Poslední čtyři představení legendárního muzikálu West Side Story geniálního hudebního skladatele a dirigenta Leonarda Bernsteina odehraje Nová scéna v Bratislavě v termínech 18., 25. května a 11. a 12. června tohoto roku. Režijně a pohybově bratislavskou „Westku“ nastudoval Ján Ďurovčík a inscenace má doposud na kontě 64 úspěšných repríz. Pro české diváky je toto provedení lákavé především tím, že hlavní ženskou postavu Mariu zpívá v alternaci s Miroslavou Partlovou mladá slovenská herečka Nela POCISKOVÁ, která bude vedle Lucie Šoralové a vítězky televizního castingu Cesta ke slávě hrát Marianu v chystaném novém muzikálu Divadla Kalich Robin Hood. Vedle ní se v hlavních rolích ve West Side Story představí Róbert Halák nebo Vladimír Volečko (Tony), Marcel Ochránek, Ján Slezák (Riff), Katarína Hasprová či Katarína Ivanková (Anita) a celá řada dalších známých slovenských herců a tanečníků, včetně dalšího účastníka zmíněné televizní soutěže Petera Veslára (Bernardo a Indio).

Podobně jako Romeo a Julie, i Tony a Mária rozehrají na jevišti svůj nesmrtelný příběh touhy a nenaplněné lásky. Souboj dvou pouličních gangů Tryskáčů a Žraloků o nadvládu v jejich teritoriu poznamenává citové vzplanutí, láska, ale i rasismus, šikana a všemi tušená smrt. Příběh plný citu, tragiky, ale i humoru a nadsázky diváky dojímá a baví zároveň už padesát let od své premiéry na Broadwayi. Od té doby West Side Story neopustila jeviště celého světa a nejnovější nastudování dokazují, jak je její téma stále neuvěřitelně aktuální, ne-li aktuálnější, než v době jejího vzniku. Zásluhu na tom má jak autor předlohy Arthur Laurents a režisér původní broadwayské verze Jerome Robbins, tak zejména hudební skladatel Leonard Bernstein. Triumf zaznamenalo i filmové zpracování z roku 1961, které získalo 10 Oscarů.

Slovenské muzikálové inscenace vynikají živelností a typickým temperamentem, který právě s tématem West Side Story skvěle koresponduje, takže inscenace Nové scény Bratislava slibuje mimořádný umělecký zážitek. Slovenský překlad pořídila Viera Marušiaková, texty písní přebásnil Ľubomír Feldek, pod hudebním nastudováním je podepsán Ľubomír Dolný a o vizuální podobu inscenace se postarali scénograf Miloš Pietor a kostýmní návrhářka Alexandra Grusková. Všechna zbývající představení začínají v 19 hodin.

Foto: Nová scéna Bratislava – Róbert Halák a Nela Pocisková jako Tony a Maria v muzikálu West Side Story