Potěšit muzikálové příznivce i fanoušky divadelního stánku na Lidické třídě se rozhodlo Městské divadlo Brno: 12. února uvede u příležitosti patnáctiletého výročí od premiéry slavného Bernsteinova muzikálu West Side Story unikátní představení v původním obsazení! Inscenace v podání MdB se ve své době dočkala věhlasu nejen na území České republiky, ale i v zahraničí – hrála se snad v celé Evropě a zaznamenala celkem 650 repríz. Westka tak odstartovala novou éru světového muzikálu na brněnském jevišti a nalinkovala cestu dalším slavným projektům. Zcela mimořádné představení nám ji připomeneme a zároveň zavzpomínáme na dobu, kdy se Městskému divadlu otevřely neskutečné možnosti…

Náš redakční tým viděl slavné provedení nejznámějšího jevištního díla Leonarda Bernsteina již v roce 1999 během hostování MdB na scéně Velkého divadla v Plzni. Tehdy jsme o představení mimo jiné napsali:

“Bernstein přišel s mimořádnými nároky na vystupující umělce, kteří musí být nejen pohybově nesmírně zdatní a pěvecky erudovaní, ale zároveň skutečně mladí. Snad právě proto West Side Story leží na pomyslné hranici, za níž si u nás oblastní divadla netroufají jít. To byla jistě výzva pro režiséra Stanislava Mošu, který již několik let provozuje v Brně alternativní produkci k pražské muzikálové scéně.
Po zhlédnutí brněnské West Side Story lze jednoznačně říci, že ani po čtyřiceti letech tento titul neztratil nic ze své výjimečnosti a může i dnes ve všech směrech směle konkurovat všem Evitám, Krysařům i Drákulům. Soubor MdB předvedl v Plzni skvěle propracovaná taneční čísla, precizní hudební nastudování a výrazně mladé, talentované osobnosti. V hlavních rolích excelovali Petr Gazdík (Tony), Alena Antalová (Maria), Petr Štěpán (Riff), Petra Jungmanová (Anita) či Dalibor Černák (Bernardo).
Stoprocentní nasazení a plnokrevný muzikálový dojem, který diváci ocenili bouřlivým potleskem, byl jistě pozitivní konfrontací nejen pro publikum, ale i pro plzeňské divadelníky, jichž seděla v hledišti celá řada.”
(Vítězslav Sladký, Plzeňský deník 10. prosince 1999)

Muzikál inspirovaný příběhem Shakespearova Romea a Julie měl premiéru na Broadwayi v roce 1957. Od té doby se hrál nepřetržitě snad na jevištích celého světa a ani se nechce věřit, že jeho témata jsou i dnes, na počátku 21. století, stále aktuální – souboj dvou pouličních gangů Trysáčů a Žraloků o nadvládu v jejich teritoriu, láska, agresivita, rasismus a šikana – jsou motivy vskutku věčné, stejně jako řada hitů z tohoto muzikálu, nazpívaných hvězdami světové klasické i populární hudby – Somewhere, Maria, Tonight či America…

Dílo pro slavnostní představení přerežíruje Stano Slovák a za dirigentský pult se postaví nový šéfdirigent MdB Ondřej Tajovský (pod původním nastudováním je podepsán režisér Stanislav Moša a dirigent Emil Skoták). Diváci se mohou těšit na celou řadu populárních herců, z nichž někteří už v MdB běžně nepůsobí.

Osoby a obsazení slavnostního představení 12. února od 19:30h:

Tony: Petr Gazdík
Riff: Igor Ondříček
Bourák: Petr Štěpán
Žihadlo: Tomáš Sagher
Tygr: Stano Slovák
Arab: Bohumil Klacl
Bažant: Michael Beran
Šmelda: Milan Němec
Bělas: Vladimír Strouhal
Mikrák: Tomáš Čižmár
Banjo: Ján Mažgút
Robby: Dalibor Čadek
Graziella: Kristina Kloubková
Velma: Lucie Drásalová
Minnie: Pavla Vitázková
Clarice: Johana Gazdíková
Pauline: Veronika Kloubková
tanečnice: Martina Skalická – Dirgová
Čára: Radka Coufalová
Bernardo: Roman Vojtek
Maria: Markéta Sedláčková
Anita: Petra Jungmanová
Chino: Alan Novotný
Pepe: Petr Krůl
Indio: Dalibor Černák
Luis: Ondřej Besperát
Juano: Zacharij Mazničenko
Sobík: Karel Škarka
Rosalia: Mária Lalková
Consuela: Eva Jedličková
Teresita: Monika Králová
Francisca: Zora Mensová
Estella: Markéta Lánská
Krupke: Karel Mišurec
Rukavička: Zdeněk Bureš
Schrank: Josef Jurásek
Doktor: Jan Kučera
Toro: Vladimír Hub

Foto: Jef Kratochvil