Česká populární zpěvačka a zároveň muzikálová herečka Bára Basiková se dočasně rozloučí se svými diváky posledním koncertem před odchodem za mateřskými povinnostmi. RECITÁL BÁRY BASIKOVÉ se uskuteční 13.března 2009 od 18:00 v Divadle TaFantastika, kde zpěvačka ztvárnila několik muzikálových rolí.

Bára Basiková se narodila v Praze 17.února 1963. Poprvé na sebe upozornila v roce 1975 v tehdy velmi populárním zábavném pořadu Zpívá celá rodina, kde zazpívala píseň Markétka. Po maturitě na střední ekonomické škole začala zpívat se skupinou Precedens, kde se ze sboristky vypracovala na hlavní zpěvačku skupiny. Výrazně se uplatnila také ve formaci Michala Pavlíčka Stromboli. K Precedensu se po několika letech vrátila a vytvořila z něj svoji doprovodnou kapelu Basic Beat. Vydala celou řadu alb nejen se zmíněnými uskupeními, ale i sólově, např. Lhát se musí, Gregoriana, Nová Gregoriana nebo Tak jinak…

Do podvědomí veřejnosti vstoupila také jako muzikálová herečka, když se do srdcí diváků zapsala zejména jako první česká Máří Magdalena z pražské verze Webberova muzikálu Jesus Christ Superstar. Její úlohu v této světoznámé rockové opeře lze považovat za životní a účinkovala v ní čtyři roky. Další její muzikálový krok zdaleka tak úspěšný nebyl, když přijala nabídku do kontroverzní muzikálové podoby Dvořákovy Rusalky, kterou mnozí dodnes považují za největší průšvih české novodobé muzikálové historie. Daleko lépe ji vyšlo účinkování v Johance z Arku v Divadle TaFantastika, kterou alternovala s Lucií Bílou, komerční úspěch přinesla i titulní role v Kleopatře Michala Davida. Obraz Doriana Graye i další muzikál Dáma s kaméliemi jsou dosud na repertoáru. Velmi zajímavá byla i účast na tanečním projektu Libora Vaculíka a Petra Maláska Lucrezia Borgia v Národním divadle v Praze, kde alternovala titulní úlohu – zpěvačku s muzikálovou herečkou Radkou Fišarovou.

Bára Basiková má s prvním manželem Petrem Jíchou-Basikou dvě dcery – dvojčata, dalším jejím dloholetým životním partnerem byl architekt Jaromír Pizinger. V červenci 2008 se jejím třetím manželem stal Petr Polák, se kterým nyní čeká narození rovněž třetího potomka.

Kdo tedy chce Báru Basikovou vidět ještě před odchodem na mateřskou dovolenou, má v divadle TaFantastika 13.března poslední příležitost. Vstupenky jsou v prodeji v přijatelném cenovém rozpětí 149 – 249 korun.

Foto: Petr Berounský /Dáma s kaméliemi – Bára Basiková a Václav Noid Bárta/