Chodník slávy MDB

V pondělí 15. května se Lidickou ulicí rozezněly slavnostní fanfáry a barevný chodník slávy, který se vine podél budov Městského divadla Brno, se opět o pár metrů prodloužil, a to směrem k Moravskému náměstí. Do betonových dlaždic tentokrát otiskli své dlaně herečky Lucie Bergerová a Andrea Zelová a herci Viktor Skála, Aleš SlaninaStanislav Slovák.

Divadelní umění je pomíjivé, propojení mezi divákem a hercem vzniká a zaniká v tentýž večer, během představení. Také proto vznikla v Městském divadle Brno tradice chodníku slávy. Od roku 2000, kdy se do chodníku zasadily barevné kachlíky poprvé, ozdobilo svými dlaněmi Lidickou ulici již 36 umělců. Nyní přibylo dalších 5 párů rukou.

Jako první vtiskly do dlaždic své dlaně muzikálové herečky Alena Antalová, Petra Jungmanová a Markéta Sedláčková a doyenové souboru Zdena Herfortová, Zdeněk Junák, Karel Janský, Jiří Tomek a Ladislav Kolář. V květnu 2001 je následovali Miroslava Kolářová, Pavel Kunert a Martin Havelka, v březnu 2003 pak skladatelé Petr Ulrych a Zdenek Merta a v dubnu 2004 herci Jiří Horký, Petr Gazdík, Dušan Vitázek a Igor Ondříček. V únoru 2006 zorganizovali zaměstnanci divadla otisk dlaní na dlaždici slavného chodníku pro svého ředitele a režiséra Stanislava Mošu coby dárek k jeho padesátým narozeninám. V květnu roku 2008 přibyli herci Erik Pardus, Radka Coufalová a Jan Apolenář, hudební skladatelé Petr Kofroň a Vladimír Franz a dlouholetý fotograf a šéfredaktor revue Dokořán Jef Kratochvil, v jehož hlavě se vlastně myšlenka chodníku slávy zrodila. K této řadě významných osobností, které přinesly prestižní ocenění nejen divadlu na Lidické, ale vlastně i městu Brnu, se v roce 2013 připojila také muzikálová herečka Hana Holišová, herec Petr Štěpán, grafik a scénograf Petr Hloušek, kostýmní návrhářka Andrea Kučerová a  scénograf Jaroslav Milfajt a v roce 2014 herečky Svetlana Janotová a Ivana Vaňková, herci Jiří Dušek a Boleslav Polívka a in memoriam herci Ladislav Lakomý a Jaroslav Dufek a hudebník a dirigent Igor Vavrda – do betonu byly otištěny jejich divadelní boty.

Své oblíbené herce můžete podpořit i v naší anketě zde

Ilustrační foto: jef Kratochvil