Soubor opery Divadla J.K.Tyla v Plzni chystá po Jakobínovi další premiéru letošní divadelní sezony. V jednom večeru uvede na scéně Velkého divadla poprvé v sobotu 29. ledna dvě jednoaktové opery – Ženitbu Bohuslava Martinů a Gianni Schicchi Giacoma Pucciniho, které společně v této kombinaci zazní z plzeňského jeviště poprvé. Další zajímavostí je, že obě díla operní soubor nastudoval ve spolupráci z Pražskou konzervatoří k jejímu dvoustému výročí, takže se v provedení obou oper divákům představí řada zpěváků nejmladší generace. Většina rolí je obsazena místním nebo hostujícím renomovaným pěvcem v alternaci se zmíněnými studenty.

Bohuslav Martinů (1890 – 1959) se narodil v Poličce na Vysočině. Houslista České filharmonie byl původně co se týče skladby samoukem, později se stal žákem Josefa Suka, od něhož přešel do Paříže k Albertu Rousselovi. Od roku 1923 žil trvale mimo svou vlast, většinou ve Francii a USA. Stal se nejznámějším českým hudebním skladatelem poloviny 20. století působícím v cizině. Jeho tvorba je velmi obsáhlá a sahá od starých českých lidových motivů až k francouzskému surrealismu. Pro jeviště zkomponoval řadu baletů (Istar, Vzpoura, Špalíček), oper (Voják a tanečnice, Julietta, Mirandolina, Veselohra na mostě, Ženitba), scénická oratoria (Řecké pašije, Hry o Marii), ale také například jazzový horor Slzy nože. Jedno ze svých posledních děl, populární kantátu Otevírání studánek, věnoval rodné Vysočině.

Giocoma Pucciniho (1858 – 1924) jistě netřeba operním divákům představovat. Nejslavnější italský verista získal klasické hudební vzdělání na milánské konzervatoři a jeho první jevištní díla byla tradiční. Teprve Bohémou se v roce 1896 přihlásil k leoncavallo-mascagniovskému stylu. Jeho hudební jazyk je velmi rafinovaný a efekní. Nebývalou dynamikou, někdy závratnou hlučností, jindy citlivostí takřka až bezezvučnou, dokáže jeho hudba vyvolat neobyčejný divácký ohlas. Tradice bel canta v jeho díle zůstává (zejména v nejslavnějších áriích), ale jednotlivé hudební prvky jsou již zcela podřízeny samotnému dramatu. Vybírá si silné, někdy až sentimentální příběhy, z Evropy i Orientu, z historie i současnosti. Jeho Tosca, Bohéma, Madame Butterfly či nedokončená Turandot se zařadily k největším světovým operním evergreenům a ani z českých jevišť nikdy nezmizely.

Jak uvádí dramaturg opery DJKT Plzeň Zbyněk Brabec, na začátku padesátých let minulého století napsal Martinů pro televizi v New Yorku dvě opery – Čím lidé žijí a Ženitbu, pro kterou námět našel ve slavné komedii N. V. Gogola. Starý mládenec dvorní rada Podkolesin se chce oženit, dohazovačka Fjokla mu doporučuje kupeckou dceru Agafju, ale po řadě komických situací k svatbě nakonec nedojde a Podkolesin před nevěstou uteče skokem z okna.

Gianni Schicchi je poslední část Pucciniho Triptychu (Plášť, Sestra Angelika) a je to jediná skladatelova komická opera, mnohými znalci označovaná jako nejlepší Pucciniho dílo. Námět je vzat z Danteho Božské komedie. Příběh se odehrává v roce 1299 ve Florencii po smrti bohatého Buosa Donatiho, který celý svůj majetek odkázal mnichům, s čímž se nechtějí smířit jeho příbuzní, kteří chtějí podvodně změnit jeho závěť. Zapřou, že by Donati již zemřel a povolají Gianni Schicchiho, který před notářem Donatiho zahraje a nadiktuje novou závěť. Schicchi nakonec, k vzteku všech pozůstalých, odkáže jeho majetek sám sobě.

“Gianni Schicchi byl uveden v Plzni naposledy v roce 1976 (spolu s Orffovým Měsícem v jednom večeru), Ženitba zazní v Plzni poprvé. Zatímco Ženitba bude uvedena v českém překladu Evy Bezděkové, Gianni Schicchi v italském originále s použitím českých titulků,” upřesňuje Zbyněk Brabec.

ŽENITBA, GIANNI SCHICCHI

Dirigent: Jiří Štrunc
Režie: Josef Novák
Scéna a kostýmy: Marta Rozskopfová
Dramaturgie: Zbyněk Brabec
2. dirigent: Jiří Petrdlík

Osoby a obsazení:

ŽENITBA
Podkolesin: Dalibor Tolaš, Jiří Poláček
Štěpán: Jaroslav Someš, Marek Pavlíček
Fjokla: Iveta Žižlavská Koppová, Ludmila Hudečková
Kočkarev: Richard Samek, Ondřej Socha
Agafja: Lucie Hájková, Veronika Smolíková
Arina: Valentina Čavdarová, Hana Dobešová
Duňaška: Helena Hálová, Monika Sommerová
Ivan: Michal Kubečka, Lukáš Sládek
Anučkin: Miroslav Kopp, Michal Bragagnolo
Ževakin: Tomáš Kořínek, Štěpán Vimr

GIANNI SCHICCHI
Gianni Schicchi: Aleš Hendrych, Khachik Matevosyan
Lauretta: Radka Sehnoutková, Barbora Perná
Zita: Lenka Šmídová, Petra Vondrová
Rinuccio: Tomáš Kořínek, Richard Samek
Gherardo: Juraj Nociar, Ondřej Socha
Nella: Ivana Šaková, Karolína Žmolíková
Gherardino: Eliška Milotová, Chrysovalanto Panayiotou
Simone: Pavel Horáček, Miloš Horák
Marco: Jiří Hájek, Martin Vydra
La Ciesca: Ivana Veberová, Michaela Zahradnická
Betto: Michal Kubečka, Jan Ericsson
Amantio: Dalibor Tolaš, Lukáš Sládek
Spinelloccio: Jan Adamec, Jan Hnyk
Pinellino: Jan Fraus, Vladimír Müller
Guccio: David Cody, Marek Pavlíček

PREMIÉRA 29. LEDNA VE VELKÉM DIVADLE V PLZNI OD 19 HODIN

Foto: Marta Kolafová (snímky z připravované inscenace) a archiv autora (portréty skladatelů)

1) Ženitba – Miroslav Kopp, Tomáš Kořínek a Michal Kubečka
2) Bohuslav Martinů
3) Giacomo Puccini
4) Gianni Schicchi – Richard Samek s Radkou Sehnoutkovou
5) Gianni Schicchi – Jiří Hájek a Ivana Veberová

Další informace o inscenacích DJKT Plzeň a kontakt na prodejce vstupenek naleznete zde:
DJKT Plzeň
Předprodej vstupenek DJKT Plzeň