzikálu Marguerite ve vynikající interpretaci Hany Fialové či na zajímavé skladby z muzikálů Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť, Sunset Boulevard a Fantom Londýna. Sázkou na posluchačskou jistotu jsou naopak hitovky z muzikálů Jesus Christ Superstar a Kočky či notoricky známá píseň Non, Je ne regrette rien, která nemůže chybět v žádném díle o Edith Piaf. Příjemné CD může posluchače zároveň přesvědčit, že vyjet za živým muzikálem do NdM stojí za to. Někteří z interpretů dokonce odvážně tvrdí, že je to z Prahy do Ostravy stejně daleko, jako naopak :-).

Jesus Christ Superstar, foto: NDM Ostrava